Тема: Науки, що
вивчають природу
Мета: сформувати
в учнів знання про науки, що вивчають природу; сприяти розвитку інтересу до
вивчення предметів природничого циклу; розвивати вміння синтезувати й
аналізувати знання, застосовувати їх на практиці в різних умовах; виховувати
наукове пізнання світу.
Обладнання: схема «Науки
про природу», підручники, робочий зошит, картини природи, роздатковий матеріал
до гри «Павучок».
Тип уроку: вивчення
нового матеріалу
Зміст уроку
І Організаційний момент
ІІ Мотивація
навчальної діяльності
ІІІ Актуалізація
опорних знань
ІV Вивчення нового матеріалу
V. Закріплення вивченого матеріалу.
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
Хід уроку
І Організаційний
момент
В природі
взаємопов'язане, що все відбувається за принципом закономірності. Коли дихає
Земля, все навколо призупиняє свою діяльність, бо Земля відпочиває. А саме від
землі бере початок все живе.
Бере початок також і існування людського організму, який залежить від
тих змін, що відбуваються в природі.
Вчитель
оголошує тему та мету уроку.( Тема: Науки, що вивчають природу)
ІІ Мотивація навчальної діяльності
Світ, в якому ми живемо, цікавий і різноманітний. Людина
завжди хотіла знайти відповідь на
запитання: як цей світ влаштований? Багато сотень років знадобилось
людині, щоб побувати у всіх куточках планети, дізнатися, із чого складаються
хмари, ґрунт, звідки тече річка, чому росте ліс, який вік має Всесвіт, яке
місце займає Земля у Всесвіті.
Вивчаючи елементи природознавства в курсі «Я і Україна» у
початковій школі, ви вже відкрили для себе багато цікавого в світі, що нас
оточує, зробили перші кроки в розгадуванні таємниць природи. Природознавство,
яке ви вивчатимете у 5 класі дасть змогу сформувати у вас уявлення про
цілісність природи та місце людини в ній, засвоїти знання про Землю та інші
небесні тіла, склад та властивості повітря, води, форми поверхні Землі та інші
чинники, що впливають на життя на нашій планеті.
ІІІ Актуалізація опорних знань
Прийом «Мікрофон»
—
Що таке природа? ( Природа—все те, що
оточує людину)
—
Наведіть приклади природи? (Сонце, Земля, людина, вода, повітря,
рослини, тварини…)
—
На які види поділяється природа? (жива і
нежива)
—
Чим відрізняється жива природа від
неживої? (живе—народжується, дихає, росте, живиться, відмирає)
ІV Вивчення нового матеріалу
Кожна людина має
власний погляд на світ, але яким би він не був, людина завжди милувалася красою
природи і намагалася зрозуміти: чому це саме так? Чому небо синє? Чому тече
річка? Куди зникає вода після дощу? Чому трава зелена?
Природа постійно
змінюється. Усі ці зміни в природі називаються явищами. Приклади явищ природи:
іде дощ, світить сонце, дує вітер, жовкне листя…Явищ багато. Людина намагалася
їх пояснити, передбачити, щоб їх не боятися і жити в злагоді з навколишнім
світом.
Природу вивчають такі науки, як астрономія, біологія,
екологія, географія, фізика, хімія.
Але ж природа цілісна! То чому її досліджують різні науки?
Річ у тім, що
знання про природу різнобічні й багатогранні. Вивчати все й одразу неможливо.
Тому для зручності вчені вивчають і описують тіла та явища природи за окремими
напрямами.
Тривалий час
людина орієнтувалася на місцевості і визначала час лише завдяки спостереженню
за Сонцем, Місяцем, зорями. Так з'явилася астрономія - наука про небесні тіла. Нині в
розпорядженні вчених є сучасні прилади, зведено спеціальні споруди -
обсерваторії, які забезпечують вивчення небесних тіл.
Це дає змогу
вивчати планети Сонячної системи, завчасно дізнаватися про настання сонячного
чи місячного затемнення, наближення до Землі малих небесних тіл, як-от: комет
чи астероїдів.
Біологія - наука про живі організми та їх
різноманітність. Тому її ще називають наукою про життя. Вчені досліджують та
описують зовнішню і внутрішню будову живих істот, умови їх існування, явища, що
відбуваються в живих організмах, тощо. Завдяки цій науці людина отримує знання,
необхідні для збереження й примноження видів живих істот, запобігання хворобам
і лікування їх, охорони біосфери та інші.
Географія означає «опис Землі». Вчені описують літосферу, гідросферу, атмосферу, поширення на
Землі видів рослин і тварин, народи, що населяють нашу планету. Завдяки цій
науці ми маємо змогу користуватися фізичними картами світу, держави, області з
позначеними на них населеними пунктами, формами рельєфу, водоймами, а також
картами поширення видів рослин і тварин тощо.
Фізика
перекладається українською як «природа». Ця наука досліджує різноманітні
фізичні явища (електричні, звукові, магнітні, механічні,
світлові, теплові), що відбуваються з тілами природи. Фізичні знання потрібні
для виготовлення різних машин, механізмів, приладів, які людина використовує в
побуті, виробництві, наукових дослідженнях тощо.
Якщо фізика
вивчає фізичні явища та загальні закони природи, то хімія досліджує хімічні
явища, що постійно відбуваються в природі. Ця наука досліджує речовини, що
входять до складу тіл, та перетворення їх на інші. Вчених цікавить склад,
будова, властивості, добування та застосування різних речовин. Знання хімії дають змогу використовувати речовини,
які є в природі, а також створювати нові речовини з наперед заданими
властивостями.
Серед наук
про природу наймолодшою є екологія. Вона вивчає
взаємозв'язки організмів між собою та з навколишнім середовищем. Поява цієї
науки зумовлена необхідністю вивчати організми в середовищі їхнього життя, а не
ізольовано від нього та інших організмів. Нині знання цієї науки допомагають
захистити організми від негативного впливу як природних явищ, так і
господарської діяльності людини.
Науки, що
вивчають природу, називають природничими науками.
V. Закріплення
вивченого матеріалу.
Гра «Павучок»
Вчитель роздає учням
підготовлені завчасно листку з завданням, на яких зображено тіло павучка
з лапками. На тілі написано «Природознавство», а на лапках учні дописують, які
вони запам’ятали науки.
Гра «Вірю—не вірю»
1.
Фізика вивчає рух тіл. (В)
2.
Географія вивчає лише живу природу. (Н)
3.
Екологія досліджує взаємодію живих
організмів між собою. (В)
4.
Хімія досліджує лише природні
явища. (Н)
5.
Техніку польоту голуба досліджує
хімія. (Н)
6.
Особливості поведінки горобця досліджує
біологія. (В)
7.
Біологія вивчає живу природу. (В)
8.
Хімія вивчає процеси перетворення і
взаємодії речовин. (Н)
9.
Утворення нових речовин у процесі
горіння вивчає географія. ( Н)
10.
Фізика досліджує лише штучні механізми. (Н)
11.
Дихання тварин вивчає біологія. (В)
VІ. Підсумок
уроку.
—
Що ми вивчили на сьогоднішньому уроці?
—
Про що вам було цікаво дізнатись?
—
Що ви не зрозуміли з теми уроку?
—
Чи змінився ваш настрій під кінець
уроку? Яким він був? Яким він став?
—
Що ви розкажете своїм батькам з того, що
вивчили на уроці, коли прийдете додому?
Ще багато існує
нерозкритих питань про природу, довкілля, Всесвіт! А чи знайдемо відповіді на
них,—залежить тільки від нас з вами, нашої роботи на уроках природознавства, а
також від бажання вчитися!
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати § 1
ст.6-9.
Дати відповіді
на запитання в кінці параграфу.
Немає коментарів:
Дописати коментар