Урок № 9
Тема: Поняття композиції
(на пропедевтичному рівні). Заповнення площини аркуша (велике зображення).
«Хатинка під горою».
Мета: надавати початкові
знання про лінію горизонту, правила розміщення елементів зображення з
дотриманням їх просторового взаєморозташування (біля, над, під, ліворуч,
праворуч, угорі, унизу); закріплювати вміння заповнювати площину аркуша за
допомогою великого зображення; сприяти нестереотипності сприйняття учнями
звичних об’єктів; активізувати фантазію, пошуки нестандартних рішень; розвивати
дрібну моторику руки; розвивати естетичне сприйняття дітьми навколишнього
світу; стимулювати розвиток допитливості й уяви; виховувати екологічну
культуру.
Обладнання: репродукції
картин відомих художників, альбом для
малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води;
серветки для витирання рук і пензлів; палітра.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і
вмінь
III. Мотивація навчальної діяльності
–
Визирнімо
у вікно! Що ми побачимо? (Небо блакитне, травичка зелена...)
–
Уявімо
світ, у якому все навпаки. Світ, у якому небо може бути будь-яким: жовтим у
цяточку, зеленим у смужечку, фіолетовим у квіточку, але ніколи не буває
блакитним. А земля в цьому світі блакитна, малинова, синя в клітинку і лінієчку
— будь-яка, лише не зелена і не коричнева. Уночі в цьому дивовижному світі
світить сонце, а вдень на небі сяють місяць і зорі.
–
З
картатого неба
Блакитнеє сонце
Вночі заглядає
Тихенько в віконце.
Будиночки, хмарки
Не зможеш впізнати,
Коли почнемо
Ті дива малювати.
Н. Горошко
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
–
Як
ви гадаєте, якого кольору в цьому світі будуть стіни будин-ків, дахи,дерева?
–
Намалюймо
світ, де все навпаки. У робочому зошиті худож¬ник намалював елементи для нашого
малюнка: будинки, дерева, 'паркани, місяць і сонце. На малюнках, виконаних
лініями, вони такі самі, як за вікном. А ви маєте за допомогою фарб зробити їх
неможливими, неймовірними, небувалими.
–
Ми
вирушаємо в подорож Райдугою-дугою.
–
Цікаво,
куди вона нас приведе?
–
Ми
прямуємо далеко на південь, де між горами Знань і морем Невідомості розташована
дивовижна долина. Там завжди світить сонце, цвітуть і плодоносять сади та
ніколи не буває війни.
–
Це
казкова країна Фантазія.
–
Але
нещодавно країну Фантазію спіткало лихо — з-за моря Невідомості налетів буревій
Неподобств. Він буяв цілий тиждень, а коли нарешті вщух, жителі не впізнали
свій дивовижний кразі! Як спотворив буревій чудові будинки і палаци
королівства! Були цями бігли каламутні брудні річки, а стіни будинків були
вкриті бридкими плямами.
–
Це
жахливо! — вигукнула королева Райдуга.— Любі мої фарби, що ж нам робити?
–
Ми
все виправимо! — хором відповіли фарби.— Але ми не вміємо ані ремонтувати, ані
будувати...
–
Не
хвилюйтеся,— заспокоїла їх королева Райдуга,— аджі наша країна — чарівна! Варто
лише намалювати будинок, і в ньо му можна жити! Але пам’ятайте: у королівстві
Фантазії все ма< бути незвичайним: небо, наприклад, ніколи не буває
блакитним ви можете зробити його жовтим, зеленим або фіолетовим. Зро зуміло?
–
Зрозуміло!
Зрозуміло! — весело закричали фарби і дружно побігли ремонтувати та
відновлювати зруйноване королівство.
–
Але
роботи виявилося так багато, що вона, здавалося, ніколи не скінчиться. Було від
чого зажуритися.
–
Нам
терміново потрібні помічники! — рішуче заявила се-страм Червона фарба.
–
Покличмо
наших друзів — дівчаток і хлопчиків! Вони так добре допомогли нам подружитися,—
згадала Жовта фар ба.— Якщо кожен із них намалює лише один будиночок — разом
утвориться ціле місто.
–
Ну
що, діти, допоможемо фарбам?
–
Тоді
починаймо!
V. Узагальнення набутих знань і вмінь:
1. Творче завдання
–
Спочатку
візьмемо чистий аркуш паперу і проведемо трохи нижче середини лінію горизонту.
Усе, що ми намалюємо вище цієї лінії, буде небом, а все, що нижче,— землею.
–
Тепер
намалюємо в центрі нашого аркуша великий прямокутник — це стіни нашого будинку.
Тільки будьте уважні: якщо ми розташуємо наш прямокутник близько від верхнього
краю аркуша (вище лінії горизонту) — наш будиночок висітиме в повітрі, і його
зрушить вітер, а якщо ми опустимо його занадто близько
–
Положення
об’єкта на площині аркуша: а, б, в — неправильно; г — правильно до нижнього
краю — мешканці змушені будуть робити підкоп, щоб потрапити додому.
–
Стіни
в нас уже є, додамо згори трикутник, нижня сторона якого трохи довша, ніж
стіни,— це дах. Домалюймо вікна й двері — і наш будиночок готовий.
–
Подивіться:
він розташувався саме посередині аркуша папе¬ру. Це місце називається центром
композиції. (Учитель малює на дошці етапи виконання роботи.)
–
Якось
нудно виходить,— зітхнула Синя фарба,— Ані кві-точки, ані стежинки, ані
деревця...
–
Так
нехай діти намалюють навколо своїх будиночків усе, що їм заманеться,—
запропонувала королева Райдуга. — Тоді всі будинки різнитимуться і мешканці їх
не переплутають і не заблукають.
–
А
я пропоную пограти в «Відгадай-но»! — запропонував дідусь Пензлик. — Нехай
кожен сам вигадає мешканців свого чарівного будиночка і намалює все, що вони
люблять (малину — для ведмедя, моркву, капусту — для зайця). А ми подивимося на
малюнок і відгадаємо, хто мешкає в цьому будинку. Це називається сюжетом.
Поглянувши на картину, ми завжди зможемо дізнатися без слів, що хотів
повідомити її автор.
2.
Правила
роботи і техніка безпеки
–
Головне
зображення на малюнку не приховують по кутках аркуша, а розташовують
посередині.
–
Головне
зображення на малюнку не повинне бути занадто великим (як слон у коробці з-під
взуття) або занадто малень ким (як мишеня в басейні).
–
Малюємо
чистими фарбами і ретельно вимиваємо пензлик, коли переходимо від одного
кольору до іншого.
–
Не
використовуємо під час малювання фарби безпосередньо з банки, а змішуємо їх на
палітрі.
–
Під
час роботи не розмахуємо пензлями й олівцями.
–
Обережно
поводимося з водою і фарбами.
VI. Підбиття підсумків
1. Обговорення учнівських робіт
(Учитель повинен зазначити яскравість і незвичайність утворених малюнків.)
–
Королева
Райдуга розглядала малюнки і диву- їлася: ці хлопчики і дівчатка такі
вигадники! Такий малюнок художники називають декоративним.
–
Повісимо
на стіну наші малюнки! Бачите, ви відбудували цілу вулицю! Та яку гарну!
Немає коментарів:
Дописати коментар