Тема: Азовське море
Мета: сформувати в учнів знання про особливості розташування, розміри,
глибини, елементи берегової лінії, найбільші острови, півострови, коси,
затоки, протоки, природні умови Азовського моря; про стан природних ресурсів
Азовського моря, проблеми їх використання і охорони; сприяти формуванню в
учнів екологічної свідомості; продовжити формувати вміння працювати з різними
джерелами географічної інформації.
Тип уроку: комбінований
Обладнання:
фізична карта України, атлас,
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Прийом «вірю
— не вірю»
• Чи вірите
ви, що Чорне море омиває територію України на півдні.
• Чи вірите
ви, що Кримський півострів — найбільший півострів у Чорному морі?
• Чи вірите
ви, що Дунай впадає в Чорне море?
• Чи вірите
ви, що солоність Чорного моря 17–18 ‰?
• Чи вірите
ви, що Південний берег Криму можна ефективно використовувати як рекреаційну
зону?
• Чи вірите
ви, що Чорне море може загорітися, як це стверджує К. Чуковський у своїй казці?
IIІ.
Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Учитель.
Природній об’єкт, який ми вивчатимемо сьогодні, характеризується як наймілкіше
море на Землі. Азовське море разом з Чорним морем омиває територію країни на
півдні і є її «морськими воротами».
IV. Вивчення
нового матеріалу
Азовське
море — наймілководніше на Землі, але багате на рослинність і тваринний світ.
Утворилось і набуло сучасного вигляду в пізньочетвертинний час. Берегова лінія
своєрідна. На півночі чітко оформились морські коси: Крива, Білосарайська,
Бердянська, Обитічна, Федотова. На заході море від Сиваша відокремлене піщаним
баром завдовжки до 110 км, відомим під назвою Арабатська стрілка.
У морі
багато заток і лиманів. Найбільші затоки — Таганрозька, Темрюцька, Арабатська,
Бердянська, Обитічна. Найбільші лимани — Молочний, Утлюцький. Клімат
характеризується рисами континентальності, через незначну площу акваторії.
Взимку відчутний вплив сибірського антициклону, що зумовлює сильні
північно-східні та східні вітри.
Середня
температура повітря в січні +3… –5 °С, але бувають морози до –25 °С. У червні
середня температура піднімається до +23… +25 °С за безхмарної погоди. Взимку
море замерзає, нерідко на 4–5 місяців. Поблизу берегів товщина криги досягає 90
см. Влітку верхній шар води прогрівається до + 25… +30 °С та більше. Кількість
опадів за рік збільшується із заходу на південний схід від 300 до 500 мм. Вода
в морі рухається проти годинникової стрілки із швидкістю від 10–20 до 125 см/с
під час тривалих штормів), через це коси спрямовані в тому самому напрямі.
Прозорість води зменшується від 8 м у південній частині моря до 0,5 м у
Таганрозькій затоці, що зумовлене хвильовими процесами та значною кількістю
планктону.
Солоність
моря в середній частині близько 12–14 ‰, проте в Таганрозькій затоці (Росія)
вона зменшується до 2–5 ‰, а в Сиваші зростає до 250 ‰. Зростання солоності
моря останнім часом пов’язане із зменшенням стоку річок, значна частина якого
використовується на господарські потреби.
В морі
налічується 155 видів представників зооплактону. Влітку тут спостерігається
світіння води, що зумовлене ночесвітками — ноктилуками. На всій площі дна моря
ростуть зелені, бурі, червоні водорості, морська трава. Цьому сприяє
прогрівання води і освітлення дна моря влітку. Донедавна в морі було багато
риби. Цьому сприяла велика щільність фітопланктону і зоопланктону. Тут живе
близько 80 видів риб, виловлюють кефаль, анчоус, севрюгу, бичків, оселедців,
судака, тюльку, хамсу, камбалу, прісноводних — ляща, коропа, судака, тарань.
Живе в морі і представник ссавців — дельфін азовка.
За останні
роки загострилась екологічна ситуація. Це пов’язане як із діяльністю
промислових об’єктів на узбережжі, так і з аваріями суден в акваторії.
V.
Закріплення вивченого матеріалу
Виконання самостійної роботи
1 Дайте визначення поняттям «природна зона», «ландшафт»( «висотна
поясніть», «ґрунт»)
2. Схематично зобразіть межі України
та нанесіть на неї фізико-географічні райони
3. Опишіть зону лісостепу (степу)
України
VI. Підсумки
уроку
Прийом
«Роблю висновок»
Заключне
слово учнів
VII. Домашнє
завдання
Опрацюйте
текст підручника.
Немає коментарів:
Дописати коментар