Конспект уроку із зарубіжної літератури у 5 класі
Тема: Дж. Р. Кіплінг «Мауглі». Історія Мауглі, вихованця джунглів
Мета: допомогти учням глибше
ознайомитися з ідейно-художнім змістом розділів твору; розвивати навички
виразного читання, переказу, виділення основних епізодів та визначення їхньої
ролі в повісті-казці, характеристики героїв; виховувати гуманність, любов до художньої літератури, допитливість.
Обладнання: портрет письменника,
різні видання повісті-казки «Мауглі», ілюстрації до неї.
Теорія літератури: повість-казка,
герої (образи, персонажі, дійові особи твору).
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Коли читаєш цікаву, захоплюючу книгу про далекі краї, незвичайних героїв,
часто радієш, сумуєш, хвилюєшся разом із ними, забуваючи, що це лише літературний твір, а не справжня життєва історія. До таких книг належить й повість-казка «Мауглі». Чи згодні ви зі мною?
Сьогодні ті діти, хто погодився зі мною, будуть доводити цю думку тим, хто,
можливо, залишився байдужим до історії про Мауглі.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
Міні-вікторина
Оцінювання (за 12-бальною системою; виконуються завдання письмово.)
1) Хто кому сказав і з якого приводу: «Вовки — Вільне Плем’я!» (2 бали) (Батько Вовк тигрові Шер-Хану, коли той вимагав повернути йому його здобич — дитинча.)
2) Кому належать слова і що вони означають: «На своєму подвір’ї і собака
пан!» (2 бали) (Шер-Хан не зміг улізти до печери Вовків і забрати дитинча, тому
відступив, визнаючи своє безсилля в цьому випадку, але обіцяв помститися.)
3) Що означає ім’я Мауглі? (1 бал) (Жабеня)
4) Хто навчав вовченят Закону Джунглів? (1 бал) (Ведмідь Балу)
5) Кому ніхто в джунглях не наважувався ставати на дорозі? (1 бал) (Пантері Багірі)
6) Якою була ціна життя Мауглі і хто заплатив її? (2 бали) (Слово Балу і бик, упольований Багірою)
7) Що таке Червона Квітка? (1 бал) (Вогонь)
8) Чому багато звірів ненавиділи Мауглі? (2 бали) (Не витримували його погляду, бо він розумний і він — Людина.)
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання розділів повісті-казки «Мауглі»
2. Словникова робота за запитаннями учнів
3. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда
З якими новими героями ми познайомилися? (Удавом Каа, мавпами Бандер
Логами, шулікою Чілем, вовком Сірим Братом, буйволом Рамою)
Чому в джунглях не поважали Бандер-Логів? (Не дотримувалися жодних законів, були нерозумними й хвастливими)
Хто і як довів свою дружбу Мауглі? (Багіра, Балу, Каа визволили Мауглі
із полону.)
Якими побачив людей Мауглі як вихованець джунглів? (Добрими й злими, жадібними й щедрими)
Хто допоміг Мауглі перемогти тигра? Про що це свідчить цей учинок Мауглі? (Буйволи; цей вчинок свідчить про кмітливість, силу Мауглі.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Заповніть прогалини в історії Мауглі (з частини, що прочитали).

VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, переказувати, аналізувати розділи повісті
«Мауглі» (с. 147–157 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; с.
139–
143 — за підручником Є. Волощук).
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учням пропонується закінчити одне з речень:
«Найбільше мене вразив епізод…»;
«Мені запам’яталося…».
Немає коментарів:
Дописати коментар