вівторок, 30 грудня 2014 р.

Конспект уроку з біології в 11 класі Тема: УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ З ТЕМИ "ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ"

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ З ТЕМИ
Цілі уроку: узагальнити й закріпити знання про особливості різних способів розмножен­ня живих організмів та основні законо­мірності спадковості, розвивати вміння практичного використання одержаних знань, виховувати повагу до всіх живих організмів і розуміння важливості ді­яльності людини для всього живого на нашій планеті.

Обладнання й матеріали: таблиці з теми, підручник, зошит.
Базові поняття й терміни: статеве розмноження, нестатеве роз­множення, поділ, фрагментація, брунь­кування, партеногенез, поліембріонія, статеві клітини, сперматогенез, овогенез, генетика, ген, алель, домінантні й рецесивні алелі, фенотип, генотип, узаємодія генів, хромосомна теорія спад­ковості, закони Менделя.

ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
II. Обговорення й узагальнення матеріалів теми
Питання для бесіди
1. Які способи розмноження є у живих організмів?
2. Чим між собою відрізняються статеве й нестатеве розмноження?
3. Що вивчає генетика?
4. Що таке ген?
5. Які закони відкрив Г. Мендель?
6. Які основні положення входять до хромосомної теорії спадко­вості?
III. Контроль знань з теми

Варіант І
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Тип розмноження, за якого утворюються диплоїдні спори:
а) статевий;
б) брунькування;
в) вегетативний;
г) нестатевий.

2. Один з можливих структурних станів гена:
а) алель;
б) ген;
в) екзон;
г) термінатор.

3. Під час полігібридного схрещування аналізуються ознаки:
а) кілька;
б) три;
в) дві;
г) одна.

4. Розщеплення 13:3 характерно для взаємодії генів за типом:
а) кросинговеру;
б) епістазу;
в) комплементарності;
г) полімерії.

5. Установіть відповідність.
1 Партеногенез
2 Поліембріонія
3 Невпорядкований поділ
4 Фрагментація
А Губки
Б Броненосці
В Лишайники
Г Віруси грипу
Д Попелиці

Відповідність
1
2
3
4





6. Розмістіть варіанти схрещування в послідовності від найбіль­шої до найменшої кількості можливих фенотипів, які будуть отримані в результаті схрещування, за умови, що досліджувані гени знаходяться в різних хромосомах:
aAaBBccdd х aabbCCDd;
б) AaBbccdd х aabbCcDd;
в) AABBccdd х aabbCCDD;
г) AABbccdd х aabbCCDD.

Послідовність
1
2
3
4





Варіант II

Виберіть одну правильну відповідь.
1. Спосіб розмноження без запліднення, властивий для броненосців:
а) партеногенез;
б) поліембріонія;
в) поділ навпіл;
г) брунькування.

2. У самців голубів статеві хромосоми:
а) XX;
б) XY;
в) ZZ;
г) відсутні.

3. Сукупність генів гаплоїдного набору хромосом організмів пев­ного виду:
а) фенотип;
б) генетика;
в) біотехнологія;
г) геном.

4. Хромосомну теорію спадковості сформулював:
а) Г. Мендель;
б) Т. Гекслі;
в) Т. Морган;
г) М. Вавилов.

5. Установіть відповідність.
1 XX
XY
ZZ
ZW
А Самиця шимпанзе
Б Самець собаки
В Самиця шовковичного шовкопряда
Г Самець горобця
Д Самець бджоли

Відповідність
1
2
3
4





6. Розмістіть стадії розвитку яйцеклітини в послідовності від останньої до першої:
а) стадія росту;
б) стадія формування;
в) стадія розмноження;
г) стадія дозрівання.

Послідовність
1
2
3
4





Варіант III

Виберіть одну правильну відповідь.
1. Особина, яка має лише жіночі статеві залози:
а) гермафродит;
б) самиця;
в) самець;
г) нестатеве покоління життєвого циклу.

2. Алель, що пригнічує дію іншого алеля:
а) локус;
б) інтрон;
в) екзон;
г) домінантний алель.

3. Під час дигібридного схрещування аналізуються ознаки:
а) кілька;
б) три;
в) дві;
г) одна.

4. Розщеплення 15:1 характерне для взаємодії генів за типом:
а) кросинговеру;
б) епістазу;
в) комплементарності;
г) полімерії.

5. Установіть відповідність.
1 Поділ
Подвійне запліднення
Звичайне запліднення
4 Брунькування
А Вірус сказу
Б Бджола
В Холерний вібріон
Г Корал
Д Кокосова пальма

Відповідність
1
2
3
4





6. Розмістіть варіанти схрещування в послідовності від найбіль­шої до найменшої кількості можливих фенотипів, які будуть отримані в результаті схрещування, за умови, що досліджувані гени знаходяться в різних хромосомах:
а) AaBBccddEE х aabbCCDdee;
б) AaBBccddEe х aabbCcDdee;
в) AABBccddee х aabbCCDDee;
г) AaBBccddEE х aabbCCDDEE.

Послідовність
1
2
3
4





Варіант IV

Виберіть одну правильну відповідь.
1. Тип розмноження, за якого в гідри утворюються бруньки:
а) статевий;
б) партеногенез;
в) брунькування;
г) нестатевий.

2. У самців бджіл статеві хромосоми:
а) XX;
б) XY;
в) ZZ;
г) відсутні.

3. Під час моногібридного схрещування аналізуються ознаки:
а) кілька;
б) три;
в) дві;
г) одна.

4. Закон незалежного успадкування ознак сформулював:
а) Г. Мендель;
б) Т. Гекслі;
в) Т. Морган;
г) М. Вавилов.

5. Установіть відповідність.
1 Брунькування
2 Партеногенез
3 Множинна фрагментація
4 Поперечний поділ
А Аутолітус
Б Вірус СНІДу
В Додекацерія
Г Гідроїдний поліп
Д Дафнія

Відповідність
1
2
3
4





6. Розмістіть варіанти схрещування в послідовності від наймен­шої до найбільшої кількості можливих фенотипів, які будуть отримані в результаті схрещування, за умови, що досліджувані гени знаходяться в різних хромосомах:
а) AaBBccdd х aabbCCDd;
б) AaBbccdd х aabbCcDd;
в) AABBccdd х aabbCCDD;
г) AABbccdd х aabbCCDD.

Послідовність
1
2
3
4





Варіант V

Виберіть одну правильну відповідь.
1. Спосіб розмноження без запліднення, властивий інфузоріям:
а) партеногенез;
б) поліембріонія;
в) поділ навпіл;
г)брунькування.

2. У самиць дрозофіл статеві хромосоми:
aZZ;
б) XX;
b) XY;
г) відсутні.

3. У людини хромосом:
а) 46 пар;
б) 24 пари;
в) 23 пари;
г) 4 пари.

4. Прикладом цитоплазматичної спадковості є:
а) куру;
б) хвороба Дауна;
в) строкатість листків рослин;
г) дальтонізм у людини.

5. Установіть відповідність.
1 Регенерація
2 Фрагментація
3 Партеногенез
4 Онтогенез
А Стадія зародкового розвитку багатоклітинних тварин, що утво­рюється внаслідок дроблення; складається з одного шару клітин
Б Процес відновлення організмом утрачених або ушкоджених частин
В Процес розвитку організмів від їхнього зародження до смерті
Г Розвиток організму з незаплідненої яйцеклітини
Д Форма вегетативного роз­множення, що здійснюється шляхом відокремлення певних багатоклітинних частин тіла

Відповідність
1
2
3
4





6. Розмістіть варіанти схрещування в послідовності від наймен­шої до найбільшої кількості можливих фенотипів, які будуть отримані в результаті схрещування, за умови, що досліджувані гени знаходяться в різних хромосомах:
а) AaBBccddEE х aabbCCDdee;
б) AaBBccddEe х aabbCcDdee;
в) AABBccddee х aabbCCDDee;
г) AaBBccddEE х aabbCCDDEE.

Послідовність
1
2
3
4





Варіант VI

Виберіть одну правильну відповідь.
1. Тип розмноження, за якого в попелиць зародки розвиваються з незапліднених яєць:
а) статевий;
б) партеногенез;
в) брунькування;
г) нестатевий.

2. Наука, що вивчає закономірності мінливості та спадковості:
а) генетика;
б) біотехнологія;
в) паразитологія;
г) імунологія.

3. У дрозофіли хромосом:
а) 46 пар;
б) 24 пари;
в) 23 пари;
г) 4 пари.

4. Закон розщеплення сформулював:
а) Г. Мендель;
б) Т. Гекслі;
в) Т. Морган;
г) М. Вавилов.

5. Установіть відповідність.
1 Поділ
2 Подвійне запліднення
3 Звичайне запліднення
4 Брунькування
А Вірус грипу
Б Яблуня
В Гідра
Г Збудник чуми
Д Курка

Відповідність
1
2
3
4





6. Розмістіть стадії розвитку сперматозоїда в послідовності від першої до останньої:
а) стадія росту;
б) стадія формування;
в) стадія розмноження;
г) стадія дозрівання.

Послідовність
1
2
3
4





IV. Домашнє завдання
Повторити матеріали теми.

Немає коментарів: