Тема: загальна характеристика покритонасінних
Мета:
Освітня:
сформувати в учнів поняття про
покритонасінні, розглянути ознаки, притаманні покритонасінним та їх
класифікацію.
Розвиваюча: розвивати уміння учнів порівнювати однодольні та дводольні рослини,
голонасінні та покритонасінні, робити відповідні висновки та узагальнення,
встановлювати причинно – наслідкові зв’язки;
Виховна: виховувати
бережливе ставлення до природи, зокрема, рослин.
Матеріали
та обладнання: підручник, презентація,
малюнки, таблиці.
Основні поняття та терміни: покритонасінні, квіткові, Однодольні, Дводольні
Тип уроку: формування нових знань
План уроку
·
Організаційний етап
·
Актуалізація опорних знань
·
Мотивація навчальної діяльності
·
Формування нових знань
·
Узагальнення та систематизація знань
·
Підведення підсумків уроку
·
Визначення домашнього завдання
Хід уроку
Організаційний етап:
Привітання.
Створення позитивного настрою. Перевірка присутніх. Актуалізація опорних
знань (фронтальна бесіда)
- Як ви вважаєте, чому покритонасінні ще називають
квітковими рослинами?
- Яка будова квіткових рослин?
- Які ознаки притаманні голонасінним рослинам?
- Що таке життєва форма у рослин?
- Яка будова та функції квітки?
Мотивація навчально-пізнавальної
діяльності учнів (проблемне запитання)
1.Підготовча бесіда. Назвіть рослини, які, на вашу думку, є найважливішими в природі та житті людини? (Учні за бажанням називають рослини). Назви рослин, які належать до покритонасінних, вчитель записує на дошці.
1.Підготовча бесіда. Назвіть рослини, які, на вашу думку, є найважливішими в природі та житті людини? (Учні за бажанням називають рослини). Назви рослин, які належать до покритонасінних, вчитель записує на дошці.
2. Пояснювальна бесіда. Подивіться, які рослини ви назвали.
Більшість з них належать до відділу Покритонасінні, або Квіткові. Як ви
думаєте, про що говорить така назва? Найбільш характерною ознакою цих рослин є наявність
квітки і зав'язі, які оточують насіння. Отже темою нашого уроку є: Загальна характеристика Відділу
покритонасінних
Формування
нових знань
Покритонасінні рослини — еволюційно-наймолодша та найчисленніша група
рослинного світу. Відділ включає близько 250 тис. видів, які ростуть у всіх
кліматичних зонах і складають основну масу рослинної речовини біосфери. їх
вегетативна структура надзвичайно різноманітна. Сюди відносяться і гігантські
евкаліпти, дерева висотою більше 100 м. зі стовбурами майже 20 м. в обхваті, й
дрібні ряски, прості за будовою плаваючі однодольні, котрі часто не перевищують
у довжину 1 мм. Деякі покритонасінні — ліани, що високо забираються в полог
дощового тропічного лісу, інші — епіфіти, що населяють цей полог. Багато
квіткових, наприклад кактуси, пристосовані до зростання в украй посушливих
умовах. Вже більше 100 млн. років представники цього відділу панують на суші.
Широке розповсюдження й різноманітність будови квіткових зумовлено придбанням
ними в процесі еволюції низки прогресивних рис. До них відносяться:
1. Формування квітки — органа, який суміщає функції статевого
й безстатевого розмноження. (від цього і одна з назв – Квіткові)
2. Утворення у складі квітки зав'язі, що містить в собі
насінні зачатки й оберігає їх від дії несприятливих умов середовища (висихання,
коливання температури тощо). Наявність зав'язі послужила підставою для назви
цієї групи рослин покритонасінними.
3. Подвійне запліднення, в результаті якого утворюється
триплоїдний (а не гаплоїдний, як у голонасінних) ендосперм.
4. Запасаюча (живильна) тканина.
5. Редукція гаметофіта (чоловічий гаметофіт — пилкове
зерно — складається з двох клітин: вегетативної і генеративної; генеративна поділяється, утворюючи
два спермія. Жіночий гаметофіт складається із восьми клітин зародкового мішка).
6. Ускладнення й високий ступінь диференціації
вегетативних органів і тканин.
Отже
запам’ятаємо, що до відділу Покритонасінні, або Квіткові , належать вищі
рослини з добре сформованими всіма вегетативними органами, а також здатні
утворювати квітки та формувати насіння і плоди!!!
Зокрема, покритонасінні мають найбільш досконалу провідну
систему, що забезпечує швидку течію води та мінеральних солей від коріння до
листя і квіток і швидкий відтік органічних речовин від листя до стебла й
коріння.
У покритонасінних рослин спостерігається найбільша різноманітність
їх життєвих форм, які зводяться до двох основних типів — деревному (дерева й
чагарники) і трав'янистому. Трави складають велику частину видів
покритонасінних рослин. Вони пристосовані до життя в умовах, які
характеризуються різкими коливаннями умов зовнішнього середовища.
У результаті виникнення різноманітних
життєвих форм (дерева, чагарники, кущі, напівчагарники, багаторічні трави, однорічні
трави тощо) квіткові виявилися єдиною групою рослин, що створюють складні
багатоярусні угруповання.
На які класи поділяють квіткові рослини?(креслимо
табличку)
Покритонасінні або Квіткові
|
|
Клас Однодольні
|
Клас Дводольні
|
Основною ознакою, на якій ґрунтується цей поділ, є
кількість видозмінених зародкових листків – сім’ядоль. (мал. 168)
|
|
1
|
2
|
Коренева система
|
|
Мичкувата (к.с формується із додаткових коренів, т. я.
головний корінь відмирає рано)
|
стрижнева
|
Здатність до потовщення обмежена
|
є камбій (забезпечує потовщення)
|
листки
|
|
Прості, паралельне або дугове жилкування
|
Прості і складні, сітчасте жилкування
|
Погляньте на малюнок 169, де зображені дві рослини.
Одна з них – це подорожник. Йому притаманна мичкувата коренева система та
листки з дуговим жилкуванням. Інша – це вороняче око, в якого жилкування
листків сітчасте. За цими ознаками подорожник мав би належати до кл.
Однодольні, а вороняче око – до кл. Дводольні, але зародок подорожника має 2
сім’ядолі, а воронячого ока лише одну. І тому подорожник належить до
дводольних, а вороняче око до однодольних.
Запам’ятайте: найголовнішою ознакою, за допомогою якої можна точно
встановити приналежність квіткової рослини до певного класу, є кількість сім’ядоль
у зародка!
|
|
|
Належить переважна більшість квіткових рослин
|
Життєві форми
|
|
≈50 тис. видів.
Трав’янисті рослини. Дерев’янисті види (бамбук, пальми)
трапляються рідко, переважно в тропіках і субтропіках.
Родини: Лілійні,
Цибулеві, Злакові
|
≈200 тис. видів
Трав’янисті рослини, кущі, напівкущі, ліани, дерева.
Родини: Капустяні,
Розові, Бобові, Пасльонові, Айстрові
|
Узагальнення та
систематизація знань
Головною ознакою відділу Покритонасінні є
здатність до утворення квіток та плодів. Відомо ≈ 250000 видів цих рослин, які
поділяються на 2 класи: Дводольні (зародок має 2 сім’ядолі) і Однодольні
(зародок з 1 сім’ядолею)
Підведення
підсумків уроку (Прийом «Мікрофон»)
Отже давайте згадаємо, що ж ми
вивчили на сьогоднішньому уроці?
Визначення
домашнього завдання
§47, опрацювати питання в кінці параграфа.
Немає коментарів:
Дописати коментар