понеділок, 23 березня 2015 р.

Конспект уроку з Медико-санітарної підготовки ( Захист Вітчизни ) Тема: Ліки загального доступу та їх застосування під час першої медичної допомоги

Тема: Ліки загального доступу та їх застосування під час першої медичної допомоги.
Мета: дати поняття про ліки загального доступу, правила їх використання, виховувати вихованість та стриманість, патріотичні почуття.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Мотивація навчальної діяльності.
Ситуація.
3. Вивчення нового матеріалу
1.        Історія створення лікарських препаратів (Слайди 6 – 8)
Гіппократ описав больше ніж 200 лікарських рослин та способів їх застосування;
 К. Гален є засновником «аптекарської науки» - фармакології. Він  широко застосовував різні витяжки з лікарських рослин, настоював їх на воді, спирті, отцті. У сучасній медицині настої й екстракти називають «галеновими
 препаратами» (Слайд 6)
Авіцена (980 – 1037 г.) Средньоазіатський медик епохи Средньовіччя.
Він  описав велику кількість  лікарських препаратів рослинного і минерального
походження й способи їх приготування (Слайд 7)
Едуард  Дженнер (англійський лікар)- прищепив віспу 8-річному хлопчику Джеймсу Фіпсу (Слайд 8)
Розповідь учителя за допомогою презентації (Учні записують до зошита основні поняття і терміни)
Ліки – це речовини, що застосовуються для лікування чи попередження захворювань.  Лікарські речовини можуть бути мінерального, рослинного та тваринного походження (Слайд 9)
Способи вживання ліків: зовнішні, внутрішні, ін'єкційні (Слайд 10)
ЛІКАРСЬКІ ФОРМИ: рідкі, тверді, м'які, газоподібні (Слайд 11) (учитель демонструє препарати згідно їх класифікації)
Способи введення ліків в організм людини: перорально, парентерально, ректально (Слайд 12)
Правила введення ліків: ентерально (через кишечник): клізми, мікроклізми, супозиторії; ректально (через пряму кишку); паректерально (рот, ніс): інгаляторно, перорально «через рот), сублінгвально (під язик), в слизову оболонку: краплі в ніс, очі; парентерально (ін'єкції) (Слайд 13)
Приклад перорального застосування (Слайд 14)
Види ліків: (Слайд 15)
Протизапальні: таблетки ацетилсаліцилової кислоти;
Серцево – судинні: валідол, нітрогліцерин, корвалол та інші;
Шлунково – кишкові: Но – шпа ;
Протилихоманні: антибіотики;
Антисептичні речовини: перекис водню, розчин йоду;
Протиалергічні: тавегіл, діазолін
Вітаміни: аскорутин, ревіт, ундевіт та ін.
Анальгезуючі: анальгін, темпальгін
Класифікація лікарських препаратів: антибіотики, анальгетики, анестетики, антигістамінні (Слайд 16)
Види дії ліків на організм:  (Слайд 17)
Місцева: в’яжуча, обволікаюча, подразнююча, припікаюча (некротизуюча), місцевоанестезуюча
Рефлекторна - часто є наслідком місцевої подразнююої дії:  вплив аміаку, валідолу, гірчичників
Резорбтивна (після всмоктування або безпосереднього введення в кров лікарської речовини): 1) пряма (первинна) і  2) опосередкована (вторинна). Приклад - дія серцевих глікозидів на серце і діурез
Вибіркова дія (серцеві глікозиди, холінергічні засоби, сальбутамол). Чим більша селективність дії лікарського препарату, тим менше він має побічних ефектів
Неспецифічна дія – на всі клітини організму: солі важких металів, засоби для наркозу
Основна і побічна
Оборотна і необоротна
Фармакологія - Це наука про дію на організм хімічних сполук, які використовуються для лікування, профілактики і діагностики захворювань  (Слайд 18)
Фітотерапія – лікування рослинами.
Ліки та рідини: Ліки резорбтивної дії, найраціональніше застосовувати за 30–40 хв. до їди, запиваючи 50–100 мл кип'яченої охолодженої води (Слайд 19)
Терапевтичний ефект лікарських засобів залежить:
·       від адекватності призначення
v  часу прийому
v характеру харчування
v стану хворого
v  наявності у хворого шкідливих звичок  (Слайд 20)
Напрямки впливу їжі на фармакологічні властивості ліків: Конкурентний антагонізм або синергізм лікарських речовин і компонентів їжі на рівні механізму дії. (Слайд 21 – 22)
Кислі фруктові і овочеві соки: шляхом зміни ступеня іонізації і біодоступності здатні:
-       перешкоджати прояву терапевтичної дії еритроміцину і ампіциліну.
-       підсилювати терапевтичний ефект (аж до токсичного) саліцилатів, барбітуратів, нітрофуранів, ацетазоламіду (Слайд 23)
Зелений чай: Ксантини (Теофілін) – підвищене всмоктування, зростання ПД (безсоння, нервозність) (Слайд 24)
ЛЗ та продукти, що містять  кофеїн: Зменшення швидкості і ступеня всмоктування препаратів (Слайд 25)
Вітаміни та протизаплідні засоби: в крові знижується концентрація вітаміну В6 та фолієвої кислоти, щоб нівелювати цей ефект треба вживати зелені овочі (шпинат, броколлі) та печінку (Слайд 26 – 27 (калина посилює гіпертензивний ефект)
Вплив ЛЗ на вміст нутрієнтів: Аспірин та АСА-вмістні препарати сприяють втраті віт. С Діуретики сприяють втраті рідини та калію (Слайд 28)
Алкоголь і ЛЗ: Пригнічення процесів метаболізму, посиленню фармакологічної та  токсичної дії ЛЗ (Слайд 29)
Вплив біологічних ритмів на прийом ліків (Слайд 30)
Інсценівка «Гомеопатична аптека», яку учні підготували, як домашнє завдання
Учитель.  Всі рецепти лікарських препаратів пройшли випробування часом. Народний досвід – жива і вічно мінлива річ. Він складається не лише з давніх спостережень, а й постійно доповнюється новими даними. Досвід народної медицини постійно збагачує наукову медицину.

4. Закріплення
Розповідь учнів про почуте на уроці.
5. Підсумок уроку
6. Домашнє завдання

1 коментар:

Steven сказав...

Гадаю що більше довіряти можна фарм індустрії та разраховувати на неї ніж на кріпто, через це ревомендую вам
https://rx.ua/
ДОВІДНИК ЕКВІВАЛЕНТНОСТІ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ, в якому можно довідатись багато про що цікаве, та почитати про ліки без реклами.