вівторок, 4 листопада 2014 р.

Конспект уроку з загальної географії Тема: ТЕМПЕРАТУРА ПОВІТРЯ

Тема. ТЕМПЕРАТУРА ПОВІТРЯ
Мета: формування знань про температуру повітря та причини її змін; розвиток первинних практичних навичок аналізування та обробки результатів спостережень, використання знань математичної науки; підведення учнів до розуміння важливості спостережень за температурою повітря в різних місцях Землі.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: атласи, підручники, календарі погоди, настінна карта півкуль,.
Опорні поняття: температура, термометр, кут, графік, середнє арифметичне.
Базові поняття: амплітуда температур, середня добова температура, графік ходу температур.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Інтелектуальна розминка» — «Світлофор»
• Який склад має повітря атмосфери?
• Які шари виокремлюють в атмосфері Землі залежно від температури та щільності повітря?
• Яке значення має наявність атмосфери для планети?
• Чому необхідно вивчати процеси, що відбуваються в атмосфері?
• Які способи вивчення атмосфери вам відомі?
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Проблемне питання»
Учитель. Про те, для чого потрібен термометр та як саме вимірюють температуру повітря, вам відомо з ранніх літ. На минулому уроці ви дізналися, що температура змінюється з висотою. Слухаючи прогноз погоди, ви, напевно, звернули увагу на те, що температура повітря в різних районах Землі відрізняється в один і той же час. А чи зможете ви пояснити, чому?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Температура повітря – найважливіший показник погоди.
Бесіда з коментарями.( мультимедійна презентація) Температура повітря впливає на більшість процесів, що відбуваються в природі, на стан живих організмів. Активне життя багатьох рослин є можливим при температурі вище +10*С. для людей найбільш комфортною є температура +18*с - +24*С.
Назвіть для чого використовують термометр, яку він має будову, як їм користуватися, як вірно установити термометр?  А́ндерс Це́льсій (27 листопада 1701 — †25 квітня 1744), шведський астроном і математик, є широковідомим сьогодні завдяки термометру зі стоградусною шкалою, який отримав його ім‘я (термометр зі шкалою Цельсія або термометр Цельсія) і використовується в більшості країн світу. Сам Цельсій називав його «прикрасою» або приладом, що дозволяє побачити «якою мірою теплішає чи холоднішає в кімнаті». Спершу Цельсій визначив точку кипіння води як нуль градусів, а точку танення криги як 100 градусів. Після смерті Цельсія у 1744 році шкалу перевернув М. Штремер (відтоді 0 градусів — температура плавлення льоду, а 100 — кипіння води).
2. Зміни температури та чинники, що впливають на зміну температури.
Повітря тропосфери нагрівається від земної поверхні та залежит від кута падіння сончних променів. , це спричиняє нерівномірне нагрівання земної поверхні сонячними промінями: найбільшу кількість сонячної радіації одержують екваторіальні райони, а у приполярних районах температура повітря дуже низька.
Робота з малюнком підручника мал.56 ст. 102..  На температуру впливають:
· -географічна широта місцевості,
· -характер підстилаючої поверхні, альбедо,
· -хмарність,
· -циркуляція повітряних мас,
· -тривалість світлового дня.
Робота з кліматичною картою. Атласу.   Ізотерми – лінії, що з’єднують точки земної поверхні з однаковою температурою.
3. Добовий хід температур.   Добовий хід температур фіксується на метеорологічних станціях кожні 3 години. Отримані данні дозволяють розрахувати середньодобову температуру.
Географічний практикум.
Час
0
3
6
9
12
15
18
21
Тем-ра
-1
-3
-4
0
+6
+5
+3
+2

Завдання. Розрахувати середньодобову температуру та амплітуду коливань температури.
Амплітуда – це сума мах та мін температур за певний час.
Географічний практикум.  За даними спостережень за погодою розрахувати середньомісячну температуру та амплітуду коливань температури за місяць.
Дані про середньомісячні температури протягом року дозволяють розрахувати середню річну температуру. Багаторічні спостереження показують, що найхолодніша температура у січні, найтепліший місяць – липень.
Прийом «Проблемне питання»
Від яких іще причин, крім кута падіння сонячних променів, залежить температура повітря певної території?
Теплові пояси.  Земля обертається навколо Сонця. Вирушимо у подорож довжиною в рік і звернемо увагу на положення Сонця над екватором, тропіками і полярними колами.
Робота з малюнком у підручнику та атласі.
· 22 грудня – день зимового сонцестояння – найдовша ніч та найменший день у північній півкулі.
· 21 березня –день весняного рівнодення, день дорівнює ночі.
· 22 червня – день літнього сонцестояння , найдовший день на рік.
· 23 вересня – день осіннього рівнодення, день дорівнює ночі.
Зміна дня та ночі, падіння сонячних променів.
Робота з малюнком 59 у підручнику  «Теплові пояси»

V. Закріплення вивченого матеріалу
Прийом «Географічний практикум»
Завдання. Користуючись даними календаря погоди, побудуйте графік місячного ходу температур (на вибір), обчисліть середню місячну температуру та місячну амплітуду температур.
 Прийом «Проблемне питання»
Від яких іще причин, крім кута падіння сонячних променів, залежить температура повітря певної території?
VI. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя
• Найважливішою характеристикою стану погоди є температура. Для її вимірювання використовують термометр.
• Показники температури залежать від кута падіння сонячних променів і багатьох інших причин.
• Для аналізу спостережень за температурою будують графіки зміни температури протягом доби, місяця, року, обчислюють середню температуру та амплітуду коливань температур.
VII. Домашнє завдання
• Опрацювати текст підручника.
• За кліматичною картою в атласі визначити місця на Землі, де найбільш спекотно та найбільш холодно, і пояснити причини таких температурних особливостей.
• Задача. Над узбережжям Чорного моря летить літак на висоті 6 км. Температура за бортом літака — –18 °С. Якою є температура в цей момент на березі моря?
Розв’язання
1) Відомо, що на 1 км підйому температура повітря знижується на 6 °С. Обчислюємо різницю в температурах на висоті 6 км та узбережжі:
6 км * 6 °С = 36 °С.
2) Обчислюємо температуру на узбережжі:
–18 °С + 36 °С = +18 °С.
Додатковий матеріал до уроку
• Сонце випромінює в космічний простір справжній океан енергії. З того колосального потоку наша Земля отримує лише дещицю — всього половину мільярдної частки! Але ця частка чималенька — лише за одну хвилину наша планета одержує стільки сонячної енергії, скільки її виробляють усі електростанції світу протягом півтора року!
• «Полюс спеки» нашої планети знаходиться поблизу лівійського міста Тріполі. Там термометр показав у затінку +57,8 °С! Це абсолютний рекорд температури суходолу. Майже дістався цього рекорду температурний показник у північноамериканській Долині Смерті, де було зафіксовано +57 °С.
• «Полюс холоду» міститься в центральній частині Антарктиди на відстані 1260 км від берега на вершині льодового купола заввишки 3488 м над рівнем океану. Поблизу станції «Восток» 21 липня 1983 року тут було зафіксовано найнижчу температуру планети — –89,2 °С.
• 1 м2 земної поверхні щохвилини одержує стільки сонячного тепла, скільки його потрібно, щоб довести до кипіння склянку води, а на 1 га землі щосекунди падає така кількість енергії, яка може привести в рух електродвигуни потужністю 10 тис. кіловат.

Немає коментарів: