четвер, 22 січня 2015 р.

Конспект уроку з історії рідного краю (Рівненщина) Тема: розвиток освіти і культури

Тема: розвиток освіти і культури
Мета: обговорити з учнями розвиток освіти і культури, розвивати бажання навчатись, досліджувати історію.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку
1. Організаційний етап
2. Мотивація навчальної діяльності
3. Вивчення нового матеріалу
Освіта
Загальна характеристика
Стан освіти у Волинській губернії був одним із найгірших серед південно-західних губерній Російської імперії. За переписом 1897 р. майже 83% населення губернії були неграмотними (не вміли читати), зокрема серед жінок — понад 90%. Освіту вище початкової мав лише 1 мешканець губернії зі 150, були відсутні заклади вищої освіти.
У 1862 р. у губернії налічувалося бл. 18 тис. учнів шкіл та гімназій, що становило лише 1% населення губернії. У 1862 р. діяло 1238 сільських шкіл, переважно [[Церковнопарафіяльна школацерковно-парафіяльних, де навчалося 11841 учнів (хлопців 10984, дівчат 857), менше 5% від загальної чисельності населення шкільного віку. Існували 2 гімназії - Житомирська (560 учнів) та Рівненська (500 учнів), 4 повітових училища - у ОвручіТеофіполіОстрозіЛуцьку з 260 учнями, 30 парафіяльних училищ з 300 учнями, зразковий жіночий пансіон, відкритий у 1843 р. Діяли декілька приватних жіночих пансіонатів і дві семінарії (православна у Кременці та католицька у Житомирі). Діяли також 11 єврейських училищ (одне з яких, Старокостянтинівське — 2-го розряду), де загалом навчалося 325 осіб, та одне раббинське училище у Житомирі з 42 вихованцями.]
Серед призовників Волинської губернії у 1874–1885 рр. тільки 12% були грамотними (вміли читати). До 1894 р. ця частка виросла до 22%, у 1904 р. — до 35%.
За даними перепису населення 1897 р., грамотними (вміли читати) були 17,2% населення Волинської губернії, зокрема серед чоловіків 24,4%, серед жінок тільки 9,8%. У губернському Житомирському повіті відсоток письменних сягав 21,4%, тоді як у віддаленому Овруцькому повіті на Поліссі — лише 7,1% 
При середньому рівні грамотності у губернії в 17,2%, серед православного населення вміли читати тільки 11,7% населення (серед україномовних 9,3%, серед російськомовних 49,6%), тоді як серед іудеїв 32,8%, серед протестантів (майже виключно німців) — 38,2%. Серед римо-католиків грамотними були 22,8%, при цьому серед польськомовних католиків, яких налічувалося 180 тис. — 27,8%, серед україномовних (106 тис.) — 10,7%, серед чеськомовних (7,9 тис.) — 59,3%.
Серед духовенства губернії грамотними були 70,6% населення, серед дворянства та чиновництва — 63,5%, серед переважно міських станів (почесних громадян, купців та міщан) — 29,1%, серед сільських станів — 12,1%
Грамотність російською мовою мали 360 387 жителів губернії, що становило 73% від загальної кількості грамотних. 132 516 осіб були грамотними тільки іншою мовою (переважно німецькою, єврейською та польською), не володіючи російською. Серед грамотних російськомовних майже всі (99,7%) володіли російською грамотою, серед україномовних таких було 97,8%, серед польськомовних — 68,6%. Серед грамотних чехів та євреїв володіли російською грамотою 60,0% та 53,2% відповідно. Серед чисельних народів губернії тільки серед німців більшість письменного населення (70,5%) не володіли російською грамотою.
Характерною особливістю було те, що грамотність російською мовою серед чоловіків була поширена значно більше ніж серед жінок. Так серед грамотних україномовних російською грамотою володіли 99,0% чоловіків та лише 89,0% жінок, серед польськомовних 76,5% чоловіків та 60,7% жінок, серед єврейськомовних 55,1% чоловіків та 49,5% жінок. Серед грамотних німців російською грамотою володіли 38,7% чоловіків та лише 19,4% жінок.
Освіту вище початкової у 1897 р. мали 20009 мешканців Волинської губернії. Серед них було російськомовних 10332 (51,6%), польськомовних 4405 (22,0%), україномовних 3534 (17,7%), німецькомовних 702 (3,5%), єврейськомовних] 671 (3,4%). Середню та вищу освіту мав лише 1 житель губернії зі 150 , зокрема серед російськомовних 1 з 10, серед польськомовних 1 з 42, серед німецькомовних 1 з 244, серед єврейськомовних 1 з 588, серед україномовних 1 з 592.

Навчальні заклади

Станом на 1903 рік діяло 3003 навчальних заклади з 129 454 учнями, зокрема:
·                     727 початкових училищ
·                     956 церковно-приходських шкіл
·                     523 шкіл письменності (106 634 учнів)
·                     10 середніх навчальних закладів (3 649 учнів)
·                     7 духовних училищ
·                     1 вчительська семінарія
·                     5 сільських шкіл
·                     1 фельдшерська школа
·                     770 єврейських шкіл (17 265 учнів)

Культура
На початку 1910-х років у губернії діяло 70 закладів культури різного типу (театри, кінотеатрів, клубів, громадських зборів), переважно у містах:
·                     Житомир — 14 (зокрема 4 театри, 2 електротеатри)
·                     Рівне — 7 (2 театри, 1 елетробіоскоп, 2 біоскопи)
·                     Ковель — 7 (2 театри, 2 електротеатри)
·                     Володимир-Волинський — 7 (2 електротеатри)
·                     Луцьк — 6 (1 театр, 2 кінотеатри)
·                     Новоград-Волинський — 5 (2 театри)
·                     Кременець — 3 (1 театр)
·                     Острог — 3 (1 електро-біограф)
·                     Старокостянтинів — 3 (1 кінотеатр))
·                     Дубно — 2 (1 електротеатр)
·                     Ізяслав — 2 (1 електротеатр)
·                     Овруч — 2 (1 театр)
·                     Здолбунів — 1
У селах та містечках діяли 8 закладів такого типу, зокрема у селі Фрідріхівка (зараз у складі Волочиська) — 4 (1 кінотеатр), містечку Радивилів — 3, Купель — 1 (кінотеатр).
Перший кіносеанс у губернії відбувся 21 серня 1897 року у Житомирському міському театрі. Перший стаціонарний кінотеатр відкрився у 1906 році, під назвоюелектротеатр «Біограф». Пізніше вони почали з'являтися і у інших містах губернії.
На початку 1910-х років у губернії налічувалося 208 закладів розповсюдження книжок, зокрема:
·                     бібліотек — 76 (міста — 44, повіти — 32)
·                     книжкових магазинів — 54 (міста — 47, повіти — 7)
·                     книжкових лавок — 78 (міста — 44, повіти — 34)

4. Закріплення
На сьогоднішньому уроці я дазнавсь про…
5. Підсумок уроку, домашнє завдання

Немає коментарів: