Тема: Що таке правопорушення
Мета: Сформувати у учнів уявлення про
правомірну і неправомірну поведінку(правопорушення), склад правопорушення
та види правопорушень,
розвивати вміння: пояснювати, що таке правопорушення, описувати його
ознаки, розрізняти види правопорушень, наводити приклади правопорушень;
розтлумачувати поняття «юридична відповідальність», називати види юридичної
відповідальності; наводити приклади обставин, що звільняють від юридичної
відповідальності; аналізувати правові ситуації щодо правопорушень, оцінювати
вчинки та поведінку учасників ситуацій з точки зору її правомірності;
виховувати
правову культуру учнів.
Тип уроку: урок
вивчення нового матеріалу.
Обладнання: Посібники
«Правознавство.Практичний курс» О.Пометун, Т. Ремех; презентація,
ХІД УРОКУ
І.
Організаційний момент
Мотиваційний
момент
Учитель
показує учням латинський вислів:
A verbis legis
non est recedendum - від слів закону не можна відступати.
І просить
прокоментувати.
ІІ.
Актуалізація знань учнів
1.Що
таке закон? Якою є його роль у суспільстві (учні читають есе про роль законів і
підзаконних актів)
2. Завдання
1 стор.30. Робота в парах. Обговорення.
ІV. Вивчення
нового матеріалу
Що таке правомірна поведінка і
правопорушення. Фронтальна робота в парах. Учні
заповнюють першу частину таблиці з розповіді учителя:
Правомірна поведінка — це поведінка особи яка відповідає нормам права.
|
|
Та ознаки
правомірної поведінки:
а) є
суспільно корисною поведінкою
б)
відповідає нормам права;
в) має
свідомо вольовий характер,
г) Є
діянням ( у вигляді дії або бездіяльності),
д)
спричиняє юридичні наслідки — юридичні акти, юридичні вчинки;
г) гарантується,
охороняється державою.
|
|
2.Що таке правопорушення
Робота з
текстом та таблицею.
Робота в парах. Учні заповнюють другу частину таблиці
1. Закріплення. Ци має місце правопорушення. Робота у
зошитах.
а) Павло
перейшов дорогу у призначеному для цього місці;
б) Єва
не прийшла на урок з історії без поважної причини;
в) Михайло
не сплатив за проїзд у тролейбусі, ;
Г) Сашко
на мопеді поїхав на червоне світло;
г) Марія
сплатила гроші за придбані цукерки у магазині?
Обговорення
3. Види правопорушень.
Учитель За
допомогою схеми на слайді пояснює різницю між злочинами і проступками. А також
пояснює віди проступків: адміністративні, цивільно-правові, дисциплінарні.
Поточне
закріплення. Завдання 5 стор. 33. Фронтальна робота.
4. Склад правопорушення
Учитель: Склад правопорушення - це
сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які
характеризують (визначають) його як правопорушення і є підставою залучення
суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності.
Структура складу правопорушення:
Об'єкт правопорушення;
Об'єктивна
сторона правопорушення;
Суб'єкт
правопорушення;
Об'єкт правопорушення - це суспільні
відносини, охоронювані нормами права, яким при здійсненні правопорушення
заподіюється певна шкода або створюється погроза заподіяння відповідної
шкоди.
Об'єктивна сторона правопорушення - це
сукупність ознак, що характеризують зовнішню сторону складу правопорушення,
тобто об'єктивні ознаки зовнішнього прояву правопорушення й об'єктивних умов
його здійснення. Обов'язкові ознаки об'єктивної сторони так званих матеріальних
складів правопорушень: наявність діяння (суспільно небезпечний або шкідливого),
причинний зв'язок, наслідки (суспільно небезпечного або шкідливі) діяння.
Факультативні ознаки: місце, час, обстановка, спосіб, знаряддя здійснення
діяння.
Суб'єкт правопорушення
- це особа (фізичне, юридичне), що зробила правопорушення.
Суб'єктивна сторона
правопорушення - це внутрішня сторона правопорушення, що характеризує психічну
діяльність особи в момент здійснення правопорушення. Обов'язкова ознака
суб'єктивної сторони: провина, тобто певне психічне відношення особи до свого
протиправного діяння і його суспільно небезпечним або шкідливим наслідкам
(результату). Форми вини: умисел або необережність.
Наприклад: Громадянин П., 20 років,
поцупив в трамваї гаманець у громадянина М. з сумою 300 грн.
Об'єкт правопорушення: право на
власність гр.М.
Об'єктивна сторона правопорушення:
злочин, крадіжка на суму 300 грн.
Суб'єкт правопорушення: громадянин
П., 20 років
Суб'єктивна сторона правопорушення
: Вина у формі умислу
Закріплення.
Робота в малих групах. Кожна група має картку з ситуацією:
1.
Марина, 16 років, їхала у трамваї без квитка
2.
Михайло, 18 років, відкрив саморобним ключем сусідське
авто і поїхав до друзів у сусіднє місто
3.
Максим 16 років та Петро 17 розпалили вогнище
біля стогу сіна фермеру , через випадковий порив вітру сіно
згоріло.
4.
Петро, 30 років, перевищив швидкість на своєму авто,
через що не впорався з керуванням і врізався у стовп освітлення.
5.
Іван без
поважних причин прогуляв робочий день на заводі, де працював слюсарем
6.
Обговорення
Підсумки уроку. Рефлексія. Незакінчені
речення:
1. Ми узнали…2.
Ми навчилися… 3. Найбільш цікавим було… 4. Найбільш складним було… 5.Від
наступного уроку очікуємо…
VІ. Домашнє
завдання
Прочитати тему 6 п.1-3..
Виконати завдання на стор.37 (1-усно), 2. Придумати приклади різних видів
правопорушень та розібрати склад одного з них
Немає коментарів:
Дописати коментар