Урок № 24
Тема: Створення засобами
кольору певного за характером виразного образу.
Елементарні поняття про гармонію споріднених кольорів (наприклад, блакитний
– синій – фіолетовий, світло-зелений – зелений – темно-зелений тощо). «Природа
прокидається».
Мета: навчати передавати
настрій за допомогою кольору та його відтінків; узагальнювати форму; формувати
прийоми роботи з ножицями; надавати початкове уявлення про виражальні
можливості кольору та його роль у створенні художнього образу; продовжувати
формувати в дітей уміння
працювати у команді, аналізувати, порівнювати, узагальнювати;
розвивати творчу уяву, спостережливість, акуратність, увагу; виховути почуття
прекрасного; збуджувати в учнів інтерес до творчої діяльності в умовах практичної
роботи.
Обладнання: репродукції
картин відомих художників; навчальні роботи з методичного фонду; аудіозаписи
(А. Вівальді «Цикл «Пори року. Весна», П. Чайковський
«Цикл «Пори року. Березень. Квітень»); матеріали для демонстрації послідовності
й техніки виконання роботи; матеріали та інструменти: кольоровий папір; простий
олівець; ножиці; клей ПВА; пензель для клею; ємність для води; серветки для
витирання рук і пензлів.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і
вмінь
Учні за бажанням розповідають, які почуття викликає в них червоний колір.
–
Які
матеріали та інструменти знадобляться для створення кольорового малюнка?
III. Вивчення нового матеріалу
1.
Випереджальне
завдання
Учитель пропонує розглянути ілюстрації із зображеннями квітів. Учні мають
назвати їх та визначити, які з них розквітають навесні.
–
Вись
блакиттю налилась, Лине спів синиці.
Аж запаморочилась
Голова у птиці.
Радісно віта лісок
Весняну відлигу.
Ловить перший
пролісок Тихі сльози снігу.
Я. Горошко
2.
Розповідь
учителя
–
Зима
добігає кінця, уже яскравіше світить сонечко, уже синички добирають нотки для
своєї першої весняної пісеньки, а в лісі під товстою сніговою ковдрою вже прокинулися
перші весняні квіти — проліски. Надворі ще дуже холодно, уночі мороз ще сковує
поодинокі калюжі скоринкою льоду, а маленькому Проліску не сидиться в темряві:
–
На
волю! На сонечко!
–
Куди
ти квапишся? — пробуркотіла крізь сон Личинка хрущу.— Сиди собі в теплі й чекай
на Весну.
–
Ні-ні!
Швидше! Швидше!
Прислухається Пролісок до несміливої пісеньки Синички і під-ростає. Не
проста це справа — пробратися крізь сплетіння коренів у мерзлій землі,
пробитися крізь товстий шар снігу, просвердлити скоринку насгу і вирватися на
повітря до сонечка.
Озирнувся Пролісок довкола. Сніг лежить, проте вже не біліє, а посірів на
весняному сонечку. Дерева стоять темні, голі — ані листочка, ані квіточки
навколо. Зажурився Пролісок: «Мабуть, і справді рано я прокинувся». Підвів свою
білу голівку і подивимся вгору, туди, звідки лунала пісня Синички. Побачило
Сонечко Пролісок і зраділо. Зачерпнуло воно блакиті весняного неба і напоїло
нею Пролісок. Стрепенувся Пролісок, розправив тонкі ручки-листочки, і його
маленька голівка-дзвіночок наповнилася небесною блакиттю. Озирнувся він, а
навколо один за одним з’являються з-під снігу його брати-проліски. Багато їх на
лісовій галявинці, немов клаптик неба спочиває між деревами.
Побачила Зима блакитний килим у лісі і пригадала блакитні крижини далекої
Арктики. Затужила Зима за домівкою, заспішила. А їй на зміну вже Весна йде. Має
багато роботи: потрібно небо від сірих хмар відмити, на березах сережки
розвісити, птахів перелітних із вирію зустріти, а поля і луки ніжною зеленню
вкрити...
Але якби не маленький Пролісок, то хтозна, скільки б ще Зима на землі
господарювала.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1.
Бесіда:
–
Що
розбудило маленький Пролісок?
–
Як
квіточка дізналася, що настала Весна?
–
Якого
кольору Пролісок? Хто подарував йому колір?
–
Що
відчувають люди, принісши додому перші весняні квіти?
–
Чи
звертали ви увагу на те, скільки дзвіночків виростає з однієї
–
цибулинки
проліска?
–
Якщо
квітку зривають, то наступного року вона зможе випустити лише один пуп’янок або
навіть не зацвісти зовсім. Але якщо квітку не тривожити, то щороку з цибулинки
виростає на один пуп’янок більше.
–
Якщо
пощастить, то можна побачити пролісок із десятьма- дванадцятьма блакитними
дзвіночками.
–
Проліски
— рідкісні квіти. Вони занесені до спеціальної охо-ронної книги разом з іншими
видами тварин і рослин, які можуть зникнути. Книгу цю називають Червоною
книгою.
–
Поміркуйте,
чому вона має таку назву.
–
Пролісок
— лісова квітка. Якщо його зірвати, то у воді він швидко відцвітає і в’яне. Для
того щоб зберегти красу цих квітів надовго, давайте самі намалюємо проліски.
2.
Організація сприйняття творів мистецтва
Учитель пропонує розглянути репродукції картин відомих художників, на яких
зображено перші весняні квіти.
–
Як
ви гадаєте, що зобразили художники?
–
Який
настрій створюють у нас ці картини?
–
Які
фарби використовували художники? Які фарби переважають?
–
Які
почуття викликають у вас усі кольори, які ми назвали?
3.
Творче завдання
Учні виконують у робочому зошиті навчальні вправи, спрямовані на розвиток
дрібної моторики руки. В альбомі для малювання учні мають виконати роботу на
тему «Перші квіти». Учитель демонструє на дошці крейдою послідовність виконання
роботи. Під час створення композиції необхідно нагадати учням основні положення
уроку 9.
Учні виконують індивідуальну роботу за творчим завданням.
V. Підбиття підсумків:
1. Обговорення учнівських робіт
Малюнки є подарунками до свята 8 Березня. На уроках трудового навчання учні
виготовляють рамки до своїх малюнків.
2. Бесіда:
–
Що
найбільше сподобалося на уроці?
–
Які
емоції викликав урок?
–
Кому
подаруєте малюнок?
3. Прибирання робочих місць.
Немає коментарів:
Дописати коментар