Тема. Клас Двостулкові молюски. Лабораторна робота № 9
«Порівняння та визначення черепашок молюсків».
Мета: ознайомити
учнів з різноманітністю молюсків, провести лабораторну роботу з порівняння й
визначення черепашок молюсків.
Обладнання й матеріали: підручник, зошити, фотографії, малюнки, плакати,
схеми, що дозволяють ілюструвати двостулкових молюсків.
Базові поняття й терміни: молюски, двостулкові молюски.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I.Організаційний етап
Перевірка домашнього завдання
Учитель перевіряє в зошиті наявність виконаної лабораторної роботи № 9
«Порівняння та визначення черепашок молюсків». Запитує, що залишилося
незрозумілим, чи були труднощі у її виконанні, відповідає на питання школярів.
II.Актуалізація опорних знань і мотивація
навчальної діяльності
Обговорення проблемної ситуації
У кальмарів і восьминогів немає черепашки. Чому ж їх
зараховують до типу Молюски?
III.Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
1. Клас Двостулкові молюски
Цей клас поєднує малорухливих морських і прісноводних
молюсків, їхнє тіло укладене в черепашку, що складається із двох стулок,
сполучених між собою на спинному боці за допомогою особливої зв’язки.
Відкриваються стулки черепашки пасивно завдяки еластичності зв’язок, а закриваються
за допомогою двох м’язів-замикачів, розташованих у поперек тіла молюска й
прикріплених своїми кінцями до двох стулок черепашки. Скороченням м’язів стулки
притягаються одна до одної.
Основна особливість двостулкових — відсутність
головного відділу тіла, а отже, глотки з терткою. Тіло двобічносиметричне,
сплюснуте з боків, складається з тулуба й ноги, що найчастіше має форму клина й
при розкритих стулках раковини висувається між ними. У прикріплених молюсків
(устриця) нога редукується.
Зябра, а також внутрішній бік мантії покриті війками,
рух яких нагнітає струмінь води через ввідний (нижній) сифон у мантійну
порожнину. Вода із суспензією водоростей, бактерій проціджується через зябра й
через вивідний (верхній) сифон видаляється назовні. З поверхні зябер за
допомогою спеціальних війок харчові часточки направляються в ротовий отвір.
Таким чином, зябра у двостулкових молюсків є не тільки органом дихання, але й
фільтруючим пристроєм для проціджування завислих у воді харчових часточок.
Такий спосіб добування їжі є характерним для малорухливих організмів і
називається фільтраційним.
Представник двостулкових молюсків — беззубка, живе в
прісних водоймах зі слабкою течією. Має широку тонку раковину зі
слаборозвиненим перламутровим шаром. Живиться мікроскопічними, завислими у воді
рослинними й тваринними організмами, бактеріями.
Статеві органи беззубок розташовані у верхній частині
ноги. Випущені самкою яйця потрапляють на її власні зябра, де вони
запліднюються спермою самця, занесеною разом з водою в мантійну порожнину.
Розвинені личинки виносяться у воду. За допомогою зубчиків на краях раковини
вони прикріплюються до зябер або шкіри риб після того, як потраплять із
організму самки молюска у воду. Якийсь час вони живляться за рахунок запалених
тканин риби, підростають і, випавши з пухлини на дно водойми, продовжують рости
й розвиватися. Вільні личинки в життєвому циклі малорухливих тварин
забезпечують їхнє розселення.
2. Вивчення черепашок молюсків
З біологічної точки зору черепашка молюска є зовнішнім
кістяком організму. Мало що в природі може зрівнятися з морськими черепашками
за красою, вираженою в гармонії форми і колірної палітри, і різноманітності.
Понад 100 тисяч біологічних видів молюсків і безмежна кількість форм становлять
величезне поле діяльності і для вченого, і для аматора-колекціонера. Для
позначення напрямку біології, що вивчає переважно раковини молюсків,
використовується термін конхіологія.
Сьогодні конхіологія відома у Франції як «прекрасна
наука», у Японії як «імператорська наука», а в усьому англомовному світі як
«королева природознавства» (Quenn of the Nature Studies). Напевно, ці епітети
виправдані — королі й імператори не могли встояти перед її чарами, філософи й
натуралісти присвятили цій науці томи праць. Сучасні океанологи, біологи,
медики намагаються проникнути у таємниці черепашок, а тисячі запеклих
колекціонерів організовуються в клуби у всьому світі. Сьогодні в Європі й
Америці, де існують сотні конхіологїчних клубів, колекціонування раковин є
одним із найбільш популярних хобі, яке швидко розвивається.
Наукові колекції молюсків служать довідковим
матеріалом для дослідника, і в цьому плані вони настільки ж необхідні, як книги
в бібліотеці. Пізнавальну цінність колекції вже розуміли вчені античної
стародавності. Найбільш ранні з відомих праць з дослідження раковин молюсків
належать грецькому філософові й натуралістові Аристотелю, що написав великий
трактат про молюсків у 336 р. до н. е. Він зібрав значну колекцію раковин і за
допомогою своїх учнів проводив спостереження за ростом, розмноженням і рухом
равликів, двостулкових і головоногих молюсків, вивчав їхню анатомію. Аристотель
був також першим, хто виклав принципи екології молюсків, їхні взаємини із
середовищем існування. Серед учнів Аристотеля був і Олександр Македонський,
котрий виділяв значні суми грошей на його дослідження. До того ж, воїнам
Олександра були дані «інструкції» з проведення спостережень за природними
об’єктами, збору біологічних зразків і відправленню їх для Ліцею в Афіни.
Слід зазначити, що черепашки молюсків дуже різноманітні
за розмірами і формою.
IV.Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Робота з підручником
Школярі працюють із малюнками на с. 122, 123,
ознайомлюючись із зовнішньою й внутрішньою будовою двостулкових молюсків.
Потім вони читають текст на с. 122, 123 і відповідають
на запитання1—3 на с. 124.
V.Самостійна робота учнів
Користуючись зошитом, учні виконують лабораторну
роботу № 9 «Порівняння та визначення черепашок молюсків».
Учні ознайомлюються з рубрикою «Запам’ятайте
найважливіше» на с. 124, при необхідності запцсують висновки в зошит.
VI.Підсумки уроку
Школярі самостійно підбивають підсумок уроку,
звертаючи увагу на ті нові Знання, яких вони набули в процесі цього уроку.
VII.Домашнє завдання
У підручнику прочитати § 29, відповісти на запитання 4, 5
після параграфа на с. 124.
У
зошиті виконати завдання.
Немає коментарів:
Дописати коментар