вівторок, 5 травня 2015 р.

Конспект уроку з біології 8 клас Тема: Різноманітність плацентарних ссавців: ряди Непарнокопитні, Примати.

Тема. Різноманітність плацентарних ссавців: ряди Непарнокопитні, Примати.
Мета: продовжити розповідь про різноманітність плацентарних ссавців, ознайомити школярів із представниками рядів Непарнокопитні, Примати.
Обладнання й матеріали: підручник, зошит, фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати особливості представників рядів, Непарнокопитні, Примати.
Базові поняття й терміни: різноманітність тварин, охорона тварин.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.


Хід уроку

I.Організаційний етап
II.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Обговорення питання
Які тварини-ссавці є найближчими родичами людини й чому?
III.Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя з елементами бесіди.
Ряд Непарнокопиті
Ряд Непарнбкопитні включає 16 видів. До ряду належать коні, носороги, осли, зебри. На ногах сильно розвинений один (третій) палець.
Дотепер зберігся тільки один вид дикого коня — кінь Пржевальського, що живе в невеликих кількостях у гірських пустелях Монголії.
Кінь з’явився серед свійських тварин набагато пізніше собаки, свині, вівці, кози, бика. Людина спрямовувала відбір убік створення верхових, тяглових і ваговозних порід коней.
У степах Середньої Азії дотепер збереглися близькі до коня кулани.
Ряд Примати
Ряд Мавпи, або Примати, включає 190 видів. Головний мозок порівняно більших розмірів. Півкулі переднього мозку дуже великі, мають численні звивини. Очниці спрямовані вперед. Пальці мають нігті. Великий палець кінцівок протипоставлений іншим. Одна пара сосків розташована на грудях.
Живуть у тропічних і субтропічних лісах, ведуть як деревний, так і наземний спосіб життя. Живляться рослинною й тваринною їжею. Родина людиноподібних мавп (орангутанг, шимпанзе, горила) живе в лісах екваторіальної й тропічної Африки.
Із усіх ссавців примати (мавпи й напівмавпи) відрізняються, мабуть, найбільшою різноманітністю й багатством форм. Але, незважаючи на зовнішні відмінності, їх поєднує багато спільних рис будови тіла, які виробилися в процесі еволюції в умовах деревного способу життя.
Примати володіють добре розвинутою п’ятипалою, хапальною кінцівкою, пристосованою до лазіння по гілках дерев. Для усіх приматів характерна наявність ключиці й повний поділ променевої й ліктьової кісток, що забезпечує рухливість і різноманітність рухів передньої кінцівки. Великий палець рухливий і у багатьох видів може протиставлятися іншим пальцям. Кінцеві фаланги пальців мають нігті. У тих форм приматів, які мають кігтеподібні нігті або пазур на окремих пальцях, на великому пальці завжди плоский ніготь. Під час пересування по землі примати спираються на всю стопу.
З деревним життям у приматів пов’язана редукція нюху й посилений розвиток органів зору й слуху. Очі у приматів більш-менш спрямовані вперед, і очниці відділені від скроневої ями навколоочнйм кільцем (тупайї, лемури) або кістковою перегородкою (довгоп’яти, мавпи).
Шкірні гребінці у мавп, як і у людини, розвинені на всій долонній і підошовній поверхні, у напівмавп вони є тільки на подушечках. Активне життя й різноманітність функцій передніх кінцівок зумовили в приматів сильний розвиток головного мозку, і в зв’язку із цим збільшення об’єму черепної коробки й відповідно скорочення лицьового відділу черепа. Але добре розвинені великі півкулі мозку з рясними борознами й звивинами характерні тільки для вищих приматів. У нижчих представників ряду мозок гладкий або має мало борозен і звивин.
Примати в основному живляться змішаною їжею з перевагою рослинної, рідше — комахоїдні. У зв’язку зі змішаним живленням шлунок; у них простий. Зубів чотири типи — різці, ікла, малі (премоляри) і великі (моляри) кутні; моляри з 3—5 горбками. У приматів відбувається повна зміна зубів — молочні й постійні. Значні варіації помітйі в розмірах тіла приматів — від маленьких, мишачих лемурів до горил довжина тіла 180 см і вище. Волосяний покрив у приматів густий, з підшерстям у напівмавп, у більшості мавп він розвинений слабко. У багатьох видів шерсть і шкіра яскраво забарвлені, очі карі або жовті. Хвіст довгий, але є короткохвості й безхвості форми.
Розмножуються примати впродовж всього року, у самки народжується зазвичай одне (у нижчих форм — іноді 2—3) дитинча. Як правило, примати живуть на деревах, але є наземні й напівназемні види. Спосіб життя приматів денний, стадний, рідше парний або одиночний; вони живуть головним чином у тропічних і субтропічних лісах Африки, Азії й Америки, зустрічаються й у високогірних районах.
Сучасних приматів відомо понад 200 видів. Вони об’єднуються в 57 родів, 12 родин і 2 підряди.
Вважають, що предками приматів були примітивні комахоїдні ссавці, досить подібні до сучасних тупайів. Залишки їх виявлено у верхньокрейдяних відкладеннях Монголії.
IV.Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Робота з підручником
Школярі працюють із малюнками на с. 235—238, ознайомлюючись із представниками відповідних сімейств ссавців. Потім вони читають текст на с. 235—238.
Перевірити свої знання учні можуть, відповівши на запитання 1—З на с. 238.
Робота із зошитом
Виконати завдання в зошиті
V.Самостійна робота учнів
Школярі ознайомлюються з рубрикою «Запам’ятайте найважливіше», при необхідності записують висновки в зошит.
VI.Підсумки уроку
Школярі самостійно підбивають підсумок уроку, звертаючи увагу на ті нові знання, яких вони набули в процесі цього уроку.
VII.Домашнє завдання
У підручнику прочитати §, відповісти на запитання після параграфа на.
У зошиті виконати завдання.


Немає коментарів: