Урок № 15
Тема: Витинанка як вид художньої роботи з папером. Вирізування
симетричних форм із застосуванням однієї або декількох вісей симетрії. «Чарівна
ялинка».
Мета: ознайомлювати учнів із поняттями «симетричний малюнок»,
«витинанка», процесом узагальнення форми; формувати трудові прийоми роботи з
ножицями; навчати дітей працювати за зразком; розвивати дрібну моторику руки;
виховувати спостережливість, акуратність, увагу; збуджувати в учнів інтерес до
творчої діяльності в умовах практичної роботи.
Обладнання: білий папір; простий олівець; ножиці; шматочок дитячого
мила.
Хід
уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів:
(Учитель ділить дошку на чотири частини.)
– Уявіть, що на землі немає нічого, крім білого кольору.
Згадаймо все те, що буває білим навесні, улітку, восени, узимку. (Усе назване
учнями вчитель записує на дошці. Учні класу об’єднуються у чотири групи. Діти
описують білий портрет різних пір року.)
–
Які
думки у вас виникають, коли бачите різні білі квіти: конвалії, ромашки, лілії,
проліски?
–
Що
означає білий колір у житті людей?
–
Чому
стелі часто фарбують у білий колір?
– Люди яких професій носять одяг білого кольору? Чому?
III. Мотивація навчальної діяльності:
1.
Розповідь учителя:
–
Заплющимо
очі та пофантазуємо. Осінь була довгою-довгою-довгою. Листя давно облетіло,
земля вже стомилася від нескінченних холодних дощів, а вітер усе співав за
вікном свою тужливу осінню пісню. Дуже сумно було всім у лісі. Темно, голо і
мокро.
–
Але
одного разу вранці на землю впала перша сніжинка, потім ще одна, ще й ще. І
пішов перший сніг.
–
Це
відправила на землю матінка Зима своїх дочок — сніжинок. Наймолодшій вона дала
чарівний пензлик із білою зимовою фарбою.
–
Подивись,
донечко, що із землею дощі та вітри зробили. Немає кому, крім тебе, землю
втішити. Умочи чарівний пензлик у зимову фарбу і подаруй усім, кого зустрінеш,
чудове зимове вбрання.
–
Біла,
тендітна, промениста Сніжинка спурхнула з краєчка хмари і полетіла на землю.
Яким усе довкола було нудним, сіро- коричнево-чорно-мокрим!
–
Скільки
ж тут роботи! Мені самій не впоратися,— злякалася Сніжинка.
–
Чого
ти сумуєш, дурненька?! — розсміявся легкий Морозець. Він сидів на гілці старого
дуба і потріскував його гілочками. — Подивись, скільки в тебе сестер-помічниць!
–
Озирнулася
навколо Сніжинка і побачила, що одна за одною злітають на землю сніжинки, і в
кожної у руці чарівний пензлик. Вони посріблили віти дерев тонким інеєм, одягли
на кущі пухнасті теплі шапки, вбрали зайців у франтівські білі шубки, укрили
всю землю товстою сніговою ковдрою. Яким білим, чистим, легким стало все
навколо! Просто диво!
–
Зраділа
маленька Сніжинка і закружляла в хороводі з легким вітерцем. Повз них пролітали
інші сніжинки.
–
До
міста! (До села!)
–
До
людей!
–
На
свято!
– Співали сніжинки на всі голоси і кликали маленьку
Сніжинку із собою. У місті на них чекало дуже багато роботи. Адже потрібно було
завалити снігом усі дахи, покрити інеєм усі дерева і розписати памороззю кожне
вікно...
IV. Вивчення нового матеріалу
1.
Творче завдання:
–
Звісно,
самі сніжинки з такою роботою не впораються. Давайте їм допоможемо — виріжемо з
білого паперу безліч легких сніжинок і прикрасимо ними вікна нашого класу. Для
цього нам знадобиться білий папір, простий олівець, ножиці.
– Візьмемо аркуш білого паперу і виріжемо з нього круг.
Зігнемо його по діагоналі, а потім ще декілька разів, як зазначено на схемі.
(Учитель
демонструє порядок виконання роботи. Декілька шарів паперу учням буде складно
прорізати акуратно.)
– На отриманому трикутнику малюємо рисунок для вирізування.
Він не повинен бути занадто складним і не має перетинати лінії згинів.
2.
Правила роботи і техніка безпеки
–
Робоче
місце має бути упорядкованим (олівці, ножиці, папір точно на своєму місці).
–
Візерунок
спочатку виконуємо олівцем, а потім вирізаємо ножицями.
–
Під
час роботи не розмахуємо олівцями й ножицями.
–
Передаємо
ножиці одне одному лише кільцями вперед.
– Після завершення роботи все сміття акуратно прибираємо.
V. Закріплення вивченого матеріалу:
1. Індивідуальна робота за творчим завданням:
Під час виконання роботи вчитель (за потреби) надає індивідуальну допомогу.
Усі дитячі витинанки-сніжинки приклеюють на вікна класу за допомогою
мокрого мила.
VI. Підбиття підсумків
– Ми добре попрацювали — зробили чимало білих сніжинок.
–
А
які ще кольори дарує нам зима?
–
Хто
змінює своє вбрання взимку, а хто — зберігає?
–
Якби
у вас був чарівні пензлик і зимова фарба, що б ви розфар-бували у першу чергу?
– Що відчули люди, коли в місті (селі) настала зима?
Немає коментарів:
Дописати коментар