Тема: сонце
Мета:
•
сформувати в учнів знання про Сонце як зорю та основне джерело світла та тепла
на Землі, та знання про структуру Сонячної системи.
Завдання:
•
дати характеристику зорі Всесвіту – Сонцю (форм, величина, температурний стан,
відстань між Сонцем і Землею).
•
узагальнити значення Сонця для життя на Землі;
•
сформувати систему знань про структуру Сонячної системи;
•
продовжувати розвивати вміння та навички:
•
працювати з підручником та додатковою літературою, порівнювати, аналізувати,
вибирати головне, робити висновки;
•
виховувати прагнення досліджувати навколишній світ.
Тип
уроку: комбінований.
Основні
поняття і терміни: зорі, Сонце, Сонячна система, астероїди, метеори, метеорити,
комети, планети, орбіта, кратер.
Методи
і методичні прийоми:
•
словесний (бесіда, розповідь, пояснення, робота з підручником),
•
наочний (демонстрація наочності),
Обладнання:
•
схема «Будова Сонячної системи».
•
фотографії та малюнки небесних тіл,
•
підручник.
ХІД
УРОКУ
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Перевірка домашнього завдання.
1.
Що було задано додому?
•
Опрацювати матеріал підручника § 17, ст. 76-78.
•
Виконати завдання 1 - 3 письмово ст. 78.
•
Чи всі виконали домашнє завдання?
2.
Які були труднощі під час його виконання?
3.
Перевіримо виконання завдань. (учні, які відповідають отримують картки відповідного
кольору).
ІІІ.
Актуалізація опорних знань
Бесіда
1.
Що таке Всесвіт?
2.
З чого складається Всесвіт?
3.
Які тіла називають небесними?
4.
Назвіть відомі вам небесні тіла?
5.
Які небесні тіла називають планетами?
6.
Що таке зорі?
7.
Чим зорі відрізняються від планет?
8.
Чи може людина потрапити на поверхню зорі? Чому?
9.
Чи світяться зорі вдень? Тоді чому їх не видно?
10.
Що таке сузір’я?
11.
Скільки сьогодні відомо сузірь? (88)
12.
Що таке галактика?
13.
В якій галактиці знаходиться наша планета?
14.
До якого сузір’я належить полярна зірка? Чим вона особлива ? (Завжди на
півночі).
15.
Як за допомогою полярної зірки зорієнтуватися у просторі?
16.
Коли людина вперше потрапила в космос?
17.
Чи має Всесвіт початок та кінець? Чому?
18.
Якщо випустити снаряд зі швидкістю 7 км/c, то чи стане він супутником Землі?
(Ні, він впаде на Землю, бо його швидкість менша за першу космічну швидкість).
За
вірні відповіді учні отримують картки різного кольору. Колір картки відповідає складності
завдань.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення
теми, мети та завдань уроку.
Ми
здійснили подорож Всесвітом, познайомилися з на¬шою Галактикою, дізналися, як
людство почало освоювати космос. А сьогодні на уроці ми познайомимося з
найближчими сусідами нашої планети — космічними тілами, які входять до складу
Сонячної системи, та її хазяйкою — яскравою зіркою на ім'я Сонце.
Вивчаючи
відомості про Сонце, ми отримаємо відповіді на багато запитань, які пов'язані з
історією виник¬нення нашої планети, її будовою, особливостями природи і, найголо¬вніше,
чому саме на Землі існує життя. Отже, ми починаємо подорож Сонячною системою.
План
(запис на дошці)
1.
Сонце – небесне тіло.
2.
Сонце – джерело світла і тепла.
3.
Структура Сонячної системи.
V.
Вивчення нового матеріалу
1.
Сонце – небесне тіло.
Із
неба диво золоте
І
світить нам і гріє.
Ніщо
без нього не росте,
І
всяк йому радіє.
Радієш
ти, радію я,
Радіють
луки, поле, гай,
Радіє
з краю в край земля,
А
що за диво – відгадай.
Всі
ви здогадалися, що мова йде про Сонце. Яке ж воно насправді?
Перш за все давайте з’ясуємо:
1.
До яких небесних тіл належить Сонце? (Сонце - зірка).
2.
Чому Сонце належить до зірок? (Бо воно має високу температуру і випромінює
світло).
Так,
дійсно, Сонце — це найближча до Землі зірка, що знаходиться в центрі. За масою
та розмірами належить до середніх зірок. Як і всі інші зорі воно є велетенською
розжареною кулею, що складається з розжарених газів. Серед газів на 72% це
водень, іншу частину переважно займає гелій. Розміри цієї кулі навіть важко уявити:
діаметр — 1 390 600 кіломет-рів, що у 109 разів більше діаметру Землі, а маса —
більш як у 330 ти¬сяч разів перевищує масу Землі (робота з підручником мал. 93
ст. 83). Проте, бачимо ми Сонце на небі невеликою сліпучою куль¬кою через
велетенську відстань до нього. Ця відстань становить 150 мільйонів кілометрів.
Про¬мені йдуть до Землі від Сонця майже 8 хвилин.
На
попередньому уроці ми з вами говорили про те, що кожна зірка має свій колір.
3.
Від чого залежить колір зірки? (Від температури).
4.
Як саме впливає температура на колір зірки? (Найгарячіші – біло-блакитні, найхолодніші - червоні).
5.
Який колір має Сонце? (Жовтий).
Температура
на поверхні Сонця, за підрахунками вчених, становить близько 6000 °С, саме тому
колір зірки жовтий. Проте, всередині температура сягає 16 мільйонів градусів.
Звичайно, що при такій високій температурі всі речовини, з яких скла¬дається
Сонце, перебувають у газоподібному стані.
Сонце
безперервно рухається у космічному просторі. Подібно до багатьох небесних тіл,
воно обертається навколо своєї осі й за 27,275 земної доби робить один оберт.
На
великій швидкості воно обертається і навколо центру Галактики. Ця швидкість у
середньому становить 250 кілометрів за секунду. За роки свого існування Сонце
обійшло приблизно 20 разів навколо центру Чумацького Шляху. Одне обертання
Сонця навколо центру Галактики відбувається приблизно за 250 мільйонів земних
років. Отже, якщо підрахувати, то можна визначити вік Сонця, і становить він
близько 5 мільярдів років. Як для зорі – це небагато, тому говорять, що Сонце
порівняно «молода» зоря.
Сонце
постійно змінюється. Стежачи за ним, можна побачити на ньому темні плями —
місця з нижчою температурою. Вони то з'являються, то зникають. їхні розміри
бувають більшими за Землю. Перші відомості про сонячні плями знайдено у
літописах давнього Китаю (28 р. до н. є.).
2.
Сонце – джерело світла та тепла на Землі.
Яке
значення має Сонце для нашої планети?
Сонце
— єдине джерело світла в Сонячній системі. Усі його супутники, у то¬му числі
Земля, лише відбивають сонячне світло.
Сонячні
промені нагрівають Земну поверхню в різних її точках і в різний час дня
неоднаково. Кількість сонячного тепла, яку отримують окремі ділянки Землі,
залежить насамперед від кута падіння сонячних променів. Чим ближчий напря¬мок
падіння сонячних променів до прямовисного, тим більше сонячного світла і тепла
припадає на одиницю площі Земної поверхні. Поблизу екватора ця кількість
найбільша, біля полюсів — найменша, а на території України — помірна.
Як
змінюється кількість сонячного тепла та світла протягом доби? Зранку або ввечері, коли Сонце
перебуває низько над горизонтом, Земна поверхня нагрівається менше, ніж
опівдні, коли Сонце розташоване вище, тоді земна поверхня нагрівається
якнайбільше.
Сонце
випромінює багато тепла. Якщо атомна електростанція виробляє близько 1 млрд.
кіловат (кВт) тепла (енергії), то Сонце—у 400 000 000 000 разів більші. Багато
вчених вважають, що використання сонячних променів безпосередньо вигідніше, ніж
використання навіть атомної енергії. У країнах, де багато сонячних днів, вже
діє обладнання, яке, використовуючи сонячне тепло, плавить метали, нагріває
воду, виробляє електричний струм. Створення сонячних електростанцій, які б
збирали сонячне тепло і перетворювали його на електрику, зменшили би кількість
атомних чи теплових станцій, які потребують багато пального і дуже забруднюють
довкілля.
Люди
з давнини розуміли величезне значення Сонця для Землі. Саме завдяки йому на
Землі можливе життя. Наведемо лише деякі приклади. Під дією сонячних променів в
зелених частинах рослин відбувається біохімічний процес, назва якому –
фотосинтез. Він можливий тільки за наявності Сонця. Під час цього процесу в
рослинах утворюються поживі речовини і виділяється кисень, який всім нам
необхідний для дихання. Крім того, поглинається велика кількість вуглекислого
газу, який утворюється під час дихання, гниття, спалювання палива тощо. Саме
вуглекислий газ є причиною парникового ефекту, який сприяє підвищенню
температури на планеті, і, як наслідок, таненню льодовиків та підвищенню рівня
океану. Рослини в свою чергу є їжею для тварин. Розвиток тварин також
неможливий без тепла та світла, джерелом якого є Сонце. Тварини та рослини є
їжею і для людини. Отже, можна з упевненістю стверджувати, що Сонцю ми
завдячуємо не тільки світлом, теплом, а ще й їжею.
Люди з давнини поклонялися Сонцю як божеству. Стародавні
греки називали бога Сонця Геліосом, єгиптяни — Ра, а наші предки - слов' яни —
Ярилом. На честь Сонця складено багато гімнів, віршів, пісень, казок тощо.
VІ. Узагальнення і систематизація вивченого.
VІІ.
Підбиття підсумків уроку
•
Висновки:
- Сонце — жовта зірка, що обертається навколо центра Галактики і навколо своєї осі.
-
Сонце — джерело тепла і світла на Землі.
-
Навколо Сонця обертається 9 планет, понад 1 млн. астероїдів, безліч комет та
метеорних тіл, що разом утворюють Сонячну систему.
•
Бесіда
1.
Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
2.
Що вам найбільше сподобалось на уроці?
3.
Про що ви б хотіли дізнатися на наступних уроках?
•
аргументація оцінок.
За
активну роботу на уроці учні отримують оцінки. Оголошуються оцінки на
наступному уроці, після перевірки завдань.
VІІІ.
Домашнє завдання
•
Опрацювати матеріал підручника §
Немає коментарів:
Дописати коментар