Тема. Органи
та системи органів тварин
Цілі уроку:
сформулювати поняття про обмін речовин, органи, системи органів; ознайомити
учнів із загальними особливостями структури і функціонування опорно-рухової
системи та покривів тіла тварин.
Базові поняття
й терміни уроку: обмін речовин, органела, орган, порожнина тіла, скелет,
зовнішній і внутрішній скелет, шкіра, луска, хітин.
Концепція
уроку
Ознайомити
учнів із поняттям «обмін речовин». Дати визначення понять «органела», «орган»,
«система органів». Звернути їхню увагу на принципову різницю між органелою і
органом. Розглянути головні особливості будови і функціонування опорно-рухової
системи та покривів тіла тварин. На конкретних прикладах показати різницю між
зовнішнім і внутрішнім скелетом.
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
I.
Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання до
учнів
Назвіть
основні особливості будови епітеліальної тканини.
Назвіть
основні особливості будови м’язової тканини.
Назвіть
основні особливості будови сполучної тканини.
Назвіть
основні особливості будови нервової тканини.
II. Вивчення
нового матеріалу
Розповідь з
елементами бесіди
Базові
визначення
Обмін
речовин — сукупність процесів надходження речовин в організм, їх хімічних і
фізичних перетворень у ньому, а також виведення назовні продуктів обміну.
Органела —
постійна структура, що входить до складу клітини і забезпечує ряд процесів її
життєдіяльності.
Орган —
частина багатоклітинного організму, яка має характерну будову і розташована в
певному місці та виконує специфічні функції.
Система
органів — послідовність узаємопов’язаних органів, які разом забезпечують певні
процеси життєдіяльності організму.
Основні
системи органів тварин: опорно-рухова, травна, дихальна, кровоносна, видільна,
нервова, ендокринна, статева.
Порожнина
тіла — заповнений рідиною простір між органами всередині тіла тварини.
Розрізняють первинну, вторинну і змішану порожнини тіла. Первинна порожнина
представлена проміжками між органами, вторинна — вислана одношаровим епітелієм,
а змішана утворюється внаслідок злиття первинної і вторинної порожнин.
Розповідь
про особливості будови і функції опорно-рухової системи та покривів тіла з
одночасним заповненням таблиці
Система
органів
|
Особливості будови
|
Функції
|
Опорно-
рухова
|
Складається зі скелета і скелетних
м’язів, які до нього прикріплені.
Ске-
лет може складатися з твердої
речовини
(хітин, кісткова чи хрящова
тканина)
або рідини (гідростатичний скелет
круг-
лих червів). Розрізняють зовнішній
(на-
приклад, у членистоногих) і
внутрішній
(наприклад, у хордових) скелет
|
Забезпечує рух тіла,
опору і захист вну-
трішніх органів
|
Покри-
ви тіла
|
Можуть бути жорсткими або м’якими
і легкопроникними для газів і
рідин.
Представлені кутикулою або шкірою.
Можуть утворювати багато похідних,
таких як луски, пір’я, шерсть
тощо.
У тварин без жорсткого скелета
м’язи
разом із покривами тіла можуть
утво-
рювати шкірно-м’язовий мішок
|
Захищають організм
від механічних по-
шкоджень та про-
никнення паразитів
і патогенних мікро-
організмів. Можуть
відігравати важливу
роль у диханні й ви-
діленні
|
III.
Узагальнення, систематизація і контроль знань і вмінь учнів
Лабораторна робота № 1
«Вивчення
особливостей тваринних клітин і тканин»
Цілі: вивчити
особливості будови тваринних клітин і тканин, у висновках зазначити, як
особливості будови рослинних тканин пов’язані з функціями, які вони виконують.
Обладнання
та матеріали: мікроскоп, постійні препарати тканин тварин, плакати
«Будова клітини тварин», «Будова клітини рослин», «Тканини тварин», інструктивна
картка для виконання роботи, підручник.
Хід роботи
1.
Розглянути з допомогою мікроскопа клітини тварин, звернути увагу на їх
відмінність від клітин рослин.
2.
Розглянути з допомогою мікроскопа зразок епітеліальної тканини, звернути увагу
на форму і розміщення окремих клітин і міжклітинної речовини.
3.
Розглянути з допомогою мікроскопа зразок м’язової тканини, звернути увагу на
форму і розміщення окремих клітин і міжклітинної речовини.
4.
Розглянути з допомогою мікроскопа зразок сполучної тканини, звернути увагу на
форму і розміщення окремих клітин і міжклітинної речовини.
5.
Розглянути з допомогою мікроскопа зразок нервової тканини, звернути увагу на
форму і розміщення окремих клітин і міжклітинної речовини.
6.
Намалювати в зошиті схему будови тканин тварин і зробити відповідні позначення.
7. Зробити
висновок і записати його в зошит.
Питання до
учнів
Чим
відрізняються орган і органела?
Що таке
обмін речовин?
Які тварини
мають зовнішній скелет, а які — внутрішній. Які функції виконує опорно-рухова
система?
Навіщо
тваринам потрібні покриви тіла?
IV. Домашнє
завдання
Вивчити
відповідний параграф підручника.
Немає коментарів:
Дописати коментар