Тема. Клітини і тканини тварин
Цілі уроку: продовжити формування поняття про
клітини і тканини, ознайомити учнів
з основними
особливостями будови клітин і тканин тварин, дати класифікацію
Обладнання і
матеріали:мікроскопи, мікропрепарати клітин і тканин тварин, таблиці «Будова клітини
рослин», «Будова клітини тварин», «Тканини тварин».
Базові
поняття і терміни уроку: клітина, ядро, міжклітинна речовина,
епітеліальна тканина, сполучна тканина, м’язова тканина, нервова тканина.
Концепція
уроку
Повторити
основні особливості будови клітин і тканин рослин. На основі цього продовжити
формування поняття про клітини і тканини.
Показати основні риси схожості (наявність ядра, мітохондрійцитоплазматичної мембрани) і відмінності (відсутність клітинної стінки іпластид) клітин рослин і тварин. Звернути увагу учнів на різницю міжклітинною стінкою і клітинною мембраною.
Дати
загальне уявлення про типи тканин тварин (епітеліальну, м’язову, сполучну і
нервову). Показати риси схожості й відмінності в будові тканин рослин і тварин.
На прикладі окремих тканин рослин і тварин показати, що подібність функцій, які
вони виконують, призводить до появи схожих рис у будові.
ХІД УРОКУ
I.
Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання до учнів
Які способи руху тварин ви знаєте?
Які типи
розмноження існують у тварин?
Яку будову
має клітина рослин?
Які рослинні
тканини вам відомі?
II. Вивчення
нового матеріалу
Розповідь з
елементами бесіди
Особливості
будови клітин тварин
На відміну
від клітин грибів і рослин, у клітинах тварин відсутні жорстка клітинна стінка
і пластиди. Клітина тварин вкрита гнучкою клітинною мембраною і в більшості
випадків може змінювати свою форму (рослини не можуть цього робити, бо їхня
клітинна стінка занадто жорстка). Так само, як і в клітинах рослин, у клітинах
тварин є ядро, мітохондрії та цитоплазматичні мембрани.
Особливості будови тканин тварин
У тварин
розрізняють чотири основні типи тканин: епітеліальну, м’язову, сполучну і
нервову.
Епітеліальна тканина
Ця тканина
покриває тіло і вистилає його порожнини у вигляді шару, крім того, вона входить
до складу більшості залоз. Нижній шар клітин епітеліальної тканини лежить на
базальній мембрані (вона складається з переплетених волокон білка колагену).
Сполучна
тканина
Тканина, яка
виконує опорну, поживну і захисну функції, має добре розвинену міжклітинну
речовину.
М’язова тканина
Тканина, яка забезпечує рухливі функції організму і складається зіскоротливих клітин або волокон, які з’єднані між собою з допомогоюсполучної тканини. Розрізняють два основні типи м’язової тканини — посмуговану і
непосмуговану.
Нервова тканина
Тканина, яка складається з нейронів, що проводять нервові імпульси, іклітин, які забезпечують їхню життєдіяльність. Крім того, до її складу входять рецепторні клітини, що забезпечують роботу
органів чуттів.
III. Лабораторна
робота № 1
«Вивчення
особливостей тваринних клітин і тканин»
Цілі: вивчити
особливості будови тваринних клітин і тканин, у висновках зазначити, як
особливості будови рослинних тканин пов’язані з функціями, які вони виконують.
Обладнання
та матеріали: мікроскоп, постійні препарати тканин тварин, плакати
«Будова клітини тварин», «Будова клітини рослин», «Тканини тварин»,
інструктивна картка для виконання роботи, підручник.
Хід роботи
1. Розглянути
з допомогою мікроскопа клітини тварин, звернути увагу на їх відмінність від
клітин рослин.
2.
Розглянути з допомогою мікроскопа зразок епітеліальної тканини, звернути увагу
на форму і розміщення окремих клітин і міжклітинної речовини.
3.
Розглянути з допомогою мікроскопа зразок м’язової тканини, звернути увагу на
форму і розміщення окремих клітин і міжклітинної речовини.
4.
Розглянути з допомогою мікроскопа зразок сполучної тканини, звернути увагу на
форму і розміщення окремих клітин і міжклітинної речовини.
5.
Розглянути з допомогою мікроскопа зразок нервової тканини, звернути увагу на
форму і розміщення окремих клітин і міжклітинної речовини.
6.
Намалювати в зошиті схему будови тканин тварин і зробити відповідні позначення.
7. Зробити
висновок і записати його в зошит.
IV. Домашнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар