ТЕМА: Ріст і
розвиток рослин
Мета: познайомити
учнів з поняттями ріст і розвиток, з’ясувати основні особливості росту і
розвитку рослин, визначити умови, які необхідні для
нормального їх перебігу, розвивати вміння порівнювати поняття ріст і розвиток,
визначати умови росту рослин.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Основні
поняття та терміни: ріст, розвиток
ХІД УРОКУ
І.
Організаційний момент
Привітання
вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
ІІ. Актуалізація
опорних знань і вмінь
1. Назвіть
пристосування, які мають плоди для поширення вітром?
2. Які плоди
та насіння можуть розповсюджуватися тваринами?
3. Яка
роль плодів в житті людини?
ІІІ. Мотивація
навчальної й пізнавальної діяльності
Однією із
основних властивостей рослинних організмів являється їхня здатність
рости протягомвсього життя.
IV. Надання
нового матеріалу
РІСТ РОСЛИН.
Ріст охоплює
саме ті процеси, в момент котрих рослина утворює власний організм,
збільшуючи масу та розміри тіла.
Рослини
ростуть лише за сприятливих умов середовища. Особливо важливу роль
для росту отримали температура, волога, повітря й світло. Будь-яка рослина
нормально росте тільки при оптимальній температурі. Так наприклад, для
пшениці найбільш оптимальна температура 25-27°С. Для усіх рослин
характерним являється вповільнення росту при пониженні температури повітря до 0°С.
За температури 20-25°С ріст знаної більшості рослин посилюється, при
занадто високій – відповідно, знову сповільнюється. Окремі ранньовесняні
рослини (підсніжник, проліска, сон-трава, сибірська,) здатні рости
при порівняно низьких температурах повітря.Це властиво й для рослин
полярних й високогірних районів. Пристосовуючись до температур,рослини
здатні рости та у холодній тундрі, та у жаркій пустелі.
Окрім тепла,
рослині потрібні вологість ґрунту й повітря. При
нестачі води й розчинених у ній мінеральних речовин здійснюється
зневоднення рослини. При браку світла (в темряві)здійснюється
знебарвлення рослини. Можливо, вам доводилося бачити пророслі у темрявібульби картоплі. Їхні молоді пагони
кволі, безбарвні, сильно витягнуті у довжину.Якщо подібним рослинам
надати достатню кількість світла, вони стануть зеленими і в нихактивно
відбуватиметься фотосинтез.
В момент
росту рослин особливу функцію отримали регулятори росту, що формуються в
верхівціпагона. Це речовини, як вітаміни, ферменти, гормони.
Регулятори росту впливають, головним чином, на цитоплазму молодих
клітин, сприяючи у ній зміни, пов'язані із поділом клітин й ростом їх оболонок. Вони
приймають участь та у диференціації тканин, і також прискорюють утворення
додаткових коренів в рослин при їх вегетативному розмноженні.
РОЗВИТОК РОСЛИН.
Одночасно із
ростом рослин здійснюється їхніх розвиток. Процеси росту та розвитку у
організмірослини взаємозалежні. Ріст призводить до кількісних змін, розвиток –
вже до якісних. При томурозвиток не завжди залежний від
нагромадження досить великої маси. Можливі стрімкий ріст й повільний розвиток в
рослин. Та навпаки — вповільнений ріст та швидкий розвиток.
В квіткових
рослин розвиток розпочинається із першого поділу заплідненої яйцеклітини. Далі
відбуваються ріст й розвиток вегетативних органів у рослини, період розмноження, після нього
—старіння та відмирання. На кожному із етапів життєвого циклу
організм рослини зазнає якісних змін. Даний шлях якісних перетворень організму
рослини зветься розвитком.
Сукупність
стадій розвитку від появи сходів насіння й до відмирання звуть життєвим
циклом рослини.
В кожної
рослини, починаючи із проростання насіння, проходять зміни, помітні при
спостереженнях за розвитком. Дані зміни у розвитку розглядають
по фазах, що рослина послідовно проходить впродовж власного існування. У
однорічних рослин з насіння із'являються сходи, далі виростає стебло із листками, формуються бутони, квітки та плоди, після чого рослина
вмирає. В злаків після сходів спостерігаються подібні фази:
кущіння, вихід в трубку, колосіння, цвітіння, формування плодів — зернівок. В дерев та чагарників
весняне пробудження розпочинається з сокоруху, далі здійснюється
набрякання й розпускання бруньок; поява листків; початкове та повне цвітіння;
початок і масове дозрівання плодів й насіння (в
культурнихрослин — початок та кінець збирання врожаю); початкова і повна зміна
кольору листояків; початок, розпал й кінець
листопаду.
ПРИЧИНИ ЛИСТОПАДУ У РОСЛИН
Явище такого
масового опадання листків зветься листопадом. Це пристосування рослинних
організмів до перенесення несприятливих умов середовища. Опадання
листків зв'язане із тим, що восени з зниженням температури повітря та ґрунту
припиняються усі функції листка.Так наприклад, з зменшенням тривалості
світлового дня понижується інтенсивністьпроцесів фотосинтезу й випаровування. Опаданню листя передує руйнування хлорофілу у
клітинах, формування відокремлюючого шару між основою й черешком листка, в
результаті чого листки відпадають.
Скидання листків
для рослини має оздоровче значення. У листках рослина за
цілийрік накопичує для неї шкідливі речовини, в момент листопаду
вона позбавляється «отрут».
V.
Закріплення знань й вмінь
1. Поясніть,
чому навесні рослини так активно ростуть й розвиваються, а восени їхніх
ріст й розвиток уповільнюються.
2. Яким
чином сезонні зміни в природі впливають на ріст та розвиток
рослин?
VI.
Підведення підсумків
В момент
росту у організмі рослини здійснюються кількісні зміни, її розміри та
маса збільшуються. Під поняттям розвитку розуміють якісні зміни у житті рослини,
що ведутьдо появи зовсім нових тканин та органів.
VIІ. Надання
домашнього завдання
— прочитати
параграф 25 В. І. Соболь
— дати
відповідь на запитання,
— інше.
Немає коментарів:
Дописати коментар