неділя, 25 грудня 2016 р.

Поняття комунікації. Комунікація та спілкування.

Поняття комунікації. Комунікація та спілкування.
Поняття «комунікація» пов'язано з інформаційними обмінами, які відбуваються між людьми в процесі спільної діяльності і спілкування.
Комунікація - це акт і процес встановлення контактів між суб'єктами взаємодії допомогою вироблення загального сенсу переданої і сприймають інформації.

Дії, метою яких є значеннєве сприйняття, називають комунікативними.
Головним завданням комунікації виступає досягнення соціальної спільності.
Індивідуальність та унікальність кожного суб'єкта взаємодії зберігаються.
У більш широкому філософському сенсі комунікація розглядається як соціальний процес, пов'язаний або зі спілкуванням, обміном відомостями, ідеями і так далі, або з передачею змісту від одного свідомості до іншої за допомогою знакових систем.
Соціологічний аспект розуміння комунікації виявляє специфіку засобів зв'язку будь-яких об'єктів матеріального і духовного світу.
Дане поняття часто вживається стосовно до різних засобів масової передачі інформації (засобів масової комунікації).
Їх широке поширення і вплив майже на кожну людину породили поняття загального інформаційного поля, в якому живуть сучасні люди.
Як масовий процес комунікація є постійне поширення інформації за допомогою технічних засобів зв'язку серед величезних розосереджених аудиторій, впливаючи на оцінки, думки і поведінку людей.
Комунікація виступає як особлива функція спілкування, що виявляється в передачі і прийняття інформації.
Ця функція відіграє важливу роль в міжособистісних відносинах, оскільки інформаційні процеси в сучасному світі визначають значну частину життєдіяльності людини.
Людина, що передає інформацію, - комунікатор, людина, що сприймає її, - реципієнт.

Спілкування і комунікація

Успіхи людини в житті, її взаємини з іншими членами суспільства залежать від уміння спілкуватися.
Спілкування - це складний процес встановлення та розвитку контактів між людьми34, взаємодії особистостей, в основі якого лежить обмін думками, почуттями, волевиявленнями з метою інформування.
Отже, спілкування - це "цілеспрямований, соціально зумовлений процес обміну інформацією між людьми в різних сферах їхньої пізнавально-трудової та творчої діяльності, який реалізується переважно за допомоги вербальних засобів".
Спілкування зазвичай спрямоване на досягнення певного результату, вирішення конкретної проблеми або реалізацію професійної цілі. Воно є необхідною умовою будь-якої діяльності. Через спілкування відбувається навчання й виховання людини, засвоєння нею різних форм соціального досвіду, норм і правил поведінки, традицій і звичаїв.
Фахівці з проблем спілкування виокремлюють професійне (ділове) спілкування36, що відбувається в умовах конкретної діяльності і є її засобом. Воно вбирає в себе особливості цієї діяльності і є її важливою частиною. Професійне спілкування, спираючись на загальні норми, часто має індивідуальний характер і виявляється у способах спілкування, що їх вибирає суб'єкт у певних комунікативних ситуаціях.
Спілкування відбувається за визначеними правилами і вимагає серйозної, ґрунтовної підготовки.
Правила спілкування - "рекомендації щодо ефективного спілкування, які склалися в суспільстві й віддзеркалюють комунікативні традиції певного етносу". Ці правила засвоюються у процесі навчання та шляхом наслідування й репрезентуються в спілкуванні автоматично.
Спілкування іноді ототожнюють із комунікацією, одначе вони не є синонімами. У сучасній лінгвістиці існує 100 дефініцій комунікації, що зумовлені різноманітністю її способів, специфікою мети передачі та способом адресованості інформації.
Комунікація - це цілеспрямований інформаційний обмін в різноманітних процесах спілкування.
Комунікація опосередковує всі види соціальної діяльності; акумулює суспільний досвід і передає його від покоління до покоління, є чинником етнічної ідентифікації, зберігає культуру. Поняття "комунікація" ширше поняття "спілкування". Ми розглядатимемо ці терміни як синоніми "з метою наголошення на процесах соціальної взаємодії, що розглядаються в їхньому знаковому втіленні"

Немає коментарів: