середа, 15 жовтня 2014 р.

Конспект уроку з фізичної географії України Тема: Моніторинг навколишнього середовища

Тема: Моніторинг навколишнього середовища 
Мета: сформувати знання про зміст і організацію моніторингу навколишнього середовища, національну екологічну мережу України; сприяти формування навичок мислення високого рівня; виховувати екологічне мислення та екологічну культуру особистості.
Тип уроку: формування нових знань, вмінь навичок..
Обладнання: атлас, настінна карта, ілюстративний матеріал.
Опорні поняття: моніторинг навколишнього середовища, національна екологічна мережа України.

Хід уроку
I.  Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
«Географічна розминка»
1.               Які природоохоронні заходи проводяться в Україні?
2.               Які основні категорії природо-заповідного фонду України ви знаєте?
3.               Які особливі умови режиму охорони природи в природних та біосферних заповідниках, у національних природних парках?
III. Мотивація навчальної діяльності
«Учитель» Природоохоронні заходи потребують достовірної наукової основи, яка базується на системі спостережень та контролю за станом природного середовища. Упродовж сьогоднішнього уроку ми маємо з’ясувати зміст понять: моніторинг, природоохоронні заходи, екологічна мережа.
IV. Вивчення нового матеріалу
План
1.               Моніторинг навколишнього середовища.
2.               Національна екологічна мережа.

1.               1.     Моніторинг навколишнього середовища.
 «Словничок»
За допомогою підручника, довідників з’ясовуємо зміст поняття моніторинг.
Моніторинг — це система спостережень і контролю за станом природних і антропогенних ландшафтів, процесами та явищами, що в них відбуваються, для раціонального використання природних умов і ресурсів та їх охорони.
Залежно від розмірів території моніторинг поділяють на глобальний, регіональний, локальний (місцевий).
Глобальний моніторинг проводять у біосферних заповідниках.
Регіональний — на різноманітних станціях (гідрометеорологічних, аерологічних, морських, гідрологічних) і в стаціонарах України, полігонах спостережень за несприятливими для людей природними процесами (сейсмічними, зсувами, селями, сніговими лавинами), на озонометричних станціях, у ботанічних садах, дендрологічних і зоологічних парках.
Спостереження проводяться на науковій основі, за спеціальним програмами і методиками.
1.               2.     Національна екологічна мережа.
«Учитель» Заходи, які спрямовані на збереження та охорону навколишнього природного середовища, називаються природоохоронними заходами.
У залежності від об’єктів і характеру господарського впливу на природне середовище розрізняють заходи:
·                  промислово-технічні;
·                  агромеліоративні та агротехнічні;
·                  водогосподарські;
·                  урбаністичні;
·                  рекреаційні.
 «Творча лабораторія»
У малих творчих групах учні з’ясовують суть та зміст перелічених заходів. Готують презентаційні записи (прийом «шпаргалка»). Виступають з отриманими результатами роботи перед учнями класу.
 «Слово вчителя»
Національна екологічна мережа — це єдина просторова система, яка охоплює природні ландшафти, що особливо охороняються, природно-заповідні, курортні, лікувально-оздоровчі, рекреаційні, поле- та водозахисні землі. Ї ї створюють для збереження природних ландшафтів. Елементами екологічної мережі є природні регіони (природні країни та їх природні області) та природні коридори (широтні і меридіональні смуги). Через широтні коридори здійснюються зональні міжландшафтні зв’язки. Меридіональні природні коридори формуються в долинах Дніпра, Дунаю, Дністра, Південного Бугу, Західного Бугу, Сіверського Дінця. Своєрідний природний коридор утворюють прибережно-морські ПК Азовсько-Чорноморського узбережжя.
Для формування екологічної мережі України частина земель господарського використання належать до таких, що охороняються.
Передбачається, що національна екологічна мережа України увійде до Панєвропейської екологічної мережі, призначення якої збереження біологічного і ландшафтного різноманіття в країнах Європи.
Для поєднання екологічної мережі із загальноєвропейською планується створення спільних міждержавних природних регіонів і коридорів з природоохоронними територіями.
Наприклад, з Росією — національних природних парків «Меотида», «Донецький кряж», «Деснянсько-Старогутський», природних заповідників «Луганський» і «Яновський», з Білоруссю — Західнополіського біосферного заповідника, Рівненського заповідника, національного парку — «Прип’ять — Стохід», з     Польщею — біосферних заповідників — «Західно поліський», «Східні Карпати», «Розточчя», із Словаччиною — біосферного заповідника «Східні Карпати», з Румунією — Дунайського біосферного заповідника, з Молдовою — Нижньодністровського, Винницького природного парку.
V. Закріплення вивченого матеріалу
«Географічна розминка»
Учням пропонується коротко і швидко закінчити речення.
Моніторинг — це…
Природоохоронні заходи — це…
Екологічна мережа — це…
 «Проблемне питання»
Чи можуть природоохоронні заходи призвести до зміни природних ландшафтів?
VI. Підсумок уроку
«Асоціація»
Учням пропонується назвати асоціації, які виникають у них в результаті опанування матеріалу уроку.
VII. Домашнє завдання
1.               Опрацювати відповідний параграф підручника.
2.               Підготуватися до практичної роботи.

Немає коментарів: