неділя, 23 листопада 2014 р.

Конспект уроку Тема: Михайло Носаль

Тема: Михайло Носаль
Мета: розкрити життя та діяння Михайло Носаль, його вклад в науку, виховувати патріотичність

Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація отриманих знань
Повторення вивченого на минулому уроці. Опитування домашнього завдання
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Вивчення нового матеріалу
Михайлу Андрійовичу Носалю судилося прожити на цьому світі 64 роки, з яких 40 літ бути священиком на Холмщині, Могильовщині, Волині. Останні 20, аж до кончини у 1950 р. - на Рівненщині. Бог покликав Михайла слугувати церкві й дав йому дар глибинного розуміння природи, кожної рослинки і квіточки, що має бути в єдиній гармонії з людиною. Все свідоме життя Носаль вивчав рослини і їх цілющі властивості та мріяв подарувати людям книгу.
Народився М.А.Носаль 12 квітня 1886 р. в с. Розлопи Люблінської губернії (тепер Польща) в українській селянській православній сім'ї. Закінчив у 1903 р. духовне училище у Варшаві, а згодом православну духовну семінарію у Холмі. Отримав сан священика в 1911 р. і парафію в с. Ольховець, а потім в с. Луковськ Холмського повіту.
З початком Першої світової війни родина Носалів змушена була евакуюватись в глиб Росії, де в с. Високий Борок Могильовської губернії до 1922 p. М. Носаль був священиком і одночасно наполегливо займався вивченням, збором і сушінням лікарських рослин, створюючи відповідні артілі із сушарнями.
У 1922 р. М.Носаль повернувся на Волинь - спочатку служив у церквах сіл Пулемець і Бубнів Волинського воєводства, а з 1929 р. - у Свято-Іллінській церкві м. Дубна. М.Носаль разом із дружиною Катериною дали життя чотирьом дітям, які зростали в домі, де панувало добро, любов до книг, інтелігентність і мудрість батьків.
Михайло Носаль намагався поширювати свої знання, ділитися ними з усіма, хто цього потребує. Так, у 1926 році він стає учасником рільничої виставки в Познані, за що був нагороджений срібною медаллю. А роком раніше священика Михайла Носаля духовне керівництво Волинської єпархії нагородило «Золотим наперсним хрестом». У 1928 році за підписом міністра сільського господарства Польщі він одержав похвального листа за участь у промислово-рільничій виставці у Володимирі-Волинському у розділі «Плантації лікарських рослин».
Наступним етапом життя Носалів стало Дубно, куди отця Михайла призначили настоятелем Свято-Іллінського собору у 1929 році.
З лютого 1935 р. протоієрей Михаїл Носаль був призначений настоятелем Свято-Успенської церкви в Рівному. Родина оселилася в будинку неподалік церкви (нині вул. Шевченка, 117). Старожили вул. Шевченка з глибокою теплотою і вдячністю згадують батюшку Носаля і його родину.
До священика і травника М.Носаля звертались сотні людей за допомогою і ніхто не залишився поза увагою його доброго серця і мудрості знавця народної медицини. Приходили до оселі священика рівняни, приїзджало багато людей із навколишніх сіл. А ще Носаль у передвоєнні часи викладав в школі Слово Боже і встигав із школярками до Почаєва поїхати, і піти з ними на околиці Рівного, щоб навчити зілля лікарське збирати.
Пережив і важкі 40-і воєнні роки, слугуючи церкві та людям. У 1942 p. M.Носаль звертається до видавництва «Волинь» з переконливим проханням видати окремою книгою його багаторічне надбання про лікарські рослини і способи їх застосування в народі. Книга тоді не вийшла, але журнал «Сільський хлібороб» у декількох номерах друкував матеріали М.Носаля «Скарби Волині - лікарські рослини».
М.А.Носаль помер у 1950р. Його останнім прихистком стало кладовище на околиці с. Тютьковичі. Світлій пам'яті великого травознавця і священика у серпні 2001 р. біля дзвіниці Свято-Успенської церкви у Рівному було урочисто відкрито й освячено пам'ятний знак.
Батькову науку, мудрість і досвід успадкував і продовжив його син Іван, який став визначним ботаніком і просвітителем, природолюбом і природознавцем. Саме І.М. Носаль у 1958 р. при активній допомозі вченого академіка-мікробіолога В.Дроботька зміг видати першу книгу Носалів «Лікарські рослини і способи їх застосування в народі». Книга рівненських травознавців Носалів перевидавалася декілька разів. Ця книга надзвичайно цінна своєю науковою основою, перевіреними сотні разів рекомендованими авторами фітозборами, вона стала справді книгою для народу.

У 2003 році в Рівненському краєзнавчому музеї відбулася перша виставка під назвою « Життєпис фундаторів народного зцілення Волині М.А. та І.М.Носалів», яка розповіла про травознавців і цілителів Носалів. Її ініціатор, а заодно натхненник і втілювач Галина Данильчук зазначає:«Насамперед варто завдячити родині Івана Носаля, і особливо дружині Світлані Всеволодівні, котра передала мені для оформлення експозиції просто унікальну колекцію матеріалів...». Раритетами виставки стали рукописи книжок старшого та молодшого травників, метричні свідоцтва, документи із сімейного архіву. У тому числі й ті, які яскраво засвідчують діяльність сільського батюшки протягом 1919-1931 років у союзі кооператорів зі створення артілей для заготівлі лікарських рослин.

V. Закріплення
Сьогодні на уроці я дізнавсь про…
VІ. Підсумок уроку. Домашнє завдання


Немає коментарів: