пʼятниця, 6 лютого 2015 р.

Конспект уроку з біології в 7 класі Тема: Загальна характеристика хвойних

Тема: Загальна характеристика хвойних
Мета.
Освітня. Продовжити формувати знання учнів про відділи рослин на планеті; ознайомити з голонасінними рослинами, їх будовою, середовищем існування та поширенням у природі.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти, аналізувати та робити відповідні висновки; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, пам’ять.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до природи рідного краю та розвивати екологічне мислення.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Основні поняття та терміни: голонасінні, хвойні, хвоя, шишка.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Еврістична бесіда, змагання ерудитів.
- у чому недосконалість розмноження вищих спорових рослин?
(спора одноклітинна, у ній немає запасу поживних речовин, для проростання необхідна волога, для запліднення вода, тому спорові можуть бути поширені тільки у вологих місцях);
- від яких вищих спорових найімовірніше виникли перші насінні рослини? (від насінних папоротей, відбитки і залишки яких знайшли вчені);
- насінина з’явилась у голонасінних, де ж вони її ховають? 
(учні повинні пригадати, що у шишках ялин і сосон є насіння);
- які ускладнення будови голонасінних порівняно зі споровими? ( великі дерева, добрий корінь, товстий стовбур, вічнозелена хвоя).
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Від зміни клімату: чергування теплих і холодних, вологих і сухих періодів, змінювалися і рослини. Чому ж вищі спорові не могли добре вижити в нових умовах?
Прослухайте ці слова і скажіть, що це означає?
- У скількох снігах залишились
Самі собою соснові гілки!
Мацуо Басьо.
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Голонасінні – величезна група дерев і кущів, їм належить 1\3 всіх лісів нашої планети. У голонасінних насінні зачатки не сховані, не вкриті, а лежать голо на лусках шишок.
Загальна характеристика голонасінних:
- відомо близько 800 сучасних видів;
- переважно дерева і кущі, що утворюють ліси;
- мають добре розвинені вегетативні органи складної будови;
- кора і деревина має смоляні канальці з живицею;
- листки у вигляді голок або лусок, живуть кілька років;
- розмножуються насінням, яке розвивається в шишках;
- для запилення не потрібна вода, його здійснює вітер;
- до класу Хвойні (Шишконосні) входять 560 видів.
Життєвий цикл голонасінних на прикладі сосни:
Чоловічі жовті шишки з великою кількістю зрілого пилку ----- вітер переносить пилок на жіночу липку шишку -------- запилення ------проростає пилкова трубка --------утворення насінин на насінних лусках --------- дозрівання насіння --------------- відкривання покривних лусок ----------- висипання насіння ------------- перенесення насінин з крильцем вітром ------------проростання насіння ----------утворення молодого проростка сосни.
Розповідь про середовище існування голонасінних. 
ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Діаграма “Порівняльна характеристика спорових і голонасінних рослин”

V. Узагальнення та систематизація знань.
Учні аналізують слова, які були зачитані у мотивації і відповідають на запитання:
- що дає можливість голонасінним жити в суворих умовах та бути вічнозеленими рослинами?
VІ. Підведення підсумків уроку.

VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.

Немає коментарів: