Конспект
уроку із зарубіжної літератури у 5 класі
Тема:
Г. К. Андерсен «Снігова королева». Велич краси
людського серця. Антитеза
Мета: допомогти учням осягнути велич
краси та сили людського серця,
справжньої дружби; розвивати образне та логічне мислення, уміння визначати головний конфлікт казки та способи його розв’язання; розвивати уміння висловлювати власну думку, зіставляти фантастику й реальність; виховувати щирість,
вірність у дружбі, почуття відповідальності за свої вчинки.
Обладнання: портрет
письменника, різні видання казки «Снігова королева», ілюстрації художників до
неї та учнівські роботи.
Теорія літератури: літературна
казка, герої (образи, персонажі) художнього твору, реальне та фантастичне, смішне і сумне, антитеза.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
— У казках
добро традиційно асоціюється з красою, а зло — з потворністю.
Тому конфлікт
(тобто зіткнення різних, часто протилежних сил, протиборство героїв, понять і думок) між красивим і некрасивим цілком зрозумілий. Але в
реальному житті часто буває так, що за зовнішньою красою прихована внутрішня потворність. Саме такий конфлікт між красою справжньою та несправжньою спостерігаємо в казці Андерсена «Снігова королева».
Розібратися в
цьому, а також відкрити секрети художньої майстерності автора ми й спробуємо на
сьогоднішньому уроці.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
Пригадаємо
маршрут Герди, яка шукала Кая. Заповніть схему назвами зупинок, які дівчинка
робила під час подорожі.
Місто; річка;
сад чарівниці; палац королівни; замок розбійників; хата фінки; хата лапландки;
палац Снігової королеви.
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя
— Казка
«Снігова королева» була улюбленою і для самого Г. К. Андерсена. Він згадував:
«Із задоволенням писав свою останню казку "Снігова королева”. Я до того
захопився нею, що вона, ніби танцюючи, вилилася на папері».
У дитинстві він
дружив із дівчинкою Лісбет. «Із кухні був вихід на горище. Під вікном горища,
на водостічному жолобі, що знаходився між нашим і сусіднім будинками, стояв
ящик, набитий землею, у ньому росли цибуля і петрушка; це був город моєї
матері. Він і тепер ще цвіте в моїй казці "Снігова королева”»,—
розповідав у
спогадах письменник. А ще вони з Лісбет, сидячи біля вікна, любили прикладати
монетки до розмальованого морозом скла й дивитися на вулицю. Колись маленькому
Гансові привиділися обриси льодяної жінки. Ось у його творах реальне переплелося з чарівним.
2. Робота з таблицею (в парах)
|
Реальне
|
Фантастичне
|
|
Життя міста;
бідність багатьох героїв
казки;
побут сім’ї;
зміна пір року;
зимові розваги дітей;
побут принців та принцес
(у Данії й до
цього часу є титул короля,
королеви)
|
Троль, його учні;
чарівне дзеркало, що
спотворює світ;
перетворення серця на
крижину;
Снігова королева;
бабуся-чарівниця;
звірі, птахи, що
говорять;
сни, що блукають у
палаці;
сніжинки-кури
|
3. Виконання пошуково-дослідницьких завдань,
розв’язання проблемних питань
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
Хто є
головною героїнею казки «Снігова королева» — Снігова королева чи Герда? Чому?
Безперечно,
і Герда, і Снігова королева — сильні особистості. У чому сила кожної із них? Порівняйте їх, знайдіть спільне та відмінне.
Маленька
розбійниця, побачивши Кая, сказала: «От, пройдисвіт!.. Не знаю, чи ти вартий того, щоб за тобою бігали аж на край світу!»
Міні-диспут: «Чи вартий Кай того, щоб заради нього пройти стільки випробувань?»
• У казках
Андерсена постійно йде боротьба між добром і злом, красою і потворністю, живим і неживим, «гарячим» серцем та «крижаним». Це такий літературний прийом, засіб, який називається антитезою.
Запис до літературознавчих словничків
Антитеза — це протиставлення цілком різних
життєвих явищ, понять, почуттів, думок чи характерів.
Антитеза надає
творові більшої виразності, робить його напруженішим, динамічним.
Наведіть
приклади антитези в казці Андерсена «Снігова королева». (Троль — Бог, сніжинки — троянди, холодне — гаряче, Герда — Снігова королева та ін.)
4. Самостійна робота з підручником
Прочитайте
статтю в підручнику про антитезу, дайте відповіді на питання.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Ознайомтеся з
цим списком і скажіть, про що він свідчить:
Україна —
О. Зуєв, мюзикл «Снігова королева»;
Україна —
Г. Сасько, фортепіанна мініатюра «Крижаний танок Снігової королеви»;
Україна —
Ж. Колодуб, балет «Снігова королева»;
Росія —
Б. Астаф’єв, опера «Снігова королева»;
Росія —
Д. Ледньов, опера «Снігова королева»;
Росія —
М. Раухвергер, балет «Снігова королева».
(Це свідчить
про велику популярність казки у світі мистецтва.)
VI. Домашнє завдання
Підготувати
коротку інсценівку за одним із уривків із казки Андерсена «Снігова королева»
(групами); характеристику улюбленого героя (кожен окремо).
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учням
пропонується закінчити речення:
«Хочу
подякувати… (…учневі за цікаву думку, учителеві, казкареві та ін.)».

Немає коментарів:
Дописати коментар