Урок № 20
Тема: Особливості
зображення складної форми на основі простих форм. Порівняння розмірів форм та
їх складових частин. Контраст та нюанс. «Синичка».
Мета: навчати учнів
аналізувати форму, її взаємозв’язок з частинами, передавати в зображенні
елементарні співвідношення частин форми; продовжувати навчати розміщувати
зображення на аркуші паперу; передавати стан природи засобами живопису;
продовжувати ознайомлювати з групою «холодних» кольорів; навчати учнів
міркувати; розвивати вміння виражати емоційне ставлення до краси природи у
творах мистецтва та навколишньому світі, окомір дітей, зорове сприйняття форми
та її частин; дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості;
виховувати дбайливе ставлення до птахів; співчуття, спостережливість,
акуратність, увагу.
Обладнання: спектральне
коло; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного
фонду; фотозображення птахів (зокрема синиць); матеріали для демонстрації
послідовності та техніки виконання роботи; обладнання: ТЗН; альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність
для води; серветки для витирання рук і пензлів, палітра.
Хід уроку
I.
Організаційний
момент
II. Актуалізація опорних знань і
вмінь учнів
–
Які
кольори художники називають основними? Чому?
–
Що
таке відтінок кольору? Як його можна отримати?
–
Які
матеріали та інструменти знадобляться для створення малюнка фарбами?
III. Мотивація навчальної діяльності
1.
Слово вчителя
–
Узимку,
коли дерева обледеніли, коли з-під снігу неможливо добути корм, гине багато
птахів. Вони потребують допомоги людини. Найчастіший гість на наших годівницях
— Синичка.
(Учитель демонструє зображення синиці великої.)
–
Тож
вирушимо до неї в гості. Маленька Синичка — пташка дуже гарна: голова, горло,
смуга по грудях і підхвістя чорні, крила і хвіст блакитнуваті, спинка
жовто-зелена, черевце жовте, а щоки і пляма на потилиці білі. Має вона гарну
вдачу — весела, дзвінкоголоса, жвава, але не задириста. Кожне дерево, кожний
кущ у лісі — це її домівка: годує, захищає. Причаїться Синичка поміж гілочок,
мерехтять сонячні плями у зеленому листі — не видно Синичку. Вона за своєю
природою є пташкою лісовою. Але завжди тягнеться до людини, полюбляє бувати в
садах. Улаштується десь попід дахом, в дуплі або у старій шпаківні і чекає
настання весни.
–
Ось
і початок березня. Сніг ще не почав танути, а синички вже збираються в зграйки.
Кочують лісом. Ділянки собі добирають. Якщо ділянка зайнята, то сповіщають про
це дзвінкою піснею, тому всі чують, хто тут господар, і шанують його власність.
Гніздо будує самочка напрочуд затишним. А самець — поруч: охороняє, розважає її
піснями. Синиці потрібно насидіти 10—12 яєчок. Самець посвистить, викличе, погодує
самку, і вона одразу ж повертається назад. Переверне яєчка і знову сидить.
Наприкінці травня з’являються пташенята. Голенькі, у ріденькому пушку,
синюваті. Гріти та гріти таких треба.
–
Синиці
приносять велику користь лісу, адже харчуються комахами-шкідниками. Узимку
потрібно обов’язково підгодо¬вувати синиць, пригощати їх зерном, крупою,
хлібом, балувати несолоним салом. Тоді вони на подяку переглянуть усі тріщини
на стовбурах і гілках дерев і витягнуть усіх шкідників, що там причаїлися.
2.
Бесіда
–
Де
живуть синиці?
–
Яку
вдачу вони мають?
–
Яку
користь вони приносять?
–
Розкажіть,
як ви допомагаєте птахам узимку.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.
Слово вчителя
–
Уявімо,
що ми з вами потрапили до зимового лісу. Намалюймо синичку на гілці.
2.
Пояснення до творчого завдання
(Учитель пропонує розглянути схеми малювання синиці крок за кроком.)
–
Спочатку
визначте композицію, олівцем намітьте місце для синички і загальний її розмір.
–
Потім
продовжуйте малювати за схемою, уточнюючи деталі.
(Під час виконання малюнка вчитель пропонує навідні запитання, що роблять
роботу більш свідомою. Учні мають засвоїти основні співвідношення частин тіла
птаха).
–
Спочатку
необхідно намалювати найбільшу частину тіла пташки — це тулуб.
–
На
яку геометричну форму він схожий? (Овал.)
–
Якою
за формою є голова синиці? (Коло.)
–
Вона
менше чи більше від тулуба? (Менше.)
(Учні виконують малюнок в альбомі для малювання, кори-стуючись
малюнками-схемами.)
–
На
зразок того, як пташка вилупляється з яйця, так і ми малюватимемо синичку з
овалу. Намалюйте два овали різного розміру — тулуб га голівку. Потім — дзьобик,
око, хвіст, ноги.
IV. Узагальнення вивченого матеріалу
1.
Бесіда:
–
Пригадайте,
яким є забарвлення синички? (Голова, горло, смуга по грудях і підхвістя чорні,
крила і хвіст блакитнуваті, спинка жовто-зелена, черевце жовте, а щоки і пляма
на потилиці білі.)
(Коли малюнок синиці завершено, учитель пропонує учням перейти до фону.)
–
Я
розповім вам, як правильно обрати колір для фону. Але спочатку повернімося до
колірного кола, у той день, коли Червона, Синя і Жовта фарби затоваришували. (Учитель
пропонує розглянути спектральне коло.)
–
Подивіться,
на спектральному колі у кожного кольору є свій «будиночок». Кольори, які
мешкають у сусідніх «будиночках», дуже схожі між собою. Художники називають їх
нюансними парами, а їх сусідство — нюансом. Вимовімо це слово всі разом:
«нюанс». Слово це прийшло до нас із Франції. Послухайте, яке воно м’яке, ніжне,
як муркотіння кошеняти. Якщо ми покличемо Жовту або Синю фарбу, то «будиночок»
нашої синички буде ніжним і затишним.
–
Тепер
погляньмо на «будиночки», розташовані один навпроти одного. Кольори, які в них
мешкають, дуже різняться. Художники називають їх контрастними парами, а їх
сусідство — контрастом. Вимовімо це слово всі разом: «контраст». Це слово
звучить, як постріл: різко, жорстко. Якщо нам допоможе Червона фарба, то
Синичку буде дуже добре видно на червоному фоні. (Учитель пропонує розглянути
малюнки з кружечками на кольоровому фоні і визначити контрастні та нюансні
пари.)
2.
Навчальна гра «Будиночки для фарб»
Учні класу об’єднуються у групи по 5—7 осіб. Учитель розкладає для кожної
групи на столі різнокольорові ґудзики (або кружечки кольорового паперу). Гравці
повинні зібрати ґудзики (кружечки) в одній лінії контрастними парами, а у
другій — нюансними. Перемагає та група, яка виконає завдання першою.
V. Підбиття підсумків
1. Демонстрація робіт.
2 Бесіда:
–
Що
найбільше сподобалося на уроці?
–
Які
нові слова ви запам’ятали?
–
Кому
покажете свій малюнок?
3. Прибирання робочих місць.
Немає коментарів:
Дописати коментар