понеділок, 5 січня 2015 р.

Конспект уроку з біології в 11 класі Тема: УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ З ТЕМИ "ПОПУЛЯЦІЯ, ЕКОСИСТЕМА, БІОСФЕРА"

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ З ТЕМИ

Цілі уроку: узагальнити й закріпити знання про особливості функціонування екосистем, екологію особин і популяцій і вплив люд­ської діяльності на стан біосфери, розви­вати вміння практичного використання одержаних знань, виховувати повагу до всіх живих організмів і розуміння важ­ливості діяльності людини для всього живого на нашій планеті.
Обладнання й матеріалитаблиці з теми, підручник, зошит.
Базові поняття й термінипопуляції, структура популяцій, еколо­гічні чинники, адаптивні ритми, угру­повання, екосистеми, сукцесія, мутуа­лізм, паразитизм, коменсалізм, симбіоз, кругообіг речовин, біосфера, ноосфера, біорізноманіття, охорона природи.

ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
II. Обговорення й узагальнення матеріалів теми
Питання для бесіди
1. Які показники характеризують стан популяцій?
2. Які екологічні чинники впливають на живі організми й екосис­теми?
3. Які типи взаємодії організмів наявні в екосистемах?
4. Яку роль для нашої планети відіграють живі організми?
5. Чому треба зберігати біорізноманіття?
6. Які методи застосовують в Україні для охорони природи?
III. Контроль знань з теми

Варіант І

Виберіть одну правильну відповідь.
1. Взаємини окремих особин із навколишнім середовищем ви­вчає:
а) аутекологія;
б) демекологія;
в) синекологія;
г) генетика.

2. Риболовля — це фактор:
а) абіотичний;
б) біотичний;
в) антропогенний;
г) комплексний.

3. Органічні речовини з неорганічних утворюють:
а) редуценти;
б) продуценти;
в) консументи першого порядку;
г) консументи другого порядку.

4. До існування в умовах помірної вологості адаптовані:
а) мезофіти;
б) гігрофіти;
в) ксерофіти;
г) ксерофіли.

5. Установіть відповідність.
1 Продуценти
2 Консументи
3 Планктон
4 Нектон
А Сукупність організмів, які мешкають у тов­щі води й здатні активно пересуватися неза­лежно від напрямку течії
Б Сукупність організмів, які мешкають у товщі води й не здатні протидіяти течіям
В Організми, які утворюють органічні сполуки з неорганічних
Г Форма співіснування організмів різних видів, за якої кожний зі взаємопов’язаних видів одержує певну користь від іншого
Д Гетеротрофні організми, які живляться гото­вими органічними речовинами

Відповідність
1
2
3
4





6. Розмістіть ланки ланцюга живлення згідно зі схемою переміщен­ня речовини та енергії в послідовності від продуцента до редуцента:
а) спориш;
б) аспергіл;
в) лисиця;
г) кролик.

Послідовність
1
2
3
4





Варіант II

Виберіть одну правильну відповідь.
1. Взаємини всередині популяцій вивчає:
а) аутекологія;
б) демекологія;
в) синекологія;
г) генетика.

2. Паразитизм — це фактор:
а) абіотичний;
б) біотичний;
в) антропогенний;
г) комплексний.

3. Харчуються живими організмами:
а) редуценти;
б) продуценти;
в) фотоавтотрофи;
г) консументи.

4. Слон — це:
а) редуцент;
б) продуцент;
в) консумент першого порядку;
г) консумент другого порядку.

5. Установіть відповідність.
1 Продуцент
2 Консумент першого порядку
Консумент другого порядку
4 Редуцент
А Котяча блоха
Б Пеніцил
В Олень
Г Лисиця
Д Верба

Відповідність
1
2
3
4





6. Розмістіть ланки ланцюга живлення згідно зі схемою перемі­щення речовини та енергії в послідовності від продуцента до редуцента:
а) мукор;
б) попелиця;
в) яблуня;
г) сонечко.

Послідовність
1
2
3
4





Варіант III

Виберіть одну правильну відповідь.
1. Пліснява — це:
а) редуцент;
б) продуцент;
в) консумент першого порядку;
г) консумент другого порядку.

2. Середньорічна температура — це фактор:
а) абіотичний;
б) біотичний;
в) антропогенний;
г) комплексний.

3. Рештки загиблих організмів руйнують:
а) редуденти;
б) продуценти;
в) консументи першого порядку;
г) консументи другого порядку.

4. Автомобільні шляхи — це фактор:
а) абіотичний;
б) біотичний;
в) антропогенний;
г) комплексний.

5. Установіть відповідність.
1 Редуценти
2 Сапротрофи
3 Бентос
4 Перифітон
А Сукупність організмів, які пере­суваються по поверхневій плівці води або прикріплюються до неї знизу
Б Організми, які живляться мертвою органікою, розкладаючи її до неорганічних сполук
В Сукупність організмів, які по­селяються на різних субстратах, розташованих у товщі води
Г Сукупність організмів, які меш­кають на поверхні чи в товщі дна водойм
Д Організми, які живляться мерт­вою органікою

Відповідність
1
2
3
4





6. Розмістіть ланки ланцюга живлення згідно зі схемою перемі­щення речовини та енергії в послідовності від продуцента до редуцента:
а) яблуня;
б) пеніцил;
в) яблуневий довгоносик;
г) горобець.

Послідовність
1
2
3
4





Варіант IV

Виберіть одну правильну відповідь.
1. Хемоавтотрофна бактерія — це:
а) редуцент;
б) продуцент;
в) консумент першого порядку;
г) консумент другого порядку.

2. Автотрофом є:
а) кактус;
б) кролик;
в) мукор;
г) акула.

3. Екосистеми, які створює, контролює та підтримує людина:
а) сукцесія;
б) біоценоз;
в) тундра;
г) агроценоз.

4. Висота снігового покриву — це фактор:
а) антропогенний;
б) біотичний;
в) абіотичний;
г) комплексний.

5. Установіть відповідність.
1 Гідробіонти
2 Нейстон
3 Червона книга
4 Чорний список
А Список рідкісних і зникаючих видів організмів, які потребу­ють охорони
Б Список видів різних груп орга­нізмів, які вимерли, починаючи з 1600 року
В Сукупність організмів, які мешкають у товщі води й здатні активно пересуватися незалеж­но від напрямку течії
Г Організми, які населяють водо­йми різних типів
Д Сукупність організмів, які пере­суваються по поверхневій плівці води або прикріплюються до неї знизу

Відповідність
1
2
3
4





6. Розмістіть ланки ланцюга живлення згідно зі схемою перемі­щення речовини й енергії в послідовності від продуцента до редуцента:
а) людина;
б) мукор;
в) свиня;
г) буряк.

Послідовність
1
2
3
4





Варіант V

Виберіть одну правильну відповідь.
1. Взаємодія кози й капусти:
а) хижацтво;
б) мутуалізм;
в) конкуренція;
г) паразитизм.

2. Гетеротрофом є:
а) кактус;
б) кролик;
в) троянда;
г) цибуля.

3. Угруповання взаємопов’язаних організмів, що спільно прожи­вають:
а) сукцесія;
б) біоценоз;
в) агроценоз;
г) конкуренція.

4. Канібалізм — це фактор:
а) антропогенний;
б) біотичний;
в) абіотичний;
г) комплексний.

5. Установіть відповідність.
1 Агроценоз
2 Ноосфера
3 Екологічна ніша
4 Трофічна сітка
А Положення популяції певного виду в біогео­ценозі, що визначається взаємозв’язками з популяціями інших видів та умовами фізич­ного середовища існування
Б Маловидові штучні угруповання організмів, створені людиною для одержання сільсько­господарської продукції
В Структура біогеоценозу, що формується внаслідок переплетення різних ланцюгів живлення
Г Новий стан біосфери, зумовлений розумовою діяльністю людини
Д Сукупність організмів, які пересуваються по поверхневій плівці води або прикріплюються до неї знизу

Відповідність
1
2
3
4





6. Розмістіть ланки ланцюга живлення згідно зі схемою перемі­щення речовини та енергії в послідовності від продуцента до редуцента:
а) пшениця;
б) сова;
в) аспергіл;
г) миша.

Послідовність
1
2
3
4





Варіант VI

Виберіть одну правильну відповідь.
1. Закономірний спрямований процес зміни угруповання:
а) сукцесія;
б) біоценоз;
в) агроценоз;
г) конкуренція.

2. Риболовля — це фактор:
а) антропогенний;
б) біотичний;
в) абіотичний;
г) комплексний.

3. Органічні речовини з неорганічних утворюють:
а) редуценти;
б) продуценти;
в) консументи першого порядку;
г) консументи другого порядку.

4. Взаємодія п’явки та людини:
а) хижацтво;
б) мутуалізм;
в) паразитизм;
г) конкуренція.

5. Установіть відповідність.
1 Поліфаги
2 Фітофаги
3 Мутуалізм
4 Симбіоз
А Форма співіснування організмів різних видів, за якої кожний зі взаємопов’язаних видів одержує певну користь від іншого
Б Сукупність організмів, які оселюються на різ­них субстратах, розташованих у товщі води
В Організми, які живляться різною за походженням їжею
Г Організми, які живляться рослинами
Д Усі форми співіснування організмів різних видів

Відповідність
1
2
3
4





6. Розмістіть ланки ланцюга живлення згідно зі схемою перемі­щення речовини та енергії в послідовності від редуцента до про­дуцента:
а) спориш;
б) аспергіл;
в) лисиця;
г) кролик.

Послідовність
1
2
3
4





IV. Домашнє завдання

Немає коментарів: