неділя, 10 серпня 2014 р.

Конспект уроку з природознавства Тема: Джерела знань про природу. Методи вивчення природи

Тема: Джерела знань про природу. Методи вивчення природи
Мета уроку: вивчити методи за допомогою яких людина вивчає природу, сприяти розвитку бажання до вивчення природничих наук,
Обладнання: підручники, робочий зошит, картини природи
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Зміст уроку
І Організаційний момент
ІІ  Мотивація навчальної діяльності
ІІІ  Актуалізація опорних знань
ІV Вивчення нового матеріалу
V. Закріплення вивченого матеріалу.
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання.

Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ  Мотивація навчальної діяльності
Ми вже дещо дізнались про природу та природознавство. Більшу частину інформації про неї отримали від вчителя та підручника. Але звідки можна дізнатись більше по предмету природознавство ми дізнаємось сьогодні на уроці. Також дізнаємось і про вивчення природи, якими шляхами воно відбувається.
Вчитель оголошує тему та мету уроку.( Тема: Джерела знань про природу. Методи вивчення природи)

ІІІ  Актуалізація опорних знань
1. Що таке природа?
2. Звідки ви про це дізнались?
3. Які науки вивчають природу?
ІV Вивчення нового матеріалу
На минулому уроці ви вже дізнались які науки займаються вивченням природи. Вивчивши її вчені збирають всі напрацювання, обробляють їх і публікують. Публікування може відбуватись на різноманітних носіях інформації; на паперовому (підручники, енциклопедії, словники, довідники, визначники рослин, тварин, атласи тощо), та на електронних (освітні сайти, енциклопедії, збірники конференцій). Також наочним носієм знань про природу є природничі музеї. Слід зауважити, що при роботі в мережф Інтернет з базами інформацій завжди потрібно звертати увагу на авторів інформації, або ж на рейтинг сайту. Це  зумовлено великою кількістю неправдивих(недостовірних) та неперевірених статей в мережі.
Особисто я використовую сайти з електронного каталогу освіта.уа.
Ми вже дізнались, які науки вивчають природу, та де вивішують результати своїх досліджень.  Проте, як відбувається безпосереднє вивченя природи?
Людина з давніх давен прагнула до пізнання природи і використовувала для цього різні методи.
Метод – спосіб пізнання природи. Метод (від грецького «спосіб») - систематизована сукупність кроків, дій, які необхідно зробити, щоб вирішити певне завдання або досягти певної мети. Дуже цікаво вивчати природу, але потрібно знати як це робити. А робити це можна за допомогою таких методів, як спостереження, експеримент, вимірювання.



Спостереження - це цілеспрямоване і планомірне сприйняття явищ, результати якого фіксуються спостерігачем. На рисунуку ви можете поспостерігати вплив сонця на ріст рослин.

Мал. 1 Вплив Сонця на ріст рослин
Експеримент - загальнонаукових метод отримання в контрольованих і керованих умовах нових знань. Подівіться малюнок дії сили тяжіння на занурене у воду тіло. Що ви можете розповісти з цього малюнку?


Мал. 2 Дія сили тяжіння на занурене у воду тіло

Мал. 3 Хімічні досліди
Вимірювання - сукупність операцій для визначення відношення однієї (вимірюваної) величини до іншої однорідної величини, прийнятої за одиницю, що зберігається в технічному засобі.
 Приклад вимірювання артеріального тиску на рисунку 4


Мал. 4 Вимірювання артеріального тиску

Мал. 5 Вимірювання маси тіла
Природу можно вивчати за двома способами: неозброєним оком та за допомогою приладів. Спочатку людина спостерігала за довкіллям за допомогою органів чуття, але з розвитком цивілізації вона почала використовувати й спеціальні прилади. Вони можуть бути оптичні та вимірювальні. До оптичних відносяться: збільшувальне скло, світлові й електронні мікроскопи, телескопи. До вимірювальних: годинник, терези, термометр, лінійка. Фіксація результатів спостереження здійснюється за допомогою малюнка, запису та фото- або кінозйомки.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Спостереження за станом погоди.
Чис­ло
Напря­мок вітру
Опа­ди
Тем­пе­ра­тура
Хмар­ність








Перевірка знань
1. Які способи вивчення природи вам знайомі?
2. Наведіть приклади ваших спостережень за живими організмами, неживими тілами природи, явищами природи.
3. Як використовує людина спостереження у своїй повсякденній практичній діяльності?
VІ. Підсумок уроку.
Сьогодні на уроці ми двзнались про джерела інформації про природу та про методи вивчення природи.
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати § 2,3 ст.9-15.
Дати відповіді на запитання в кінці параграфів.


Немає коментарів: