Тема.
Значення та охорона членистоногих.
Мета: ознайомити
учнів зі значенням і особливостями охорони членистоногих, виявити
рівень навчальних досягнень учнів; здійснити контроль і корекцію їх знань; .
Обладнання й матеріали: підручник, зошит, фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють
ілюструвати значення членистоногих і особливості їхньої охорони.
Базові
поняття й терміни: членистоногі, значення членистоногих, охорона
членистоногих.
Тип
уроку: комбінований.
Хід уроку
І.
Організаційний етап
II.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної
діяльності
Обговорення
питання
Чи потрібно
охороняти комах?
Розповідь
учителя з елементами бесіди
1. Значення
членистоногих
Найбільш
численним класом серед членистоногих є клас Комахи. Комахи, при їхній різноманітності
й величезній чисельності, відіграють важливу роль у природі й житті людини.
Вони є запилювачами рослин, винищувачами шкідливих представників цього класу,
санітарами. Деякі корисні комахи — бджоли, шовкопряди — одомашнені людиною.
Комахи завдають
великої шкоди. Залежно від об’єкта нападу шкідливих комах поділяють на декілька
груп: шкідники поля, саду, городу, комірні шкідники, переносники хвороб.
З метою
захисту рослин від комах застосовують різні способи боротьби з ними. Широко
застосовується збір комах за допомогою ловчих канав,кілець, бреднів,
комахоуловлювачів. Крім того, боротьба ведеться й хімічним методом, при якому
на комах впливають отрутою. Але використання хімічних речовин призводить до
отруєння ґрунту, води, знищення поряд зі шкідливими комахами й корисних комах.
Тому останнім часом визнання одержав біологічний спосіб боротьби, при якому
людина використовує природних ворогів комах: комахоїдних птахів, комах-хижаків
(жужелиць, сонечок і ін.). Штучно розводять наїзника-трихограму для боротьби з
яблуневою плодожеркою.
Серед комах,
що шкодять безпосередньо самій людині, особливо звернули на себе увагу ті, які
є розповсюджувачами хвороб, наприклад, деякі комарі, що викликають своїм укусом
зараження малярією.
Отже, роль
комах у природі надзвичайно різноманітна. Вони беруть участь у колообігу
речовин, тому що використовують найрізноманітніші джерела їжі (від живої
рослини й тіла інших тварин до залишків, що розкладаються, рослинного й
тваринного походження), виконують санітарну функцію, беруть активну участь у
ґрунтоутворювальному процесі. Значною є їхня роль у запиленні квіткових рослин.
Комахи дають коштовну харчову й технічну продукцію (медоносні бджоли,
шовкопряди, лакові червці й ін.). Деякі комахи корисні винищуванням шкідників і
бур’янів, багато видів служать їжею для ряду промислових тварин — ссавців,
птахів і риб. Серед комах багато небезпечних шкідників рослин і тварин. Великої
шкоди комахи завдають як переносники збудників ряду захворювань, кровососи
тощо.
2. Охорона
членистоногих
Господарська
діяльність людини впливає на комах по-різному. Одні з них, пристосовуючись до
розвитку на культурних рослинах і бур’янах, як, наприклад, городні білани —
капустяний, ріпний, стають масовими й найчастіше шкодять. Інші, навпаки,
скорочують свою кількість у місцях поселення людини. Аполлон, наприклад, був ще
недавно досить звичайним метеликом, а потім виявився червонокнижником.
Зменшення
чисельності й зникнення комах пов’язане насамперед зі знищенням або зміною
їхніх природних місць існування. Особливо це стосується тих видів, які вузько
пристосовані до життя в певних умовах (наприклад, комахи пустелі) або
прив’язані у своєму розвитку до якого- небудь одного виду рослини; значну роль,
зокрема в гірських районах, може відіграти надмірний випас худоби: поїдання й
витоптування ними кормових рослин комах.
Найбільш
рідкісні види комах, що скорочують свою чисельність, заносяться в Червону книгу
України. Це є юридичною підставою для їхньої охорони: зокрема, забороняється
вилов цих видів у природі. Деякі види охороняються в тих заповідниках, на
території яких вони живуть; для охорони інших є можливою організація заказників
з метою збереження усього комплексу природних умов у місцях їхнього існування.
IV.Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь
учнів
Робота з
підручником
Школярі
читають текст підручника на с. 110—112 і відповідають на питання 1—5 на с. 112.
Робота із
зошитом
Виконати
завдання в зошиті [3, с. 38—39].
V.Самостійна робота з теми членистоногі
Виконання
контрольної роботи №1
VI.Підсумки уроку
Школярі
самостійно підбивають підсумок уроку, звертаючи увагу на ті нові знання, яких
вони набули в процесі цього уроку.
VII.Домашнє завдання
У підручнику
прочитати § 27, ознайомитися з рубрикою.
Немає коментарів:
Дописати коментар