Тема: гриби та бактерії
Мета: формувати в
учнів поняття гриби, дроб'янки, бактерії; знайомити дітей із
найпоширенішими видами їстівних та отруйних грибів, корисних та хвороботворних
бактерій, особливостями їх розмноження; розвивати вміння порівнювати, робити
висновки; виховувати потребу дотримуватись правил особистої гігієни, бережного
ставлення до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: ілюстрації
до теми, таблиця «Їстівні та отруйні гриби».
ХІД УРОКУ
I. Хвилинка
спостережень
·
Який сьогодні день?
·
Яка температура повітря?
·
Подивіться на небо. Яке воно сьогодні?
·
Чи були опади, коли ви йшли до школи?
·
Погляньте у вікно і визначте за гілками дерев, чи є
вітер.
·
Запишіть свої спостереження у зошиті.
II.
Повідомлення теми та завдань уроку
·
Відгадайте загадку.
В теплий
дощик народився, Парасолькою накрився. Може б, з лісу пострибав, Якби другу
ногу мав. (Гриб)
·
Що ви знаєте про гриби?
·
Отже, сьогодні на уроці ми детальніше познайомимося з
грибами та дроб'янками.
III.
Вивчення нового матеріалу
·
1) Гриби. (а) Слово вчителя; б)
складання схем; в) демонстрація фотографій грибів.)
·
9. Гриби (латин. Fungi)
— це окреме царство живої природи, яке об’єднує у собі гетеротрофні організми,
не здатні до фотосинтезу та руху. Гриби поєднують у собі ознаки як рослин, так
і тварин. Гриби вивчає наука, яка називається мікологія. Вона вважається
розділом ботаніки, оскільки раніше гриби належали до царства Рослини.
·
10. Про
гриби люди завжди складали багато легенд, загадок, приказок. Наприклад, у
народі співають, жартуючи: «Дід пішов по гриби, баба по опеньки, дід свої
посушив, бабині сиренькі!» (опеньки ставлять на противагу іншим, так званим
благородним, грибам, таким як білий гриб, боровик). Гриб у народних словах
символізує духовну інертність («сидить, як гриб»), маловартісність («Багато
грибів, а мало хліба», «Коли б гриби добра річ була, то вовк би їх у лісі
їв»); старий гриб є символом немічності («Старий гриб, що його
хробаки розточили») тощо. Будова грибів досить проста. Вони не мають
коренів, стебел, квіток і листя, відсутні в них також і внутрішні органи. На
відміну від рослин, усе тіло гриба представлене сплетінням прозорих ниток, які
формують грибницю. Гриби можуть мешкати в темних місцях. Для росту грибам
обов’язково необхідна волога (певно всі чули вислів «ростуть, як гриби після
дощу»), тому що їхні клітини здатні швидко вбирати в себе вологу і
збільшуватись у розмірах. Усі вони діляться на руйнівників і паразитів, що
відрізняються один від одного тим, що живляться органічними речовинами
відповідно мертвих або живих організмів.
·
12. Розмноження
усіх грибів здійснюється особливими клітинами — спорами, хоча деякі втратили цю
можливість і розмножуються частинами тіла гриба. Більшість із них протягом
всього життя або на певних стадіях розвитку мають будову грибниці, а деякі
(такі як дріжджі) взагалі одноклітинні.
·
13. У
побуті грибом часто називають плодове тіло вищих грибів, що має ніжку
і спороносну шапинку з радіальними пластинами чи трубками. Також, у побуті
вживається назва «грибок» для позначення мікроскопічних пліснявих грибів.
Обидві ці назви некоректні, з наукового погляду, й не відповідають науковому
визначенню.
·
14. Гриби
за будовою поділяють на вищі (шапинкові гриби) та нижчі (цвілеві, паразитичні
гриби).
·
·
15. Шапинкові
гриби бувають: їстівні та неїстівні (отруйні гриби).
·
17. Також
бувають гриби-трутовики, які ростуть прямо на деревах.
·
2) Бактерії.
·
(а) Частково-пошуковий
метод (робота з підручником); Бактерії (bacteria, від давньогрец. Βακτήριον —
паличка) — одна з основних груп живих організмів. Бактерії
розділені на царства Архебактерії (Archeobacteria) і Еубактерії (Eubacteria).
·
Наука, яка
вивчає бактерії, називається бактеріологією (є підрозділом мікробіології).
·
Бактерії
розповсюджені в усіх куточках Землі. Вони присутні у ґрунті, воді,
повітрі та в інших організмах.
·
Уперше бактерії спостерігав Антоні ван Левенгук у 1674
році, використовуючи мікроскоп, який він сам сконструював. Назва «бактерія»
з’явилася пізніше, вона була запропонована Крістіаном Ернбергом у 1828 році, походить
від грецького слова βακτηριον, яке означало «маленька паличка».
·
·
Бактерії є без’ядерними організмами.
·
Більшість бактерій мають сферичну (коки) або
паличковидну (бацили) форму. Деякі паличковидні бактерії (вібріони) дещо
зігнуті, а інші формують спіральні завитки (спірохети). Ці форми важливі для
функціонування бактерій, оскільки вони можуть впливати на здатність бактерій
отримувати поживні речовини, прикріплятися до поверхонь, рухатися і рятуватися
від хижаків.
·
Деякі з бактерій можуть викликати захворювання людей і
тварин, а інші приносять користь (наприклад, за допомогою кисло-молочних
бактерій виготовляють кефіри, йогурти тощо).
·
·
2. Фізкультхвилинка.
·
царство «Дроб'янки». Хто ж у ньому живе? Подивіться на
свої руки, парти, стільчики, вікна, книжки. Що ви на них побачили? (Відповіді
учнів.)
·
Це тільки так здається. Коли вчені винайшли мікроскоп,
то побачили, що на різних предметах, у ґрунті, на рослинах, на тілі тварин і
людей живуть дрібненькі живі організми, які за формою схожі на палички,
кульки, спіральки. Всі ці мікроскопічні організми вчені назвали бактеріями. Ці
бактерії ще називають мікробами. Бактерії — живі організми. Які ознаки вони
мають?
·
До дроб'янок належать синьо-зелені водорості. Для чого
ми їх вивчаємо?
— Бактерії
можуть бути й корисними для людини. Вони беруть участь у:
·
виробництві молочно-кислих продуктів (йогурту,
кефіру, ряжанки);
·
квашенні овочів і фруктів:
·
збагаченні ґрунту поживними речовинами.
Але бактерії
водночас є збудниками тяжких хвороб людини, тварин, рослин. Досить багато
бактерій скупчується у брудних, запилених приміщеннях, що погано
провітрюються. Інфекційні хвороби передаються від людини до людини під час
кашлю та чхання.
Бактерії
псують м'ясо, рибу, різні консерви, якщо їх довго і неправильно зберігати.
Тоді ці продукти стають отруйними, їх не можна вживати.
IV. Робота з
підручником
1. Складання схеми.
2. Словникова робота.
Грибниця, їстівні
гриби, отруйні гриби.
3. Словничок. Бактерії, мікроби.
4. Відповіді на запитання.
Фізкультхвилинка
V.
Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Так чи
ні».
1)
Дроб'янки — живі організми. (7ак)
2) За
добу одна бактерія утворює одну нову. (Ні)
3) За
допомогою бактерій виробляють кефір, ряжанку. (Так)
4)
Серед бактерій є тільки корисні. (Ні)
5)
Слід остерігатися хвороботворних бактерій. (7ак)
6) Не
треба мити руки перед вживанням їжі. (Ні)
2. Підпішіть.
3. Групова
робота.
1 група. Записати
назви їстівних грибів.
2 група. Записати
назви отруйних грибів.
VI. Робота в
зошиті
VII.
Підсумок уроку
·
Які ознаки живої природи мають гриби?
·
Поміркуйте. Діти принесли з лісу ґрунт і висипали його
під деревом. Через деякий час побачили, що там виріс грибок. Звідки він узявся?
VIII.
Домашнє завдання
Опрацювати
статті «Гриби», «Дроб'янки», переказувати, відповідати на запитання.
Немає коментарів:
Дописати коментар