Тема:
рудні корисні копалини
Навчальна мета: сформувати знання учнів про особливості походження,
поширення та залягання рудних і нерудних корисних копалин; показати значення
мінерально-сировинної бази для розвитку господарства України, з’ясувати основні
шляхи її раціонального використання та охорони.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Мотивація навчальної діяльності
ІІІ Актуалізація опорних знань
ІV Вивчення нового матеріалу
Рудні
корисні копалини
—
Залізорудні басейни
•
Криворізький — на Український щит; S ≈
300 км2; розвідані запаси понад 18 млрд. т, один з найбільших у світі;
• Кременчуцький — на Український щит; S ≈ 150 км2; розвідані запаси близько 4,5 млрд. т;
• Білозерський — на Український щит; S ≈ 1300 км2; розвідані запаси близько 1,5 млрд. т;
• Керченський — пов’язаний з
Індоло-Кубанським прогином; руди осадового походження; S≈ 70 км2; розвідані запаси близько 1,8
млрд. т.
— Марганцеворудний басейн
Нікопольський — пов’язаний з осадовим
чохлом УЩ; включає Нікопольське й Великотокмацьке родовища; S ≈ 5000 км2; один з найбільших у світі.
— Руди кольорових металів
• Ртутні — пов’язані зі складчастими
спорудами Донбасу (Микитівське родовище) й Карпат (Вишківське); 2-ге місце у
світі за запасами;
• уранові (Новокостянтинівське), титанові
(Іршанське, Самотканське);
• нікілеві (Деренюське, Липовеньківське),
алюмінієві (Високопільське, Малишевське) — пов’язані з корою вивітрювання
Українського щита;
• поліметалеві (Берегівське, Біганське),
золото (Мужіївське, Сауляцьке) — пов’язані з вулканічними проявами Закарпаття,
перспективні райони Українського щита і Донбасу.
Нерудна сировина
• Гірничо-хімічна: калійні солі
(Калуш-Голинське, Стебниківське), кам’яна сіль (Артемівське, Слов’янське,
Солотвинське, Сиваське), сірка (Роздільське, Яворівське, Немирівське) — запаси
одні з найбільших у світі;
• будівельна: крейда (схід України,
північний захід); мармур, граніт, лабродарит (у місцях виходу кристалічного
фундаменту Українського щита); глини, піски (повсюдно); вапняки (Передкарпаття,
схід України, Крим);
• металургійна: флюсові вапняки,
вогнетривкі глини (Донбас, Кримська складчастість);
• коштовне й напівкоштовне каміння: топаз,
опал, берил, смарагд, аметист, бурштин, яшма, агат, сердолік тощо (у
складчастих районах Карпат і Криму, в зонах кристалічних і осадових утворень
Українського щита);
• мінеральні води (Карпати, Поділля, Крим,
Придніпровська низовина);
• лікувальні грязі (залишкові озера Криму,
чорноморські лимани).
3. Проблеми раціонального використання й
охорони надр
V.
Закріплення вивченого матеріалу
• На які рудні та нерудні корисні копалини
багата Україна? Назвіть та покажіть найбільші родовища на карті, поясніть
загальні закономірності їх поширення.
• Де в Україні є мінеральні води та грязі?
Як їх використовують?
• Дайте господарську оцінку цих груп
мінерально-сировинних ресурсів.
• Які проблеми пов’язані з видобуванням
корисних копалин? Запропонуйте основні напрями (заходи) щодо раціонального
використання та охорони корисних копалин.
VI.
Підсумки уроку
VIІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати §___.
2. На контурних картах позначити основні
райони і родовища рудних корисних копалин, кам’яної і калійної солей, сірки,
будівельної сировини, нерудної сировини для металургії.
Немає коментарів:
Дописати коментар