Біологія 9 клас Дата________
Тема: внутрішнє
середовище організму .
Мета : сформувати
в учнів уявлення про внутрішнє середовище організму, його склад ,
відносну сталість ; формувати вміння виділяти головне, порівнювати , робити
висновки ; розвивати логічне мислення; виховувати формування здоровозберігаючих компетенцій;
Обладнання : фотографії, малюнки, зошит,
підручник.
Тип уроку : засвоєння
нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
Шановні учні! Придивіться один до одного.
Які ви всі різні! Кожен із вас відрізняється зростом, рисами обличчя, кольором
шкіри, очей. Та є між вами ще одна відмінність – це настрій.
Перш ніж розпочати урок, з”ясуємо, з яким настроєм ви
прийшли на сьогоднішнє заняття.
У кожного з вас на робочому столі знаходяться картки , на
яких зображено контури людського обличчя. Домалюйте, будь-ласка, контур рота,
який відповідає теперішньому вашому настрою: хороший
настрій, нормальний настрій, поганий настрій.
А тепер покажіть ці обличчя мені . Як
бачимо, хоча ви і знаходитеся в однакових умовах, але кожен з вас має різний
настрій. Тож давайте посміхнемось один одному, змінимо свій настрій на хороший.
ІІ . Мотивація навчальної діяльності:
На світанку еволюції життя зародилося у
воді – Світовому океані . Клітину , яка щойно виникла , від теплої води і
розчинених у ній поживних речовин відокремлювала лише тоненька оболонка –
клітинна мембрана. Через неї клітина легко одержувала все ,що їй було потрібно
для життя , а також легко віддавала все зайве. Пізніше на Землі з явилися багатоклітинні
організми із замкнутою порожниною тіла . Будова їх постійно ускладнювалася, а
розміри збільшувалися.
-
Які проблеми постали перед такими організмами ?
-
Що потрібно для того , щоб у багатоклітинному організмі зберігалися умови для
існування кожної клітини?
Через мільярди років еволюції природа дала
відповідь на ці запитання , створивши внутрішнє середовище організму .
Відомий фізіолог Клод Бернар писав : « Я першим почав
наполягати на тій ідеї , що для тварин є власне два середовища : одне –
зовнішнє , у якому розташований організм , а друге – внутрішнє , у якому живуть
елементи тканин. »
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Проблемне
запитання :
-
Чому іноді людина поранена в ногу чи в руку , гине навіть тоді ,коли її
внутрішні органи цілі і здорові?
Робота в групах
.
І група – Складіть схему « Внутрішнє середовище»
ІІ група – Дайте визначення поняття « внутрішнє
середовище»
Висновок: Усі рідини внутрішнього середовища взаємопов”язані
2. Гомеостаз – сталість внутрішнього середовища організму .
Пояснення вчителя
Сукупність процесів, які підтримують або відновлюють
відносну сталість умов життєдіяльності клітин у внутрішньому середовищі,
називають гомеостазом. Термін « гомеостаз» запровадив американський фізіолог
Волтер Бредфорд Кенном у 20 – ті роки 20 століття. Він створив учення про
гомеостаз як про саморегуляцію сталості внутрішнього середовища організму.
У гомеостазі на відносно постійному рівні втримуються
такі показники, як кров’яний тиск, температура тіла, осмотичний тиск крові та
тканинної рідини, вміст у них білків, цукрі, іонів натрію, кальцію, калію,
хлору, фосфору, водню.
Значна роль у регуляції гомеостазу належить нервовій
системі, що забезпечує адаптацію організму до умов зовнішнього середовища.
Головна роль у регуляції гомеостазу належить гіпоталамусу.
V. Рефлексія.
1. Обговорення проблемного запитання , яке вчитель поставив
на початку уроку.
2. Що таке гомеостаз? Хто створив вчення про гомеостаз?
3. Які функції виконує тканина
рідина?
4. Що називають внутрішнім
середовищем організму?
VІ . Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання .
1. Опрацювати § 16.
2. Скласти ребуси, чайнворди , кросворди з вивченої теми.
Немає коментарів:
Дописати коментар