четвер, 22 січня 2015 р.

Конспект уроку з біології в 7 класі Тема: Діатомові водорості

Тема. Діатомові водорості.
Мета. Сформувати знання про особливості будови і процесів життєдіяльності Діатомових водоростей.
Обладнання: малюнки і фотографії водоростей, таблиці "Діатомові водорості"

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда (поясню­вальна), розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація обладнання); самостійна робота учнів з підручником.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
1.       Організаційний момент.
2.      Перевірка виконання учнями домашнього завдання.

3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Демонстрація таблиці "Діатомові водорості". Подивіться уважно на ці дивовижні утвори. Як ви думаєте, що це може бути? Це не космічні кораблі й не фантастичні будинки казкових героїв. Але це не менш складний і незбагненний твір природи — панцирі водоростей, що називаються Діатомові. Ці панцирі складаються з так званого кремнезему, або іншими словами піску. Черепашки діатомових водоростей нагромаджуються на дні водойм, де вони мешкають і здатні утворювати осадові породи.
Часто спеціалісти порівнюють діатомові водорості з ювелірними виробами. Кремнеземні стулки охоплюють клітини коробочкоподібним утвором. Одну з них, меншу, називають гіпотекою, вона входить у більшу стулку (епітеку). Самі стулки дуже різноманітні за формою і настільки інкрустовані, що справді нагадують ювелірні вироби. Стулки можуть бути округлими, еліптичними, трикутними, видовженими тощо. Між собою вони зростаються, утворюючи характерні шви та вузлики. У всіх випадках стулки утворюють правильну геометричну фігуру з чіткою симетрією.
А хто з вас не ласував смачним і корисним мармеладом? Думаю, ніхто не здогадується, що деякі його сорти виробляють із особливої речовини, отриманої із водоростей, які належать до відділу Бурі.
Ще один відділ водоростей, який ми розглянемо сьогодні, це — Червоні, або Багрянки. А тепер детальніше.

1.  Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.
Відділ Діатомові водорості
Розповідь вчителя з демонстраціями зображень на таблицях та малюнках підручника. Діатомові водорості — відділ нижчих рослин. Налічує понад 10 тис. сучасних і викопних видів. Мікроскопічні одноклітинні одиночні або колоніальні організми, клітини яких зовні оточені кремнеземним панциром, що складається із двох половинок (стулок).
Багато діатомових водоростей можуть активно рухатися, розмножу­ватися вегетативним поділом і статево. Діатомові водорості дуже поширені на земній кулі, пристосовані до різних умов існування. Трапляються у водоймах різного типу, в ґрунті, на скелях. Нерідко розвиваються масово, впливаючи таким чином на колообіг речовин у природі.
У житті водних біоценозів діатомові водорості відіграють важливу роль, зумовлюючи нагромадження значної кількості органічних речовин, є цінним джерелом їжі для багатьох дрібних водних тварин. З відмерлих діатомових водоростей утворились потужні відкладення гірських порід — трапел і діатоміт. їх використовують як матеріал для звукової і теплової ізоляції, під час шліфування металів, виготовлення фільтрів.
Найпоширенішими діатомовими водоростями серед одноклітинних є пінулярія, колоніальних — табелярія, діатома тощо.
5.   Узагальнення і систематизація вивченого.
1. Самостійна робота з підручником. Методичний прийом "Ключові слова ". Учням пропонується прочитати текст, розділити його на частини та до кожної відшукати ключове слово. Утворивши ланцюжок ключових слів, записати в зошиті. До дошки по черзі виходять учні, які записують один під одним свої ланцюжки. Потім порівнюють їхній зміст, довжину і точність. Визначають, хто написав найкращий ланцюжок.
2. Виконання завдань практикуму.
А) Опираючись на матеріал підручника, заповніть порівняльну таблицю водоростей різних відділів.
Ознаки
Зелені
Діатомові
1. Кількість видів


2. Організація вегетативного тіла (одноклітинні, колоніальні, багатоклітинні)


3. Де живуть


4. Забарвлення клітини


5. Представники


6. Значення в природі (харчові ланцюги, вплив на чистоту водойм), в житті людини (в харчовій промисловості, будівництві, сільському господарстві, наукових дослідженнях тощо)


6.Підсумки уроку, аргументація оцінок.
7.Домашнє завдання. Вивчити відповідний матеріал за підручником. Підготувати повідомлення про застосування діатомових водоростей.


Немає коментарів: