понеділок, 19 грудня 2016 р.

конспект уроку українська мова тема: Порівняння прикметника та іменника. Зв’язок прикметників з іменниками в реченні

Тема. Порівняння прикметника та іменника.  Зв’язок прикметників з іменниками в реченні.

Мета: - навчити учнів визначати рід і число прикметника за іменником;

- формувати вміння змінювати прикметники , узгоджувати прикметник з іменником у реченні та словосполученні;

- розвивати пам’ять, творче мислення, пізнавальний інтерес;

- виховувати 
любов до рідного краю, до природи.

Обладнання: таблиці, індивідуальні картки, текст пісні, роздатковий матеріал. 
Література.
1. Українська мова : підруч. для 4 кл. загальноосвіт. навч. закл. /
 Вашуленко М. С., Дубовик С. Г– К. : Грамота, 2015. – 192 с.
2. Українська мова. Конспекти уроків. До підручника  Вашуленко М. С., Дубовик С. Г – 164-165 С.
3. Короткий тлумачний словник української мови. За редакцією
Д. Г. Горчишина. – 331с.
Тип уроку: комбінований. 

Хід уроку


I. Організація учнів до уроку (1 хв)

Пролунав уже дзвінок,

Час почати наш урок.

Наберемось ми охоти і приступим до роботи,

бо 
знання велика сила,

що увесь світ підкорила.
— Сьогодні я проведу у вас урок, звати мене Людмила Русланівна.
II. Перевірка домашнього завдання (3 хв)
-         Діти, зараз ми перевіримо як ви виконали домашнє завдання.
-         Отже, які прикметники ви виписали?  Зачитайте їх за абеткою.
-         Що таке антоніми? ( Слова, які відносяться до однієї частини мови і мають протилежні, контрастні значення).
-         Тож назвіть прикметники – антоніми, ужиті у вірші. (Тривожні й тихі, радісні й сумні, жорстокі й грізні, лукаві й чесні, мудрі і смішні).



Перевірка готовності учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань ( 5 хв)
-         Що називається прикметником? (Прикметником називається частина мови, що виражає ознаку предмета і відповідає на питання який? яка? яке? чий? чия? чиє? Наприклад: сміливий, щаслива, зелене, сестрин, батькова, братове).
-         Яка частина мови називає предмет? ( Іменник).
-         На які питання відповідає іменник? (Хто? Що?).
-         В яких текстах використовуємо  прикметники? (В художніх).
-         Що відмінного між іменником і прикметником? ( Іменник називає предмет, а прикметник його описує).
-         Що спільного між іменником і прикметником? (Змінюються за родами та числами).

III. Мотивація навчальної діяльності ( 5 хв)
- Ми живемо на прекрасній землі. Україна – наш рідний край. 
-         Діти, що означає словосполучення рідний край? (В якому ти народився, виріс, край пов’язаний з чиїмсь місцем народження).
-         Що або хто може бути рідним? ( Мама, тато, школа…)
2.     Робота над прислів’ям.
-         Діти, а зараз подивіться на дошку. Прочитайте прислів’я.  Рідний край – земний рай.
-         Що таке рай? ( прекрасна місцевість).
-         Що таке земний рай? (Красива, благодатна місцевість)
-         Як ви можете пояснити це прислів’я? ( Те місце, де ти живеш, народився, завжди є найкращим).
-         Для опису безмежних просторів, краси, багатобарвності нашого краю нам потрібні прикметники. Саме прикметники надають багатства, забарвлення нашій мові.
-         Підберіть прикметники до слова «край». ( Багатий, земний, квітучий…).
3.     Утворення форм прикметників.
- А зараз ми виконаємо таке завдання. Подивіться на дошку. Зачитайте слова. Нам необхідно утворити прикметники за зразком.
Рідний – рідніший – найрідніший.
високий – вищий – найвищий
поганий – гірший - найгірший


I
VОголошення теми і мети уроку (1 хв)
- Отже, сьогодні ми продовжимо роботу над  такою частиною мови, як прикметник, будемо вчитися визначати та змінювати за родами  прикметники. Навчимось складати речення з ними.
V. Сприйняття та усвідомлення нових знань. (22 хв)
- Діти а зараз розгорніть робочі зошити, запишіть число, класна робота.
1. Робота за вправою 168 – ою.
А) читання вірша впр. 168.
-  Розгорніть підручники на сторінці 87, прочитайте вірш  вправи 168. До слова «отчий» вам потрібно дібрати синоніми.
Б) бесіда за змістом + словникова робота.
- Про що розповідається у вірші? ( Про отчий дім).
-  Що означає слово «отчий»? ( Батьківській).
- До слова «отчий» вам потрібно дібрати синоніми.
- Хто скаже, які слова називаються синонімами? ( Синоніми – слова близькі за своїм значенням, що виражають одне і те ж поняття, але різняться або відтінками значення, або стилістичним забарвленням, або і тим і іншим ).
- Які ж синоніми ви підібрали до слова? ( Батьківській)
- Молодці! Як ви розумієте вислів « стежки, перевиті веселками? ( коли ми можемо побачити початок веселки).(зображення).
- Ввійшла у серце пісня про рідну хату? ( це коли ти знаєш пісні про рідну хату)
- А які ж пісні про рідну домівку ви знаєте? ( Юрія Грицюка  « Рідна хата», Наталії Май   «Рідна хата» і багато інших).
В) Каліграфічна хвилинка.
- Як пишеться слово «солов’їний»? ( З ‘).
- Чому з ‘? (Після літер, що позначають губні тверді приголосні звуки бпвмф, якщо перед ними немає іншого приголосного (крім р), який належав би до коренясолов'їний).
- Запишіть каліграфічно буквосполучення та слова з дошки. (Оло, в’ї, солов’ї, солов’їний).
Г) Вибіркове списування.
- Знайдіть і зачитайте з вірша словосполучення з іменником, прикметником чоловічого, жіночого і середнього роду.
- Запишіть їх у зошит, у дужках позначте рід.
- А зараз перевіримо, чи правильно ви виконали завдання. (Перевірка фронтальна). Зачитай перше…
3. Робота за вправою  169- ою.
- Прочитайте текст казки вправи 169-ої, вставляючи на місце пропусків слова.
А) Читання казки учнями вголос
Б) Бесіда за змістом
- Про яких друзів йдетеся? ( Іменника і Прикметника).
- В яку гру вони вирішили пограти? ( «Сполучи слова»).
- Що робив іменник?( Називав слова – предмети).
- Що робив прикметник? (Описуєписував предмет).
- За чим змінюються прикметники і іменники? (За родами, відмінками).
- Чому іменник не зрозумів пропозиції Прикметника? ()

4. Робота над правилом.
1.Слово вчителя.
- Отже,діти,за чим змінюється прикметник? (за родами, числами).
- Яке закінчення має прикметний чоловічого роду? ( -ій, -ий), жіночого роду? ( -а, -я), середнього роду? ( -е, -є).
2. Опрацювання правила самостійно.
- Діти, а зараз самостійно прочитайте правило.
3.Бесіда.
- Діти, подивіться на таблицю. Зачитайте іменники. Зачитайте прикметники.
Чол. р.                                               жін. р                                                           середн. р.
край                                                  земля                                                            жито
рідний                                               рідна                                                             рідне
- Які закінчення має іменник 1) в чоловічому, 2) жіночому, 3) середньому роді?

4. Хто розкаже правило? ( 3 учні по частинах).
- Молодці, ви засвоїли дане правило.
6. Робота за вправою 170.
- Діти, подивіться на  текст вправи 170 на 89 сторінці.
- Вам потрібно дати відповіді на запитання.

VI. Підсумок уроку (2 хв)
-         То що називається прикметником?
-         На які питання відповідає прикметник? ( Який? Яка? Яке?)  Наведіть приклади прикметників.
-         Які закінчення мають прикметники називного відмінку однини в чоловічому роді? ( -и, -ій).  Жіночому? (-а, -я)  Середньому? ( -о, -е).
-         Наведіть приклади 1) ім.. ч.р., 2) ім. ж. р.,3) ім. с.р..
VII. Повідомлення домашнього завдання (1 хв)
Розгорніть щоденники, запишіть домашнє завдання: впр. 170 с. 89.

Вам необхідно знайти в підручнику «Літературне читання» короткий текст (віршованої форми) і списати, підкреслюючи прикметники  хвилястою лінією, а іменники, від яких вони залежать – прямою.

Немає коментарів: