КВК «Знай, люби і бережи»
Мета. Вчити учнів усвідомлювати себе частиною світу
природи; формувати інтерес до навколишнього середовища; розвивати увагу,
спостережливість, бажання допомогти довкіллю; виховувати в школярів дбайливе і
гуманне ставлення до природи, бажання милуватися її красою.
Обладнання: виставка книг про тварин, рослин, ребуси, роздавальні картки із
загадками, репродукції картин із зображенням куточків природи; фотоматеріали;
колективний малюнок "Країн так багато – планета одна"; гербарій;
глобус, як модель Землі.
Хід заняття
І. Організація класу.
Усміхнімось, друзі, квітам, травам, деревам і людям. І нехай в усьому
світі краси й добра прибуде. Все, що оточує нас і не зроблене руками людини –
природа. Природа дає нам все необхідне: їжу, воду, повітря. Вона є джерелом
натхнення художників, композиторів, поетів. Всі ми – діти природи, та не всі
однаково добрі до неї. Природа потребує постійної уваги , турботи. Ми повинні
берегти її, примножувати її багатства.
Ми живемо на прекрасній планеті Земля, та всі відповідальні за неї. Але
люди забруднюють довкілля, шкодячи цим і собі. Сьогодні ми хочемо привернути
загальну увагу до збереження природи.
(Презентація колективного малюнка "Країн так багато — планета
одна").
Учні.
Країн так багато, планета
єдина.
Її зберегти має кожна людина.
Щоб сонця і неба дим-смог
не заслав,
щоб від нечистот океан не стогнав.
Щоб серце раділо від цвіту й краси,
щоб зір милували поля і
ліси,
травиця зелена, річок глибина...
Країн так багато — планета ж одна!
Сьогодні у нас засідання клубу
КВК на тему «Знай, люби і бережи».
II. Привітання
команд.
«Всезнайки»
Ми – всезнайки, ми – читайки,
Любимо природу.
Будемо про неї дбати і охороняти.
«Чомусики»
Нам так цікавий світ
природи
Комахи, звірі і
птахи…
Багато вже про них ми
знаєм
І перемогу здобудем
ми.
III Розминка для команд.
1. У воді водиться,
З хвостом родиться,
А як виростає — хвіст відпадає. (Жаба)
З хвостом родиться,
А як виростає — хвіст відпадає. (Жаба)
2. Тоненьке, вузеньке, по землі
в'ється,
як батіг довге, та зовсім не б'ється.
Людей боїться, молоко вживає,
в лісі їх багато, це кожен знає. (Вуж).
як батіг довге, та зовсім не б'ється.
Людей боїться, молоко вживає,
в лісі їх багато, це кожен знає. (Вуж).
3. Колекція засушених рослин?
(Гербарій).
4. Пташка, яка співає високо в
небі? (Жайворонок)
5. Лісове білокоре дерево?
(Береза)
6. Найхолодніша пора року? (Зима)
7. Рослина з великими жовтими
зернами, які зібрано у качани? (Кукурудза)
8. Скляна посудина з водою?
(Акваріум)
9. Складна машина, яка косить,
молотить, віє? (Комбайн)
10. Приміщення, де живуть звірі і
їх можна побачити, погодувати? (Зоопарк)
11. Масове опадання листя з дерев
восени? (Листопад)
12. Жуйна тварина з одним чи
двома горбами? (Верблюд)
IV. Загадки- жарти.
1. Коли собака буває зайцем?
(Коли їде в автобусі без квитка)
2. Яка голка не тоне в морі? (Риба-голка)
3. Від чого пливе качка? (Від берега).
2. Яка голка не тоне в морі? (Риба-голка)
3. Від чого пливе качка? (Від берега).
4. На яке дерево сідає ворона під час зливи? (На мокре).
5. Який ключ літає? (Журавлиний)
6. Чи може страус себе птахом назвати? (Ні, бо він не говорить).
7. Яким гребінцем не можна
розчесатися? (Півнячим).
8. Від чого в качки ноги червоні? (Від колін).
V. Конкурс «Чи знаєте ви звички і поведінку
тварин»
Один із членів команди отримує
завдання – показати характерні ознаки якоїсь тварини, а інші члени команди
повинні відгадати назву тварини:
команда №1:кішка,кобра, слон;
команда №2:пінгвін,собака, павич.
Ведучий
Вам було домашнє завдання – скласти презентацію.
Команда «Всезнайки» - Первоцвіти.
Команда «Чомусики» - Бджоли.
Слово надається команді
«Всезнайки».
Весною розцвітають первоцвіти. Як до них треба ставитись? Чому не можна
рвати великі букети?
Зачитування листівки-звернення "Збережемо первоцвіти".
"Весна — пора пробудження первоцвітів, вони милують наше око своєю
красою, ваблять ніжним ароматом.
Любі друзі! Не зривайте для букетів багато квітів. Ні в якому разі не
виривайте первоцвіти з цибулинкою, бо цим ви сприяєте знищенню рослин. Нехай
побачать цю красу інші люди, нехай комахи поживляться солодким нектаром їхнього
цвіту.
Якщо все-таки вирвалась рослина з цибулинкою, посадіть її в тінистому
куточку свого саду чи двору. І первоцвіти самі прийдуть до вас, порадують
навесні вас і ваших близьких своєю красою і ароматом.
Пам'ятайте! Природа потребує розуміння і захисту з боку людини. Живіть у
гармонії з природою".
Учні.
Я в ліс по проліски іду, весні радію на ходу. Кругом пташки співають,
весняний день вітають. Ніжні синьоокі вісники весни від сну зимового
прокинулись вони, до сонця простягли пелюстки і свої гострі стрілочки-листки.
Пахнуть ніжно проліски тендітні і голівками кивають так привітно, їх
зірвати не наважиться рука. Де ще стрінеться краса така? Хай цвіте і радує
людей лагідний весняний цвіт оцей. Ні, краси цієї не зруйную, краще ось візьму,
сфотографую.
( Перегляд фотоматеріалів, гербарію і зображень первоцвітів та інших
весняних рослин, занесених до "Червоної книги України").
А тепер слово команді
- «Чомусики».
Запилюють рослини, щоб вони плодоносили, бджоли і джмелі. Ви вже багато
знаєте про них, бо всі брали участь в акції "Джміль і бджілка".
Учні.
Є влітку роботи дуже багато бджілкам-трудівницям й джмелям волохатим.
Кожна рослина тоді розцвітає і цвітом барвистим комах закликає: —
Скоріше сюди на лужок прилітайте, пилок із моїх квіточок позбирайте.
Нектару попийте, квітки запиліть, щоб плід зав'язався, а не пустоцвіт.
Радіймо і цвіту, і щедрим плодам, завдячуймо, люди, бджілкам і джмелям.
(Перегляд
фотоматеріалів ).
(Журі підводить підсумки,
оголошує результати).
VI. Музичний конкурс
Учасники обох команд виконують
пісні про природу.
«Всезнайки» – пісня «Пісня
Землі».Сл. М Сингаївського, муз. О. Чумаченка
«Чомусики» – пісня «Балада про
мальви». Сл. Гури, муз. В. Івасюка
VII. Червона книга
України
Учасники команд роблять по кроку
вперед , називаючи назви рослин і тварин занесених до Червоної книги України.
VIII. Конкурс «Буду я природі другом».
Команда «Всезнайки»
Вам у походи ходити
І мандрувать , любі діти!
Вмійте природу любити
Кожній стеблині радіти.
В полі, у лузі над яром –
Квіти, дерева і трави…
Квіти не рви задаром
Гілки не вткни для забави.
Оберігайте повсюди
Шлях і стежинку в гаї.
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю!
Команда «Чомусики»
Життя одне – не віднімайте.
Воно дано їм , як і нам.
Радіти сонцю і вітрам.
Члени команд по черзі називають правила поведінки в природі:
-
Не ламай гілля
дерев і кущів.
-
Не зривай в
лісах та на луках квітів.
-
Не лови
метеликів, бабок та інших комах.
-
Не руйнуй
мурашники.
-
Не руйнуй
пташині гнізда.
-
Не лови диких
тварин і не принось їх додому.
ІХ. Конкурс капітанів.
Хто зайвий? Чому?
-
Шпак, ластівка,
журавель, горобець?
-
Кіт, їжак,
сова, курка?
-
Вовк, лисиця,
олень,кінь?
-
Собака, кіт,
білка?
-
Вовк, курка,
корова, гуска?
-
Вовк, лисиця,
заєць, куниця
Х. Веселинки про природу.
ПАПУГА
Заліз злодій у квартиру. А там - папуга у клітці та здоровезна собака.
Папуга злодію: “Привіт”
А пес крутить хвостом.
Злодій посмілішав, понабирав речей і задоволений збирається йти. Але спершу вирішив познущатися над папугою:
- Що, дурню, інших слів окрім “Привіт” не знаєш?
- Знаю. Палкане, фас.
ТРИ ВЕДМЕДІ
Три ведмеді повертаються до своєї хатини.
- Хто брав мою тарілку та з’їв мою кашу? - закричав батько-ведмідь.
- Хто брав мою тарілку та з’їв мою кашу? - зарепетувало ведмежа.
- Заспокойтеся, - сказала мама-ведмедиця, - ніякої каші не було. Я її сьогодні не варила.
РОБОТА
Сидить у болоті бегемот і бульбашки пускає. Підходить до нього інший бегемот:
- Пішли у сусіднє болото жаб лякати!
- Таке сказав! Оце зараз усе кину і піду дурницями займатись!
Заліз злодій у квартиру. А там - папуга у клітці та здоровезна собака.
Папуга злодію: “Привіт”
А пес крутить хвостом.
Злодій посмілішав, понабирав речей і задоволений збирається йти. Але спершу вирішив познущатися над папугою:
- Що, дурню, інших слів окрім “Привіт” не знаєш?
- Знаю. Палкане, фас.
ТРИ ВЕДМЕДІ
Три ведмеді повертаються до своєї хатини.
- Хто брав мою тарілку та з’їв мою кашу? - закричав батько-ведмідь.
- Хто брав мою тарілку та з’їв мою кашу? - зарепетувало ведмежа.
- Заспокойтеся, - сказала мама-ведмедиця, - ніякої каші не було. Я її сьогодні не варила.
РОБОТА
Сидить у болоті бегемот і бульбашки пускає. Підходить до нього інший бегемот:
- Пішли у сусіднє болото жаб лякати!
- Таке сказав! Оце зараз усе кину і піду дурницями займатись!
ЇЖАЧОК
На уроці вчителька запитала:
-
Якого кольору
їжачок?
-
Колючого , -
тихо відповіла Оленка.
СОВА
-
Що ти знаєш
про сову?
-
Сова корисний
птах, але для декого страшний.
-
Для кого?
-
Для мишей.
ДЯТЕЛ
-
Розкажіть, як
добуває дятел їжу собі?
-
Він стукає
дзьобом по дереву, а шкідливі комахи лякаються і виходять.
В ЗООПАРКУ
В зоопарку доня розглядає слона.
-
Чи слон
хоботом скубе слоненя за вуха?
-
А навіщо це
слону? Так робити негарно.
-
Жаль, такі
великі вуха пропадають марно.
ЖАБКА
-
Чом у тебе ,
жабко, голова плеската?
-
Бо на мене
шапка трохи тіснувата.
-
А чого у
тебе,як ті блюдця очі?
-
Бо лічу я в
небі зореньки щоночі.
-
А чого
животик білий, як сметана?
-
Бо купаюсь у
воді звечора до рання.
ХІ. Впізнай казку.
Ведучий називає групи тварин, а учасники, хто швидше, називають казку,
в якій вони приймають участь.
1. Котик, півник, лисичка.
2. Бичок, ведмідь, вовк, лисичка, зайчик.
3. Змія, зміючка, гусенятко.
4. Коза, зайчик, ведмідь, вовк, лисичка, рак.
5. Двоє мишенят, півник.
6. Мишка, зайчик, жабка, лисичка, вовчик, кабан, ведмідь, собачка.
Підсумок
(Журі підводить підсумки, нагороджує переможців).
Вчитель
Я хочу, щоб усі ви
долучилися до покращення екологічної ситуації на планеті. Адже ми, як і рослини
та тварини, є частинкою природи, її невід'ємною складовою. Тому хочеться
звернутися до всіх людей на Землі зі словами:
Людино! Ти — не цар природи,
ти — тільки часточка її.
Добром чи болем обернуться
тобі ж завжди діла твої!
Люди добрі! Живіть, творіть.
Всім я зичу і щастя, й долі.
Поспішайте добро робить
—
зла у світі і так дов
Немає коментарів:
Дописати коментар