Тема: Організм.
Властивості організмів
Мета
- навчальна: узагальнити та
систематизувати знання про основні ознаки живих організмів, їхні відмінності
від неживих тіл природи; ознайомити учнів з основними властивостями живих
організмів; дати уявлення про ріст та розвиток живих організмів;
- розвивальна: розвивати вміння та
навички спостерігати за об'єктами природи, порівнювати їх, узагальнювати
матеріал, вибирати головне, робити висновки, складати опорні схеми та працювати
з ними, розвивати прагнення досліджувати навколишній світ, формувати науковий
світогляд, творче мислення, продовжити формувати вміння працювати з
різноманітними джерелами знань;
- виховна: виховувати естетичне
сприйняття природи, відповідальність за збереження життя на Землі.
Обладнання: підручник, таблиці, фото
організмів, зошити, Очікувані результати: учні дізнаються про властивості живих
організмів, зможуть пояснювати відмінності між організмами і тілами неживої
природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА
ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
* Прийом «Інтелектуальна розминка»
Завдання. За зразком наведіть
приклади подій, які стосуються живої та неживої природи.
Нежива природа: сонце підіймається
вище над Землею;... Жива природа: на проталинах з'являються перші квіти;...
* Прийом «Проблемне питання»
- Як би ви пояснили відмінності між
живою та неживою природою, наприклад прибульцям з інших планет?
Учитель. Отже, про властивості живих
організмів ми і поговоримо.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
* Прийом «Світлофор»
- Верхній шар землі, на якому
ростуть рослини, називається ґрунтом.
- Родючість — головна властивість
ґрунту.
- Чим більше в ґрунті перегною, тим
він бідніший.
- Ґрунт буде більш родючим, якщо в
нього вносити органічні та мінеральні добрива.
- Вода — найпоширеніший мінерал на
Землі.
- 3 ґрунту надходять вода і поживні
речовини.
- Кількість кисню в атмосфері
підтримують зелені рослини.
- Вода не є необхідною умовою для
існування і життя живих організмів.
- До водних багатств належать води
морів і океанів та води суходолу.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
* Прийом «Мозковий штурм»
- Як можна відрізнити живий організм
від неживого?
- Розповідь учителя з елементами
бесіди
Ми з вами назвали ознаки, які
властиві живим організмам, за якими живі організми відрізняються від неживих.
Організмом можна назвати будь-який
цілісний живий об'єкт. На перший погляд здається, нібито дуже легко визначити,
що перед вами. Озирніться довкола, скільки різних тіл і організмів нас оточує —
перелічувати можна дуже довго, проте значно складніше відповісти на запитання,
чи можна вважати живими, наприклад, віруси, мікроби.
Організми відрізняються за розмірами
тіла, формою, забарвленням, поведінкою та іншими ознаками.
- Чим відрізняються рослини від
тварини?
Учені виокремлюють такі особливості
живих організмів, які дозволяють провести межу між живою і неживою природою.
Властивості живих організмів — це ознаки, за якими організми відрізняються між
собою і від неживих об'єктів. Так, живі організми можуть рости, живитися,
розмножуватися, дихати, а неживі тіла — не можуть. Розглянемо деякі властивості
живих організмів.
- Властивості живих організмів
Будь-який організм змінюється
протягом свого життя. Маленький зародок поступово збільшує свої розміри, змінює
будову. Тобто росте і розвивається.
Усім живим організмам потрібна їжа.
Вона є джерелом поживних речовин, які необхідні для їхнього розвитку, росту та
життєдіяльності. Значна частина поживних речовин, що надходять до організму,
використовується для здобування енергії. Енергія з поживних речовин
вивільняється під час дихання. У процесі дихання за участю кисню поживні
речовини розкладаються з виділенням енергії та вуглекислого газу. Енергія йде
на потреби організму, а вуглекислий газ видаляється у навколишнє середовище.
Так відбувається обмін речовин, складовими якого є дихання, живлення та
виділення. Обмін речовин відбувається тільки у живих організмів. Це характерна
особливість живого.
Живі організми здатні до
розмноження. Розмноження — відтворення собі подібних, при цьому у нащадків
зберігаються ознаки батьків. Скільки б не існував організм, з часом він гине.
Саме розмноження забезпечує неперервність життя.
Протягом життя організм споживає
поживні речовини не тільки для росту і розвитку. Енергія йде і для руху.
Рухливість дає можливість організмам здобувати їжу, розмножуватися.
Більшість організмів існує в
постійно змінюваних умовах: то жарко, то холодно, то волого, то сухо та ін.
Тому за різних умов процеси в організмі відбувається по-різному заради його
збереження. Здатність організму реагувати на зміни називають подразливістю.
* Прийом «Словникова робота»
- Організми — тіла живої природи,
які живляться, дихають, ростуть, розмножуються і рухаються, відповідають на дію
зовнішнього середовища.
- Рослинні організми
- Розповідь учителя з елементами
бесіди
Як вам уже відомо з початкової
школи, рослини самі для себе створюють органічні речовини. Відбувається цей
процес у зеленому листку з участю сонячного світла. Лише зелені рослини з води,
яку вбирає корінь, і вуглекислого газу, що надходить з повітря, утворюють
органічну речовину глюкозу й виділяють кисень, необхідний для дихання живих
істот. У подальшому з органічної речовини глюкози та неорганічних речовин, які
надходять із ґрунту, утворюються інші органічні речовини. З них рослина будує
своє тіло. Створення рослиною органічних речовин із неорганічних за участю
сонячного світла і хлорофілу називають фотосинтезом. Рослини ростуть з паростка
чи насінини і розвиваються упродовж життя, збільшуються в розмірах. Рослини для
дихання використовують кисень повітря, який надходить через особливі отвори в
листках, що називаються продихами. Рослини пристосовуються до умов довкілля,
наприклад, кактуси накопичують воду, евкаліпти повертають листя ребром до сонця.
* Прийом «Проблемне питання»
- Чи рухаються рослини?
- Тваринні організми
- Розповідь учителя з елементами
бесіди
Дуже багато тварин живиться
рослинною їжею. їх називають рослиноїдними. Це відомі вам свійські тварини —
корови, вівці, коні, кози, кролі. З диких тварин — лосі, олені, козулі, зайці.
Зуби у рослиноїдних тварин пристосовані до зривання та перетирання цупких
стебел рослин.
Рослинна їжа малопоживна, тому
тваринам доводиться споживати її щодня у значній кількості. Перетравлювати
багато рослинної їжі їм допомагають одноклітинні організми — бактерії, що
мешкають у шлунку або кишечнику. Рослиноїдні тварини часто стають здобиччю
хижаків, яких ще називають м'ясоїдними. Це відомі вам вовк, лисиця, лев та
інші.
Деякі тварини є всеїдними, тобто
можуть живитися і рослинною, і тваринною їжею: це свині, ведмеді, їжаки,
синиці, білки. Всеїдна і людина. Як і організм людини, тваринний організм
потребує вітамінів. Недаремно назва цих речовин походить від слова «віта», що
означає життя.
Основним джерелом багатьох вітамінів
є рослинна їжа. Як бачите, живлення рослин, травоїдних тварин і хижаків
відрізняється між собою. Але в будь-якому випадку важливу роль відіграють
органічні речовини, створені рослиною з участю сонячного світла. Можна із
впевненістю сказати, що і рослиноїдні, і м'ясоїдні тварини споживають продукти
фотосинтезу.
* Прийом «Проблемне питання»
- Яких тварин називають санітарами
природи?
- Чим харчуються комахи?
Комахи — істоти всеїдні, харчуються
абсолютно всім, що трапляється на їхньому шляху, основний раціон більшості
комах — це рослини, але вони їдять і пір'я, і шерсть.
Комахи — це санітари природи, вони
відкладають яйця на трупах тварин, і личинки швидко їх знищують, також комахи
знищують мертві трави і дерева.
* Прийом «Словникова робота»
Завдання. З підручника § 38 (І) § 35
(II) випишіть у зошит по одному прикладу властивостей організму: живлення,
дихання, росту, розмноження, руху, подразливості.
* Прийом «Синквейн»
Організм
Жива істота
Обмін речовин, ріст
Розвиток, розмноження, спадкування
Організми — життя на Землі
V. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ТА
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
* Прийом «Павучок»
Завдання. Складіть схему
властивостей організмів.
VI. Підсумок уроку. * Прийом «П'ять речень»
- Живлення — це забезпечення
організмів поживними речовинами.
- Унаслідок живлення і дихання
відбувається обмін речовинами.
- Рослини живляться
органічними речовинами, які самі створюють під час фотосинтезу.
- Тварини живляться готовими
органічними речовинами, споживаючи рослинну або тваринну їжу.
- Організми ростуть, розвиваються,
розмножуються.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Опрацювати параграфи підручника: §
38 (І), § 35 (II).
- Випереджальне завдання:
підготувати міні-проект за темою «Тварини минулого».
Немає коментарів:
Дописати коментар