середа, 5 листопада 2014 р.

Конспект уроку з загальної географії Тема: водяна пара, вологість повітря. Опади

Тема: водяна пара, вологість повітря. Опади
Мета: формування знань про вологість повітря, випаровування та конденсацію водяної пари, про види атмосферних опадів; розвиток практичних навичок визначати вологість повітря та ступінь хмарності, розрізняти основні види хмар; сприяння розумінню важливості спостережень за вологістю повітря та хмарністю для складання прогнозу погоди.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: атласи, підручники,
Опорні поняття: температура повітря, агрегатний стан води, відсоток.
Базові поняття: випаровування, конденсація, абсолютна та відносна вологість, види хмар.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Інтелектуальна розминка» — «Світлофор»
• Що таке повітряні маси? Які типи повітряних мас ви знаєте?
• Назвіть постійні вітри. Яка основна причина їх утворення?
• Що спільного та відмінного мають циклони й антициклони?
• Про які зміни погоди найближчим часом свідчить різке зниження атмосферного тиску?
• Згадайте, в яких агрегатних станах може перебувати вода?
• За яких умов вода з рідкого стану переходить у газоподібний та навпаки.
• Звідки в атмосфері береться водяна пара?
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Приваблива мета»
Вам доводилось милуватися вигадливими формами хмар? Вони постійно змінюються: нагадують то казкові палаци з баштами та банями, то череду білих овечок, то мазки та штрихи невідомого художника з буйною фантазією. Іноді вони тонкі та прозорі, а іноді — важкі й низькі. З таких важких темних хмарин часто йде дощ, а то й злива. А після дощу утворюються калюжі, де можна пускати човники, можна стрибати через калюжі, а то й просто в них... Але ось пригріло сонечко, небо ясне, а калюжі зникли. Куди вони зникли? І як знову з’явилися на небі хмари? Чи можна, спостерігаючи за хмарами, передбачати зміни погоди? Ви зможете відповісти на ці запитання сьогодні на уроці.
IV. Вивчення нового матеріалу
Розгорнутий план етапу
1.  Випаровування та конденсація водяної пари. Обговорення досліду, проведеного вдома (домашнє завдання до уроку 36). Побудова логічного ланцюжка
2. Вологість повітря (робота з підручником, пояснювальне читання):
а) абсолютна вологість, насичена і ненасичена водяна пара;
б) відносна вологість.
2.      Причини роботи гігрометра.
3.      Види хмар.
4.      Випаровування — це перехід води (або іншої речовини) з рідкого чи твердого стану в газуватий.
5.      Вода випаровується з поверхні всієї планети: 86 % водяної пари надходить в атмосферу з поверхні Світового океану, решта 14 % — з поверхні суходолу.
6.      У тропосфері є величезна кількість невидимої для ока водяної пари, тому можна говорити, що повітря вологе. Кількість водяної пари в 1 м3 повітря визначають у грамах. При цьому чим вища температура повітря, тим більше водяної пари в кожному кубічному метрі повітря.
7.      Абсолютна вологість — це кількість водяної пари у грамах, яка міститься в 1 м3 повітря.
8.      Відносна вологість — це відношення (у відсотках) фактичного вмісту водяної пари в повітрі до максимально можливого за даної температури.
9.      Наприклад, при температурі +20 °С, коли в повітрі утримується лише 8,5 г/м3 водяної пари, відносна вологість становить 50 %. Тобто наполовину менша, ніж кількість водяної пари, яку повітря могло б містити при цій температурі. Чим більша відносна вологість, тим більша ймовірність опадів. У пустелях відносна вологість — 50%, а при 30% погодні умови стають небезпечними для життя. В Україні відносна вологість змінюється за порами року: влітку — нижча, взимку — вища. Показники відносної вологості повідомляють у метеопрогнозах по радіо і телебаченню. Вимірюють відносну вологість приладом, який називається гігрометром. Основна його частина — знежирена людська волосина. Зі збільшенням вологості вона видовжується, що передається стрілкою на шкалу приладу. На шкалі за поділками визначають вологість повітря (у відсотках).
V. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання. Використовуючи текст підручника та рисунок «Хмари», охарактеризуйте різні види хмар. Результати запишіть у таблицю*.
Назва
Висота утворення
Зовнішній вигляд (рис.)
Які опади приносять
Яку погоду передвіщають






VIII. Домашнє завдання
• Опрацювати текст параграфа.
Додатковий матеріал до уроку
• Найбезхмарніше на планеті небо — над Східною Сахарою. Сонце тут сяє 354 дні на рік. Підраховано, що якби можна було використати бодай один відсоток теплоти, яку дістає від Сонця пустеля, людство одержало б кількість енергії, вдесятеро більшу за нинішню потребу в ній усього населення нашої планети.
• За приблизними підрахунками, атмосфера нашої планети містить не менш ніж 10 тис. млрд тонн водяної пари, тобто до 200 тонн над кожним гектаром її поверхні.
• В екваторіальних районах Світового океану за рік випаровується шар води завтовшки 62 м, а з поверхні Середземного моря — лише 1,5 м.


Немає коментарів: