Тема. КЛІМАТ
Првктична
робота №9 Опис одного з головних типів клімату за кліматичними картами
Мета: формування знань про основні та перехідні кліматичні пояси;
поглиблення та систематизація знань про клімат, його зміни в часі; формування
навичок працювати з картою кліматичних поясів; розвиток умінь розрізняти типи
кліматів та пояснювати причини їх формування.
Тип уроку:
комбінований.
Обладнання:
атласи, підручники, контурні карти, карта кліматичних поясів.
Опорні
поняття: клімат, географічна широта, повітряні маси, атмосферний тиск,
атмосферні опади.
Базові поняття: основні та перехідні
кліматичні пояси, типи клімату, кліматичні області.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і
вмінь
Альтернативні варіанти
|
Прийом «Інтелектуальна розминка» —
«Світлофор»
|
|
1. Що
спільного та відмінного між поняттями «погода» та «клімат»?
2. Що таке
повітряні маси?
3. Назвіть
основні типи повітряних мас.
4. Чому
над поверхнею Землі відбувається безперервний рух повітряних мас?
5. Як
називаються постійні вітри, що утворюються над земною поверхнею?
6. Де та
як саме виникають му-сони?
7. Назвіть основні кліматотвірні
фактори.
|
IIІ. Мотивація навчальної та
пізнавальної діяльності
Прийом «Проблемне питання» —
«Мікрофон»
Наша
мандрівка атмосферою майже завершилася. Настав час підбити підсумки, зробити
головні висновки. Згадаймо, які теми ми вивчили, які види досліджень здійснили
та яких умінь набули? (Учні відповідають.)
Тепер ваших
знань достатньо для того, щоб скласти цілісну картину кліматичних умов Землі на
сучасному етапі та зробити висновки про те, як людина може впливати на зміни
клімату. Для цього потрібно знайти відповіді на такі запитання:
• Чи можна
охарактеризувати кліматичні умови в певному місці Землі, не відвідавши його?
• Чи може змінюватися
клімат? Якщо так, то яку роль у цих змінах відіграє діяльність людини?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Що таке
клімат? (Прийом «Проблемне питання»)
Усі
варіанти, ключові слова записуються на дошці, потім аналізуються та
відбираються необхідні.
2.
Кліматотвірні фактори — причини, від яких залежить різноманітність кліматів
Землі.
а) Головний
кліматотвірний фактор — кут падіння сонячних променів (широта місцевості).
Побудова ланцюжка причинно-наслідкових зв’язків:

б)
Неоднорідність земної поверхні (характер поверхні).
в)
Переміщення повітряних мас.
Вивчення
пунктів б) і в) можна провести у формі роботи в парах (прийом «Учитель —
учень»), коли учні самостійно працюють над різними пунктами параграфа, потім
один одному тихо пояснюють прочитане.
3. Спостереження
за кліматом. Кліматологія — наука про клімат. Аналіз спостережень. Зміст
кліматичної карти.
2.
Кліматичні пояси Землі:

а) основні
кліматичні пояси (виконання рисунка в зошитах);
б) перехідні
кліматичні пояси (між основними);
в) складання схеми в зошитах
(самостійно або за допомогою вчи-теля).

3. Аналіз
карти «Кліматичні пояси Землі»:
а)
знаходження основних та перехідних кліматичних поясів;
б)
з’ясування причин широтної протяжності поясів;
в)
кліматичні області та причини їх виникнення.
4. Зміна
клімату в часі. Вплив людини на клімат. (Робота з підруч-ником)
V. Закріплення вивченого матеріалу
Практична
робота №9
VI. Підсумки уроку
Прийом «Мікрофон»
Відповіді на питання, поставлені на
етапі мотивації.
VII. Домашнє завдання
• Опрацювати
текст параграфа.
• Повторити
тему «Атмосфера».
Додатковий матеріал до уроку
• Довідатися
про клімат минулого можна по-різному. Найбільш надійні дані надають
гідрометеорологічні станції. Але світова мережа таких станцій існує лише
близько 100 років, тому інформацію про тривалі зміни клімату доводиться
одержувати з інших джерел. З цією метою використовуються додаткові природні та
історичні факти: їх отримують, вивчаючи торфовища, льодовики, відклади на дні
озер, а також літописи й археологічні знахідки. Вони дозволяють відновити
клімат минулого за сотні й навіть тисячі років.
Історія
клімату записується в будові дерев. Зі стовбурів спеціальними бурами
висвердлюються циліндричні палички-керни. Їх шліфують, а потім вивчають.
Інформація
про газовий склад давньої атмосфери, про її температуру «захована» і в
пухирцях, вморожених у лід. Глибоке буріння в льодовикових покривах Антарктиди
та Ґренландії, хімічний аналіз узятих проб дозволили відновити кліматичні
умови за останні 150 тис. років.
• Уявлення про клімат давніх
геологічних епох дають осадові породи відповідного віку. Так, викопні товщі
солей можуть бути надійними індикаторами давнього спекотного і сухого клімату.
Боксити, наприклад, свідчать про спекотні та вологі кліматичні умови минулого.
Для відкладень холодного клімату характерні великі уламки, що утворилися
внаслідок фізичного вивітрювання гірських порід.
Немає коментарів:
Дописати коментар