четвер, 22 січня 2015 р.

Конспект уроку з біології в 7 класі Тема: Бурі водорості

Тема. Бурі водорості

Мета. Сформувати знання про особливості будови і процесів життєдіяльності Бурих водоростей.
Основні поняття і терміни: одноклітинні та багатоклітинні водорості, бурі водорості, панцир.
Обладнання: малюнки і фотографії водоростей, таблиці
Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда (пояснювальна), розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація обладнання); самостійна робота учнів з підручником.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку
Етапи уроку
Час, хв.
1. Організаційний момент.
2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання.
3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
4. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.
5. Узагальнення і систематизація вивченого.
6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.
7. Домашнє завдання.
1
9
3
18
5
3
2

Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання.
3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Хто з вас ласував смачним і корисним мармеладом? Думаю, ніхто не здогадується, що деякі його сорти виробляють із особливої речовини, отриманої із водоростей, які належать до відділу Бурі.
А тепер детальніше.
4. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.
Відділ Бурі водорості
Розповідь вчителя з демонстраціями зображень на таблицях та малюнках підручника. До відділу Бурі водорості належать 1500 видів організмів, у хлоропластах яких, крім хлорофілу, є ще жовті та бурі пігменти. Це винятково морські водорості, в прісних водоймах їх немає. Вони найбільш високоорганізовані, їхні таломи можуть досягати декількох десятків метрів. Переважним середовищем існування бурих водоростей є холодні моря Північної і Південної півкулі. В Україні на них можна натрапити в Чорному й Азовському морях. Таломи мають буре забарвлення завдяки наявності фукоксантину і хлорофілу.
Розмножуються вегетативно частинами талому. Безстатево за допомогою спор і статево, тобто за допомогою статевих клітин-гамет.
Бурі водорості утворюють підводні луки з величезною фітомасою. У процесі фотосинтезу бурі, особливо глибоководні, збагачують водойму киснем. Вимерлі рослини утворюють водоростеве вугілля. Зарості цих водоростей утруднюють судноплавство.
Найпоширенішими представниками Бурих водоростей є фукус, саргас, ламінарія, диктіота, цистозіра. Найбільш відома серед них — ламінарія, або морська капуста. Її вживають у їжу перш за все люди, які мешкають на узбережжях морів, де росте ця рослина. По-друге, ламінарію спеціально збирають і вирощують з харчовою метою. У складі водорості є надзвичайно велика кількість сполук Йоду, Брому, мікроелементи (Манган, Купрум, Кобальт, Бор і Арсен), вітаміни А, В1, В2, В12, С і D. Крім того, ламінарію вживають з лікувальною метою для боротьби з багатьма хворобами травної системи. Однак вона може зашкодити людям із захворюваннями нирок, легенів тощо.

5. Узагальнення і систематизація вивченого.
1. Самостійна робота з підручником. Методичний прийом “Ключові слова Учням пропонується прочитати текст, розділити його на частини та до кожної відшукати ключове слово. Утворивши ланцюжок ключових слів, записати в зошиті. До дошки по черзі виходять учні, які записують один під одним свої ланцюжки. Потім порівнюють їхній зміст, довжину і точність. Визначають, хто написав найкращий ланцюжок.
2. Виконання завдань практикуму.
А) Опираючись на матеріал підручника, заповніть порівняльну таблицю водоростей різних відділів.

Порівняльна характеристика водоростей
Ознаки
Зелені
Діатомові
Бурі
1. Кількість видів



2. Організація вегетативного тіла (одноклітинні, колоніальні, багатоклітинні)



3. Де живуть



4. Забарвлення клітини



5. Представники



6. Значення в природі (харчові ланцюги, вплив на чистоту водойм), в житті людини (в харчовій промисловості, будівництві, сільському господарстві, наукових дослідженнях тощо)




6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.
7. Домашнє завдання. Вивчити відповідний матеріал за підручником.


Немає коментарів: