субота, 6 вересня 2014 р.

Конспект уроку з економіки Тема: Сучасне світове господарство

Тема: Сучасне світове господарство
Мета: дати поняття про світове господарство, СОТ, Торговий баланс країни, розвивати вміння аналізувати
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу
Хід уроку
1. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
►► Обговорення ситуації
Уявіть, що водій заїжджає на місцеву заправну станцію і заливає в бак бензину на 15 доларів, після чого платить цю суму власнику заправки. Як цю ситуацію можна перенести на країни, які мають певні товари та продають їх іншим країнам? Чому виникає потреба завозити продукцію чи вивозити її з інших країн? Хто виграв, а хто програв у цій ситуації?
Розв'язання
Це приклад обміну, або торгової угоди, оскільки відбувся обмін 15-ти доларів на бензин. Цю ситуацію можна інтерпретувати так, що обидві сторони водночас щось і придбали, і втратили або віддали. Водій позбувся 15 доларів своєї купівельної спроможності, але придбав кілька літрів бензину. Власник заправки розстався з кількома літрами бензину, але збільшив свою купівельну спроможність на 15 доларів. Подивившись на цей обмін з іншого боку, можна зробити висновок, що обидві сторони мають загальний, або чистий, прибуток. Кожен з учасників угоди, мабуть, почувається після неї більш багатим, оскільки в кожного тепер є щось більш цінне порівняно з тим, що він віддав. Водій, мабуть, цінує повний бак бензину більше, ніж 15 доларів, а для власника заправки, напевно, 15 доларів дорожчі за проданий бензин. Кожен учасник придбав більше, ніж утратив. Якби це було не так, водій не віддавав би гроші, а власник заправки — бензин.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Світова економіка стосується кожного з нас безпосередньо. Ми користуємося речами, виготовленими в різних країнах. Багато вітчизняних товарів містять складові, вироблені іншими країнами. Україна ввозить та вивозить товари з більш ніж 185-ти країн світу. Тісна співпраця національних економік сприяла виникненню цілісного утворення, яке називають системою світового господарства.
Світове, або всесвітнє, господарство є сукупністю національних економік і особливою сферою суспільно-виробничих зв’язків, що виходять за територіальні межі окремих країн, — міжнародних економічних відносин.
За сучасних умов економічна замкнутість національних господарств не лише нераціональна, а практично неможлива. Загальною стала тенденція дедалі більшої взаємозалежності національних економік.
Суть світового господарства визначається тим універсальним зв’язком між національними господарствами, який забезпечує їхню реальну єдність на ґрунті міжнародного поділу праці, науково-технічної та виробничої торгівлі, валютних і кредитних відносин, тобто міжнародними економічними відносинами.

IV. Вивчення нового матеріалу
На дошці заздалегідь написано таблицю.

Основні етапи розвитку світової економіки

Номер етапу
Тривалість
Характеристика
І
XV-XVII ст.
Зародження світового капіталістичного ринку: Великі географічні відкриття, поява колоній, революція цін, мануфактурний період
II
XVIII-XIX ст.
Формування світового капіталістичного ринку, виникнення і розвиток загальносвітового поділу праці: промисловий переворот, буржуазні революції, перехід від мануфактурної до фабричної системи
III
Кінець XIX — перша половина XX ст.
Формування системи загальносвітового поділу праці та на її основі — всесвітнього господарства: електротехнічна революція, двигуни внутрішнього згоряння, економічний поділ світу, перехід до монополістичного капіталізму
IV
Від 50-х pp. XX ст. до сьогодні
Функціонування системи загальносвітового поділу праці, посилення взаємозалежності економік усіх країн: науково-технічна революція, процеси інтернаціоналізації та інтеграції

►► Запитання для обговорення
1. Поміркуйте, яке значення має виокремлення етапів розвитку світової економіки?
2. У чому полягають особливості сучасного етапу?
Найдавнішою формою міжнародних економічних відносин (МЕВ) є світова торгівля. З часом ускладнення цих відносин створило й інші форми — міжнародну міграцію трудових ресурсів, міжнародне науково-технічне співробітництво, міжнародний рух капіталу, міжнародні валютні відносини, міжнародний бізнес, які реалізуються в рамках світового господарства.
Міжнародна трудова міграція — це форма МЕВ, що полягає в перетіканні трудових ресурсів з одних країн до інших і виражає процес перерозподілу трудових ресурсів між ланками світового господарства.
Науково-технічне співробітництво здійснюється у формі спільних програм науково-дослідних і проектно-конструкторських робіт шляхом об’єднання наукових, фінансових і матеріальних ресурсів, створення спільних науково-дослідних груп фахівців або організацій.
Міжнародний рух (вивезення) капіталу — це переміщення за кордон капіталу в різних його формах (товарній, грошовій) для отримання прибутку або підприємницької вигоди.
Міжнародні валютні відносини — це сукупність валютно-грошових і розрахунково-кредитних зв’язків у світогосподарській сфері, що виникають у процесі взаємного обміну результатами діяльності національних господарств.
Міжнародний бізнес — це сфера практичної реалізації міжнародних економічних відносин, здійснення глобальних виробничих, будівельних, торговельних, сервісних програм та іншої діяльності господарськими суб’єктами двох або більше країн з метою взаємовигідної співпраці, отримання економічного прибутку та досягнення міцних позицій на ринку.
Суб’єктами міжнародної торгівлі є приватні, акціонерні, кооперативні та інші підприємства, а також транснаціональні корпорації (ТНК) і власне держави, об’єктами — товари й послуги.
Транснаціональні корпорації — це корпорації, у яких головна компанія належить капіталу однієї країни, а філії перебувають у багатьох країнах. Вони є найбільш інтегрованими мікроструктурами (наприклад, «Chrisler», «General Motors», «Volkswagen», «Toyota», «Honda», «Ехооп», «Mobil», «Texaco»).
До товарів належать матеріальні ресурси (сировина, напівфабрикати, готові вироби та їхні складові) і нематеріальні (авторські права, патенти, ліцензії, ноу-хау, фірмові знаки). Послуги поділяють на транспортні, банківські, біржові, посередницькі, інформаційні, туристичні тощо.
Наведіть приклади міжнародних економічних відносин з вашого життєвого досвіду. (Поїздки за кордон для навчання, туризму або оздоровлення, прийом іноземних гостей, комерційні поїздки, створення підприємств з іноземним капіталом у нашій місцевості)
 Розвиток СОТ відбувався в кілька етапів. Спочатку було складено Загальну угоду про мито і торгівлю, GATT — міжнародну організацію, що була створена 1947 р. з метою стимулювання вільної торгівлі через багатосторонні переговори. Вона базувалася на трьох принципах:
а) принцип недискримінації;
б) принцип ліквідації нетарифних торговельних обмежень;
в) проведення консультацій та розв’язання суперечок між країнами — членами GATT.
Під час роботи GATT на п’яти нарадах, проведених між 1947 і 1962 роками, митні ставки було знижено до 35 %. 1962 р. було прийнято рішення дозволити країнам, що розвиваються, користуватися зниженими митними ставками, які встановлюються між розвиненими країнами, без уведення власних знижених ставок. Але реалізовано це рішення не було через протекціоністські заходи, ужиті Конгресом США.
Під час дії загальної угоди про мито й торгівлю всі багатосторонні переговори проводилися у формі раундів, що тривали по кілька років. На таких раундах приймалися рішення про подальше зниження митних ставок, розвиток умов торгівлі тощо. Найбільш відомими раундами GATT були такі:
♦ Кеннеді-раунд (1962-1967);
♦ Токійський раунд (1974-1979);
♦ Уругвайський раунд (1986-1993).
У напружених переговорах узяли участь 117 країн, а угоду підписали 124 країни, у тому числі СІЛА та всі великі країни світу, за винятком колишнього СРСР та Китаю. Саме на цьому раунді було прийнято рішення про заміну секретаріату Світовою організацією торгівлі, яка має повноваження у сфері торгівлі не лише промисловою продукцією, але й сільськогосподарською продукцією, послугами, а також розглядає торговельні аспекти прав інтелектуальної власності. GATT, під егідою якої проводилися переговори, перестала бути окремою «організацією» та ввійшла до складу СОТ.
Спочатку в СОТ вступили 77 країн, а на сьогодні, як зазначалося, нараховується 153 країни.
Головні вимоги до країн — учасниць СОТ (правила СОТ)
Система угод СОТ, сформована після Уругвайського раунду, наразі складається з таких документів:
♦ багатосторонні угоди з торгівлі товарами, до яких належить Генеральна угода з тарифів і торгівлі (ГАТТ, 1994 р.) та пов’язані з нею угоди;
♦ Генеральна угода про торгівлю послугами (ГАТС);
♦ Угода про торгові аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС).
СОТ здійснює нагляд над виконанням цих угод і висуває певні вимоги до країн-учасниць.
 Переваги й недоліки членства України у СОТ

Переваги
Недоліки
Україна наблизилася до створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом
Загроза підвищення мита Росією, Білоруссю та Казахстаном
Розширилась географія експорту зерна
Заборона захищатися імпортним митом
Кабмін не може обмежувати експорт
Вимога купувати молоко та м’ясо лише на спеціалізованих фермах
Квота на імпорт цукру-сирцю має частково задовольнити попит на цукор
Заборона мати локальні назви інших країн (наприклад, «шампанське» таін.)
Позитивний сигнал для іноземних інвесторів
Заборона перестраховуватись у «несотівських» країнах

Більш жорсткі вимоги до якості українського зерна

Зниження експортного мита на брухт металу, насіння соняшника та шкіри худоби

Зниження середньоарифметичної ставки ввізного мита
V. Закріплення нових знань і вмінь
1 ). Розв'яжіть тестові завдання
1. Укажіть, що означає поняття «світове господарство»:
а) міжнародний рух факторів виробництва і товарів;
б) сукупність продуктивних сил світової економіки;
в) сукупність міжнародних економічних зв’язків;
г) спільне господарство країн світу.
2. Як впливає міжнародний рух капіталу на розвиток світового господарства?
3. Історично першою формою економічного міжнародного співробітництва вважається:
а) міжнародна валютна система;
б) міжнародна економічна інтеграція;
в) світова торгівля;
г)  міжнародне співробітництво в науково-технічній сфері.
4. Назвіть суб’єкти міжнародних економічних відносин і поясніть їх взаємодію на різних господарських рівнях.
5. Важливим фактором розвитку міжнародної торгівлі, що діє всупереч процесу глобалізації, є:
а) регіоналізація міжнародної торгівлі;
б) зростання відкритості економік провідних країн світу;
в) розширення світового фінансового ринку
г)  поглиблення міжнародного поділу праці.
6. Міжнародний рух технології може вважатися:
а) міжнародною торгівлею специфічним товаром;
б) міжнародним рухом фактора виробництва;
в) міжнародною кооперацією
г)  всі відповіді вірні.
Відповіді: 1 — в; 3 — в; 5— а; 6 — б.
2 ). Завдання
Розподіліть наведені нижче характеристики по колонках.

Виграш країни — імпортера трудових ресурсів (КІ)
Виграш країни — експортера трудових ресурсів (КЕ)











1) Країна отримала дешеву, молоду робочу силу. (КІ)
2) Отримала готових спеціалістів. (КІ)
3) Валютні перекази іммігрантів своїм сім’ям (валюта, що осідає в банках). (КЕ)
4) У такій країні прискорюється економічне зростання, зростає державний бюджет. (КІ)
5) Ослаблює проблему безробіття. (КЕ)
6) Підвищується кваліфікація працівників, які повернулись назад. (КЕ)
Відповідь:

Виграш країни — імпортера трудових ресурсів (КІ)
Виграш країни — експортера трудових ресурсів (КЕ)
1, 2, 4
3, 5, 6

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання
1. Опрацювати теоретичний матеріал.

Немає коментарів: