Конспект уроку із зарубіжної літератури у 5 класі
Тема: С. Маршак «Дванадцять місяців». Підлабузництво підлеглих та необмежена влада — головні причини спотворення характеру принцеси
Мета: поглибити знання учнів про аналіз
драматичного твору та образ-персонаж;
розвивати логічне мислення, творчу уяву; сприяти становленню гуманних стосунків між людьми, виховувати самокритичність, прагнення до самовдосконалення.
Обладнання: портрет
письменника, різні видання п’єси-казки, ілюстрації до неї, аудіо- та відеоматеріали.
Теорія літератури: драматичний
твір, діалоги, монологи, репліка, образ (герой, персонаж, дійова особа).
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Ось і добігає кінця наша чарівна подорож сторінками п’єси-казки С. Маршака «Дванадцять місяців». Нам сподобалися брати-місяці — такі різні,
але й однакові, бо кожен займається своєю справою, ретельно виконує свої
обов’язки, виявляє співчуття до добрих людей. Пасербиця за свою доброту,
працьовитість і ввічливість отримала заслужену нагороду, а Баба з Дочкою були
покарані. Та залишився ще один головний персонаж, який заслуговує на увагу. Це — Принцеса. Ми вже знайомі з фантастичною Сніговою
королевою — холодною, бездушною, жорстокою. Принцеса з казки
Маршака — реальна, її характер під час подій змінюється. Чому і як це
відбувається та про багато інших проблем ми й розмірковуватимемо на
сьогоднішньому уроці.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Формування навчальних умінь та навичок, використання отриманих знань
1. Складання порівняльної таблиці-характеристики Пасербиці та Баби з Дочкою
2. Проблемні запитання
Хто, на вашу думку, має більше негативного в собі — Баба чи її
Донька?
(Баба переживає за свою доньку, дбає про неї. Донька ж ладна відправити
матір у ліс заради золота, на загибель, вона зовсім не поважає рідних, старших.)
Що схожого і що відмінного між пасербицею з казки «Пані Метелиця»,
Попелюшкою з однойменної казки Ш. Перро та Пасербицею з «Дванадцяти місяців»? (Усі
дівчата — сироти, бідні, потерпають від мачух та їхніх дітей; працьовиті,
добрі, увічливі. Пасербиць із «Пані Метелиці» та «Дванадцяти місяців» змушують
виконати складне й небезпечне для життя завдання, яке не можна виконувати і яке може призвести до загибелі;
Попелюшку тільки не беруть на бал.)
3. Колективна характеристика Принцеси з наведенням прикладів,
Обґрунтуванням
4. Проблемні запитання та ситуації
Усі названі риси характеру Принцесі — зі знаком мінус. А чи є в ній
щось позитивне? (Розум, здатність змінюватися на
краще, здоровий глузд, згодом — презирство до підлабузників.)
Що зробило Принцесу саме такою? (Необмежена влада, брак досвіду,
відсутність справжніх наставників.)
— Титул короля, королеви — це не лише багатство, слава, виконання усіх
побажань. Це — безліч обов’язків, обмежень, умовностей. Дуже часто коронована особа не має права обрати собі пару до душі. Багато в чому їй доводиться
керуватися державними інтересами, а не власними почуттями. Тому багато королів,
королев, принців та принцес почувалися нещасними (та й були такими насправді).
Закінчіть речення: Якби принцом (принцесою) був (була)
я… .
Хто з героїв казки говорив правду Принцесі (або намагався)? (Солдат,
Січень, Лютий, пізніше — Професор)
Що Професор попросив у Січня і чому? Як це його характеризує? (Професор
намагався навчити Принцесу, але не міг протистояти її лінощам та примхам, бо Принцеса загрожувала йому стратою. Урешті-решт, йому набридли
Принцесині вередування і він «збунтувався» — відмовився погоджуватись із
дурницями, як цього вимагала Принцеса. Професор попросив у Січня, щоб усе стало на свої місця, усе робилося за правилами.)
Як автор ставиться до своїх героїв? (Пасербицю любить, співчуває
їй; Бабу, Дочку і Принцесу засуджує; сміється з підлабузницького оточення
Принцеси; милується природою в усіх її виявах.)
5. Усний твір
Учні стисло переказують казку (або епізод) від імені одного з героїв.
IV. Закріплення знань, умінь та навичок
Спробуйте в перекладі казки С. Маршака «Дванадцять місяців» (переклад з рос. Н. Забіли) знайти суттєву помилку (за відповідь — 12 балів). (В
оригіналі — підсніжники, білі квіти, а в перекладі згадуються проліски, сині квіти, що виростають пізніше, ніж
підсніжники.)
V. Домашнє завдання
Підготуватися в групах до захисту проекту «У природи немає поганої погоди».
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учням пропонується закінчити одне з речень:
«Найпереконливішою на уроці була відповідь…»;
«Найцікавішою була розповідь…»;
«Я задоволений (задоволена) тим, що…».


Немає коментарів:
Дописати коментар