Урок № 26
Тема: . Симетрія як
засіб гармонізації форми. Ознайомлення з технікою монотипії. «Дивовижні
метелики».
Мета: ознайомити дітей з
деякими фактами з життя метеликів, характерними особливостями будови комах;
продовжити формувати поняття про виражальні
можливості теплих та холодних кольорів; розвивати сприйняття,
вміння бачити прекрасне у природі та мистецтві, образне мислення,
фантазію; виховувати бережливе ставлення до природи, викликати бажання
зберегти, її красу.
Обладнання: малюнки,
мультимедійна презентація, копютер, фарба гуаш, олівці, папір, палітра,
пензлики, серветки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
–
Сьогодні
у нас незвичайний урок. До нас в гості прилетів метелик із чарівного лужку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перегляд відео:
–
Наш
гість хоче розповісти нам про метеликів. Давайте подивимося відео, щоб
відповісти який вигляд мають метелики.
–
Отже,
які крила у метеликів? (У метеликів різнокольорові крила.)
–
Які
вусики у метеликів? (Вусики підкручені, чорного кольору.)
–
Яких
метеликів ви знаєте?
2. Розповідь про метеликів:
–
Древні
римляни думали, що метелики походять від квіток, які відірвалися від рослин.
–
Уже
в травні можна зустріти гарного метелика-адмірала. В адмірала на передніх
оксамитово-чорних крилах наче накладено яскраво-червону смужку, а на задніх –
таку ж облямівку з чорними цяточками. За таке урочисте вбрання і назвали цю
комашину адміралом.
–
Найбільш
відомий в народі шкідник номер один – білан капустяний – це досить великий
метелик з білими крилами і чорними верхівковими плямами на передніх крилах.
Метелик відкладає жовтуваті яйця на нижній поверхні листків капусти, і гусінь,
що вилазить з них, обгризає листя.
–
Зрідка
в Карпатах зустрічається аполлон – великий гарний метелик. Передні крила в
нього білі з чорними цятками, а задні – білі з двома червоними серединними
плямами, оточеними чорним. Про свою неїстівність він попереджає сам: якщо його
потривожити, падає на землю, розправляє крила, демонструючи червоні плями.
Аполлон внесений до Червоної книги України. Один із найкрасивіших метеликів на
землі – парусник Поліксена, що зустрічається на Півдні нашої країни, також
занесений до Червоної книги України.
–
Метеликів
як і інших тварин потрібно охороняти, адже зникнення малесеньких метеликів може
викликати загибель цілої планети.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку:
–
Діти,
як ви думаєте, що ми будемо сьогодні малювати? (Метеликів.)
–
Так
сьогодні ми намалюємо нашого маленького гостя, використовуючи техніку малювання
гуашшю.
IV. Засвоєння нових знань
1. Бесіда за картиною (2 хв)
–
Ось
так бачить світ метеликів молодий художник Дмитро Кустанович (показ картини).
Ця картина називається «Метелики». Дмитро Кустанович народився у Мінську в
Білорусії, ще з дитинства почав малювати, після закінчення університету
серйозно почав займатися малюванням і через деякий час став відомим художником.
Зараз він мешкає в Росії. Подивіться уважно на картину. Який настрій вона
викликає?
–
Які
кольори використовує художник?
–
Як
він зображує метеликів?
–
Як
би ви назвали цю картину?
2. Показ зразка малюнка
–
А
ось так я намалювала метеликів (показ зразка).
–
І
сьогодні наш гість пропонує намалювати
метеликів у техніці гуаш. Хотілося б нагадати, що гуаш це непрозора техніка,
основний прийом – розбілювання, тобто змішування фарби білого кольору та іншого
кольору.
–
Отже,
який основний прийом використовують у техніці гуаш? (Прийом розбілювання.)
3. Фізкультхвилинка
V. Практична робота
1. Пояснення поетапного малювання метелика:
–
Малюємо
коло. (Показ поетапного малювання на комп’ютері та паралельне виконання роботи
вчителем на дошці, а учнями в альбомах.)
–
Малюємо
овал, який накладаємо на коло.
–
Малюємо
трикутник, він допоможе нам зобразити крила.
–
Заокруглюємо
кути у трикутнику.
–
Витираємо
непотрібні лінії.
–
Малюємо
вусики, ніжки, носик, очі, рот.
–
Розфарбовуємо
метелика різними кольорами.
–
За
допомогою олівця і фарби робимо невеликі кола на метелику.
2. Показ малюнків учнів, їх аналіз.
VІ. Підсумок уроку:
–
Отже,
що нового ви дізналися на уроці?
–
Який
прийом малювання ми використовували?
–
Яких
метеликів ви знаєте?
–
Які
з них занесені до Червоної книги?
–
Діти,
чому не можна ловити метеликів?
–
Діти,
ви всі молодці наш гість метелик дуже задоволений вашою роботою.
–
Урок
закінчено!
Немає коментарів:
Дописати коментар