вівторок, 30 вересня 2014 р.

Конспект уроку з біології Тема: пагін і його будова Лабораторна робота №4 Пагін і його будова, різноманітність пагонів

Тема: пагін і його будова
Лабораторна робота №4 Пагін і його будова, різноманітність пагонів
Мета: закріпити знання про органи рослин, розглянути пагін і його різноманітності, виховувати любов до природи.
Обладнання: таблиця, підручники, зошити.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Бесіда
1. Яка тканина захищає корінь від різних механічних ушкоджень?
2. З якої тканини утворений кореневий чохлик?
3. Яка частина кореня добре розвинена в стрижневій кореневій системі?
4. Яка тканина утворює зону росту?
5. Яка тканина забезпечує надходження води та мінеральних солей в надземну частину з грунту?
6. Чим вкрита верхівка кореня?
7. Яка зона розміщена під кореневим чохликом?
8. Що знаходиться над зоною росту?
9. Що це таке кореневі волоски?
10. Яким чином вода з мінеральними речовинами надходить кореня?
11. Які функції виконує?
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Проблемне питання:
— Як ви думаєте яким чином рослини зв’язують землю з атмосферою?
IV. Надання нового матеріалу
Пагін вважається одним з головних органів рослин.
Він складається із:
·            стебла
·            листків
·            бруньок.
На стебловій частині пагона містяться вузли та міжвузля.
Вузлом називається місце, де листочки та бруньки рослини з’єднуються зі стеблом.Кут який утворюються між стеблом і листком іменують пазухою листка. Відповідно брунька, що там міститься, називається пазушною. Також крім пазушних бруньок, є іверхівкові.
Брунька являє собою вкорочений пагін. З бруньок рослин розвиваються пагони як листкові так і квіткові.
Ріст й галуження стебла рослини є досить важливим пристосуванням у її житті. У природірослини досить часто живуть поблизу інших —  скупчено. Однак кожна із таких має власну потребу у світлі. Така життєва потреба створює у рослин своєрідну боротьбу за світло. Ів цьому змаганні стебло відіграє провідну роль: високе й гіллясте воно дає рослині значну перевагу перед іншими, в яких воно достатньо слабко розвинене. Так досить розвиненому стеблі відповідно утворюється більше листків, і тому  вони розміщуються на ньомуза максимально сприятливих умов освітлення. Відповідно, у таких рослин утворюватиметься щначно більше органічних речовин.
Стебло, як і корінь, росте верхівкою. У разі видалення верхівкової бруньки розвиваються бічні пагони, рослина галузиться.
ЗНАЧЕННЯ ПАГОНА:
— приймає участь у фотосинтезі;
— через нього відбувається транспортування речовин;
— здійснює повітряне живлення;
— забезпечує винесення листків до світла;
— бере участь в розмноженні рослин;
— через нього можуть виділятися продукти розпаду.
V. Закріплення знань і вмінь
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА N 4. ПАГІН ТА ЙОГО БУДОВА. РОЗМАЇТІСТЬ ПАГОНІВ
Мета: дізнатися особливості будови пагонів, а також познайомитись з їх різноманітністю.
Обладнання й матеріали: зразки різних пагонів яблуні: подовжених і вкорочених, зразки рослин, які мають дерев’янисті і трав’янисті, прямостоячі, лежачі, повзучі, виткі, чіпкі стебла, зошит, підручник.
Хід роботи
1. Уважно розгляньте пагони рослин, після чого знайдіть у них вузли та міжвузля.
2. Визначіть основні частини пагона, такі як стебло, листокчи, бруньки верхівкову та бічні, листкові пазухи.
3. В зошит замалюйте будову пагона. На своєму малюнку позначте вісь пагона, тобто стебло, листки, вузли, міжвузля, а також бруньки.
4. За зразками визначте, які рослин мають стебла дерев’янисті, а які — трав’янисті.
5. Визначте де рослини з подовженими і укороченими пагонами.
6. Заповніть таблицю та на основі неї зробіть висновок.
Рослина
Тип пагона (дерев’янистий чи трав’янистий)
Особливості будови пагона і стебла
VI. Підведення підсумків
VIІ. Надання домашнього завдання


Немає коментарів: