Тема: Людина - частина природи. Зв'язок
людини з природою. Зміни в природі, що виникають унаслідок природних
чинників і діяльності людини
Мета
- навчальна: формувати знання про людину як частину природи, уявлення про
взаємозв'язок людини і природи, поглибити знання учнів про взаємодію людини і
довкілля;
- розвивальна: удосконалювати навички вести дискусію, розвивати особистість
у кожному, уважність до інших;
- виховна: виховувати бережне ставлення до природи, екологічне мислення,
толерантність. Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань
Обладнання: атлас, підручник, таблиці, зошити, відеоматеріали з Інтернет-
ресурсів. Очікувані результати: учні дізнаються про зв'язок людини з
природою, що людина, хоч і особлива істота, але є її частиною.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
* Прийом «Проблемне питання»
- Як жили люди на початку свого існування?
Учитель. Ми прийшли на цю землю, щоб жити, працювати, розвиватися,
творити. Але ніколи не забуваймо про те, що кожен із нас і всі ми разом узяті —
невід'ємна частинка матінки-природи.
Без неї ми ніщо, бо обійтися ніхто з нас не може ані без води, ані без
повітря, ані без Сонця, ані без її щедрих дарів, якими вона нас годує. І не
можемо ми протистояти її силі, особливо коли вирують природні стихії. Та, на
жаль, людська діяльність багато знищує природних ресурсів, нищить бездумно свою
Землю і може настати незабаром такий час, коли природа може викинути цю ланку
своїх створінь. То щоб цього не сталося, треба вже сьогодні задуматися над
своєю діяльністю і навчитися жити на планеті в гармонії з природою, не тільки
споглядати її красу і користуватись її благами, але й дбати про її цілісність і
непорушність.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
* Прийом «Інтелектуальна розминка»
- Які оболонки Землі ви знаєте?
- Чи є людина найвищим творінням природи? Чому?
- Як ви вважаєте, яким чином людина може впливати на природу?
- На сучасному етапі розвитку людина змінює Землю чи ні?
- Чи завжди природа була такою, як зараз? Якими чинниками спричинені її
зміни?
- Чому в одних місцях на Землі проживає дуже багато людей, а в інших мало
або зовсім немає?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. З наукової точки зору людина — це частина живої природи, а
народна мудрість нагадує: не просто частина, а вінець природи, бо від неї
залежить доля всього живого на Землі. Чи так це?
* Прийом «Мозковий штурм»
- Чому людину називають вінцем природи? І як від частини природи може
залежати доля всієї природи?
- Людство на різних етапах
- Розповідь учителя з елементами бесіди
На початку свого існування людина жила як частина природи, за рахунок
природи. У ті далекі часи люди повністю залежали від природних умов: погоди,
кількості їжі та хижаків, що загрожували їхньому життю.
- Що ж могла протиставити людина негативному впливу середовища?
Тільки свої природні здібності — фізичну силу, спритність, спостережливість.
Понад 40 тисяч років нараховує історія людства. І з самого її початку Людина
живе в суспільстві, серед собі подібних. Людина — істота суспільна. Не дивно,
що за часів збиральництва та полювання тривалість життя людини дорівнювала
приблизно 22-28 років.
Первісні люди все робили разом: полювали, захищали себе від диких тварин,
кочували в пошуках нових земель. Чоловіки ходили на полювання, жінки збирали
їстівні рослини, доглядали дітей, шили одяг. У таких умовах життя було важким,
багато людей гинуло в молодому і середньому віці, тому їх чисельність сильно не
зростала.
Життя людини стало підкорятися не тільки законам природи, але й новим
законам — законам розвитку суспільства. На цьому етапі розвитку людства його
вплив на природу був незначним. Жили люди в печерах, пізніше навчилися будувати
примітивні будинки. Наприклад, будували з кісток забитих тварин каркас будівлі
та обтягували його шкурами.
* Прийом «Інтелектуальна розминка»
Завдання. Пригадайте «Казку про трьох поросят». З яких матеріалів вони будували
собі житло і як це їм допомогло?
И Початковий етап перетворення природи
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Зрозуміло, що людина завжди прагнула зменшити залежність свого життя від
природних явищ. Але найважливіший крок у цьому напрямку, як кажуть учені,
людство зробило 10 тисяч років тому. Люди навчились не тільки пристосовуватися
до природи, а й пристосовувати її задля себе. Люди почали використовувати свої
руки для праці, виготовлення різних предметів, досліджували тіла і явища
природи. Люди зрозуміли, що краще не збирати окремі рослини, а вирощувати їх
біля своїх осель, і почали обробляти землю.
* Прийом «Мозковий штурм»
- Чи всі особливості людини можна пояснити її природним походженням?
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Закони природи не пояснюють нам шляхи розвитку людської мови, здатності
виготовляти знаряддя праці, створювати наукові й художні твори. Отже, людина
стала майстром і дослідником.
Воістину людське в людині створюється не тільки за рахунок її
пристосування до умов довкілля, а перш за все завдяки праці й розвитку мови. У
знаряддях праці і мови люди навчилися відбивати свій досвід. Ніхто зараз не
знає, як приручили першу тварину, хто кинув перше зерно в землю, виростив і
зібрав урожай.
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Таким чином, людина впевнилася, що завтра і в наступні дні у неї
обов'язково буде їжа. Однак з часом люди стали помічати, що з роками родючість
ґрунту знижується, тобто на одному і тому ж полі з кожним роком рослини
виростають меншої висоти, на них менше зав'язі плодів.
- Що ж почали робити люди в цій ситуації?
Стали обробляти декілька полів одночасно, але вже робили чергування для
відпочинку землі між оброблюваними ділянками. Якщо не вистачало площі полів, то
спалювали ліс і на тому місці сіяли зерно. З часом знищення лісів було все
більше і більше. Усе більше ґрунтів почали обробляти, розорювали нові ділянки.
- Людство — нова сила природи
Вплив людини на довкілля зростав із кожним відрізком часу, поки не став
важливим фактором. Людина завдяки пізнанню законів природи створила багато
приладів і машин, які допомагають передбачати, контролювати, боротися і навіть
приборкувати природні явища.
Людина створила собі особливий світ — штучну природу. Придивіться, ми
живемо у світі речей і предметів, приладів, механізмів, машин, що створені
людиною. Так, людина вирощує рослини, добуває корисні копалини, робить добрива,
осушує болота, будує міста, дамби на річках і ще багато чого.
* Прийом «Проблемне питання»
- Чи є ще хоч одна жива істота на планеті, окрім людини, яка так змінила
довкілля? Чи дійсно людина — вінець природи? Чи дійсно від людини залежить доля
всього живого на Землі?
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Ще років сто тому людям не здавалося, що їхня така бурхлива діяльність та
перетворення в живій природі будуть такими суттєвими. Людина замислюється над
наслідками своєї діяльності, над впливом цих наслідків і на природу, і на саму
людину, на її самопочуття і здоров'я, бо вона хоче бути здоровою. Російський
учений Іван Павлов наголошував, що здоров'я — це неоціненний дарунок природи,
воно дається не навіки, тому його слід берегти. І, звичайно, здоровий спосіб
життя сприяє розвитку всіх можливостей, що їх надає людині природа. Німецький
учений Артур Шопенгауер казав: «Здоров'я так переважає над усіма благами життя,
що воістину здоровий злидар щасливіший від хворого короля».
* Прийом «Власні приклади»
Завдання. Наведіть приклади суттєвих змін природи внаслідок людської
діяльності.
V. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
* Прийом «Мікрофон»
- Наведіть приклади зв'язку людини з природою,
- Від чого залежить рівновага в природі?
- Які зміни виникли через господарську діяльність людини?
- Назвіть види людської діяльності,
- Як природні процеси впливають на людину?
- Що дає природа людині?
* Прийом «Природничий ланцюжок»
Завдання. У вигляді головних тез та визначень запишіть історію
взаємовідносин людини і природи.
Приклад. Первісна людина -> залежність від природи -> шукала плоди
та насіння їстівних рослин, яйця птахів -> полювання, винайшла лук, спис
—> знищила окремих тварин у деяких місцях їхнього мешкання —> навчилась
добувати і використовувати вогонь —> спалювання лісових масивів —>
розвиток скотарства —> землеробство -> випалювання лісів ->...
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
* Прийом «Роблю висновок»
- Майбутнє навколишнього середовища — це наше майбутнє.
- Людина — це особлива за своїми якостями частина природи, найдивовижніше
її створіння, бо вона є найрозвиненішою у світі живою істотою.
- Унаслідок суспільної діяльності людини створено цивілізацію, завдяки
здобуткам цивілізації людина посіла особливе місце в природі.
- Людина є складовою природи, пов'язана і залежить від неї.
- Щоб жити і творити, їй не досить того, що дає природа, вона змінює
природу для своїх потреб.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Опрацювати параграфи підручника: §
- Підготувати інформаційне повідомлення про пустелі світу
Немає коментарів:
Дописати коментар