Тема: води суходолу. Річкова система, річковий басейн,
вододіл
Практична робота №11 Складання порівняльної характеристики
водних об`єктів
Мета:
поглиблення та систематизація знань про річки, отриманих у початковій школі та
на уроках природознавства; формування первинних практичних навичок визначати за
картою напрямок течії річки, знаходити частини річки, ліві та праві притоки;
виховання бережливого ставлення до води.
Тип уроку:
комбінований.
Обладнання:
атласи, підручники, настінна карта півкуль, фізична карта України, макет
(схема, відеофрагмент) «Річка та її частини», контурні карти.
Опорні
поняття: гідросфера, води суходолу.
Базові
поняття: річка, русло, річкова тераса, заплава, витік, гирло, річкова система,
річковий басейн, вододіл, поріг, водоспад.
ЗМІСТ УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Прийом
«Географічна розминка» (без настінної карти й атласу)
Завдання. Не
зазираючи до карти, скажіть, де знаходяться: Червоне море, Бенґальська затока,
Ґібралтарська протока, півострів Антарктичний, Маґелланова протока, Японські
острови, течія Куросіо, Каліфорнійська течія, течія Західних Вітрів та ін.
2. Прийом
«Бліц-опитування»
• Згадайте,
з яких частин складається гідросфера.
• Яка
частина гідросфери припадає на води суходолу?
• Як води
суходолу пов’язані зі Світовим океаном?
• Які
найбільші річки та озера вам відомі?
IIІ.
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом
«Практичність теорії»
Минулого
уроку ви дізналися про взаємодію людини та Океану, про роль Океану в розвитку
людської цивілізації, про так звані «морські» держави. Однак ще до виникнення
«морських» цивілізацій у долинах великих річок світу — Нілу та Хуанхе, Інду та
Ґанґу, Тіґра та Євфрату — виникли перші осередки давнього землеробства, що
поклали початок давніх «річкових» цивілізацій.
Подивіться
на карту світу. Річкові системи нагадують кровоносні судини людського
організму. Недаремно за річками закріпилася назва «блакитні артерії планети».
Дуже різні та не схожі одна на одну, всі річки — великі працівниці: вони
транспортують воду на величезні відстані, зрошують земельні угіддя, постачають
водою населені пункти, беруть участь у створенні нових форм рельєфу та мають
величезні запаси енергії. Річку можна порівняти з істотою: вона народжується,
дорослішає, працює, старіє, має свій характер, іноді спокійний, подеколи
норовистий. Сьогодні на уроці ви поближче познайомитесь із цими дивовижними
витворами природи, а також з’ясуєте, що являють собою річки та як вони
«живуть».
IV. Вивчення
нового матеріалу
Річки на поверхні суходолу неначе
кровоносні судини Землі. Завдяки постійному руху, вони замикають кругообіг води
в природі. Водність річок, їх довжина та розміщення на материках залежать від
типів клімату та форм рельєфу.
Річки, як і живі істоти, для свого існування мають постійно підживлюватися. Їх “поживою” є вода. Тому, процес поповнення річки водою називають її живленням.
Хто з вас не ставив перед собою питання: чому вода в річці ніколи не закінчується? Адже опади – дощ і сніг – бувають не щодня. За рахунок яких чар річка постійно відновлює свої води? У ролі цього чарівника виступає сама природа, яка дає річками такі основині джерела живлення: дощова вода, талий сніг, підземні води, гірські льодовики. Тому існує чотири типи живлення річок: дощове, снігове, льодовикове та підземне (ґрунтове).
Річки, як і живі істоти, для свого існування мають постійно підживлюватися. Їх “поживою” є вода. Тому, процес поповнення річки водою називають її живленням.
Хто з вас не ставив перед собою питання: чому вода в річці ніколи не закінчується? Адже опади – дощ і сніг – бувають не щодня. За рахунок яких чар річка постійно відновлює свої води? У ролі цього чарівника виступає сама природа, яка дає річками такі основині джерела живлення: дощова вода, талий сніг, підземні води, гірські льодовики. Тому існує чотири типи живлення річок: дощове, снігове, льодовикове та підземне (ґрунтове).
Чимало річок світу живляться переважно дощовою водою.
Такими, зокрема є найбільш повноводні річки: Амазонка й Конго. Рівень води в
цих річках протягом року майже не змінюється.
Завдання. Покажіть басейни цих річок на
фізичній карті. З’ясуйте, в яких кліматичних поясах води розташовані?
У кліматичних умовах, де переважають холодні й тривалі зими, основним типом живлення річок є снігове. Талими водами гірських льодовиків живляться річки, які мають витоки високо в горах. Найвищий рівень води в цих річках влітку (поясніть, чому?). Прикладом, такої річки є Амудар’я, що тече в Середній Азії.
Річки, що протікають територіями пустель та напівпустель, підтримують своє існування завдяки підземним водам, які їх постійно підживлюють.

Більшість річок має мішане живлення. Наприклад, в одну пору року річкову воду поповнюють тривалі дощі, в іншу – тала вода снігу та льодовика. Завдяки підземним водам ріски не припиняють свого існування навіть, коли взимку вкриваються кригою, або влітку під час тривалої засухи.
Завдання. На прикладі Дніпра поясніть, які типи його живлення переважають у різні пори року.
Водний режим річки
Протягом року, залежно від кліматичних умов, рівень
води в річці неоднаковий і може істотно коливатися: підійматися або
знижуватися. Окремі річки, що протікають територією з посушливим кліматом
можуть, навіть, повністю пересихати на певний період, а потім знову
з’являються. Річки помірного та субарктичного поясів взимку замерзають. На
територіях з особливо суворим кліматом вони залишаються під кригою більшу
частину року.
Отже, зміни кількості та стану води в річці за
сезонами року називають режимом річки. Якщо, підвищення води в річці
відбувається в певний період року і щорічно повторюється, йдеться про повінь.
Наприклад, в Україні повінь відбувається навесні в результаті танення снігу.
Річки при цьому можуть виходити з берегів і затоплювати заплаву. Чим більше
взимку випадає снігу, тим триваліший період повені.
Коли в наслідок сильних дощів, в річку швидко прибуває вода, рівень її підвищується. Це може спричиняти тимчасові раптові підняття рівня води – паводки. Паводки частіше трапляються на гірських річках. При цьому вони завдають значної шкоди будівлям та господарству. В Україні від паводків найбільше страждають території Карпатських гір.
Коли в наслідок сильних дощів, в річку швидко прибуває вода, рівень її підвищується. Це може спричиняти тимчасові раптові підняття рівня води – паводки. Паводки частіше трапляються на гірських річках. При цьому вони завдають значної шкоди будівлям та господарству. В Україні від паводків найбільше страждають території Карпатських гір.
Завдання. За фізичною картою України в атласі,
знайдіть райони нашої країни, де трапляються паводки. Спробуйте відшукати
річки, які мають паводковий режим.
Улітку вода з поверхні річки та її басейну інтенсивно випаровується. Внаслідок цього рівень води в річці значно знижується. Настає період межені – найнижчого рівня води в річці протягом року. Межень, зазвичай, буває в дуже спекотний та сухий період року.
Улітку вода з поверхні річки та її басейну інтенсивно випаровується. Внаслідок цього рівень води в річці значно знижується. Настає період межені – найнижчого рівня води в річці протягом року. Межень, зазвичай, буває в дуже спекотний та сухий період року.
Завдання.
1. Пригадайте, в якому кліматичному поясі розташований
басейн Дніпра?
2. З’ясуйте, коли на Дніпрі наступає повінь, межень.
Чи бувають на Дніпрі паводки? Поясніть, чому.
Річковий стік – це кількість води, що переноситься
річкою за певній період, наприклад за рік. Він вимірюється в кубічних кілометрах
(км3). Найбільш повноводною річкою світу є Амазонка. Її річний стік
становить понад 7 тис. км3, тобто 15% всієї річкової води земної
кулі. Таку кількість води Дніпро виносить в Чорне море за 130 років!
Річковий стік є дуже нерівномірним. Він залежить від
кліматичних умов на території річкового басейну. Так, для річок Європи до 60%
річного стоку припадає на період річкової повені. В інші сезони року, особливо
влітку і взимку, стік значно зменшується. Тому для забезпечення господарських
потреб у воді, люди регулюють річковий стік шляхом будівництва каналів та
водосховищ.
Використання та
охорона річок
Річки мають величезне значення не лише як важливий
ланцюжок кругообігу води. З вод суходолу вони найбільше використовуються
людиною у господарстві. Люди завжди використовували річки як шляхи сполучення
та джерела прісної води. Також воду річок застосовують для зрошення полів,
виробництва гідроелектроенергії, рибальства, сплавлення лісу.
Більше половини річкової води, що використовується людиною, повертається назад надмірно забрудненою. Таку воду перед повторним використання слід очищувати та багаторазово розбавляти чистою водою. Тому, якщо річки не охороняти від забруднення, їх вода з часом стане непридатною для застосування.
Більше половини річкової води, що використовується людиною, повертається назад надмірно забрудненою. Таку воду перед повторним використання слід очищувати та багаторазово розбавляти чистою водою. Тому, якщо річки не охороняти від забруднення, їх вода з часом стане непридатною для застосування.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Виконання практичної роботи
VI. Підсумок
уроку
Дайте
відповіді на запитання.
• Що таке
річка?
• Назвіть та
поясніть складові річки.
• Що таке
річкова система? річковий басейн?
• Як
розрізняються річки за характером течії?
VII. Домашнє
завдання
• Опрацювати
текст параграфа.
Немає коментарів:
Дописати коментар