Тема. Клас
Земноводні. Особливості будови. Лабораторна робота № 12 «Порівняння скелетів
земноводних та риб».
Мета: ознайомити
учнів із загальною характеристикою класу Земноводні, сезонними явищами в житті
земноводних, провести лабораторну роботу з порівняння кістяків земноводних та
риб.
Обладнання й
матеріали: підручник, зошити, фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють
ілюструвати особливості будови земноводних,
Базові
поняття й терміни: земноводні, сезонні явища в житті земноводних.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I.Організаційний етап
Перевірка
домашнього завдання
Учитель
перевіряє в зошиті наявність виконаної лабораторної роботи № 12 «Порівняння
скелетів земноводних та риб». Запитує, що залишилося незрозумілим, чи були
труднощі у її виконанні, відповідає на питання школярів.
II.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної
діяльності
Обговорення
питання
Чому
земноводні одержали таку назву?
III.Вивчення нового матеріалу
Розповідь
учителя з елементами бесіди
1. Загальна
характеристика класу Земноводні
Земноводні —
перша невеличка за кількістю видів група хребетних тварин, що освоїла наземне
середовище, але зберегла тісний зв’язок з водним. Земноводні поширені повсюдно,
але найбільш широко зустрічаються в регіонах з теплим і вологим кліматом.
Живуть поблизу водоймищ.
Земноводні
походять від однієї із груп давніх прісноводних кистеперих риб — стегоцефалів,
що жили понад 300 млн років тому в заболочених водоймах. Найважливіші
адаптації, що дозволили земноводним вийти в наземне середовище, пов’язані з
подоланням сили ваги (гравітації) і захистом тіла від втрати вологи.
Характерні
риси організації земноводних:
1. Тіло
злеї’ка сплющене й підрозділяється на голову, тулуб і дві пари п’ятипалих
кінцівок. У невеличкої групи земноводних є хвіст.
2. Шкіра
тонка, гола, волога, багата слизовими залозами.
3. Череп
рухливо з’єднаний із хребтом, що складається із чотирьох відділів: шийного,
тулубного, крижового й хвостового. Плечовий і тазовий пояси забезпечують
кінцівкам опору. Кістяк кінцівок побудований за типом системи рухливих важелів,
що дозволяють тварині пересуватися по твердій поверхні. У кістяку багато хряща.
4. М’язова
система складається з окремих диференційованих м’язів. Рухи різних частин тіла
більш різноманітні, ніж у риб.
5.
Земноводні — хижаки. У них розвинені слинні залози, секрет яких зволожує ротову
порожнину, язик і їжу. Активно схоплена здобич перетравлюється в шлунку.
Останній відділ травного каналу — розширена клоака.
6. Органи
дихання дорослих тварин — шкіра й легені, у личинок — зябра.
7. Серце
трикамерне. Є два кола кровообігу: велике (тулубне) і мале (легеневе).
Артеріями великого кола кровообігу тече змішана кров, і тільки головний мозок
забезпечується артеріальною кров’ю.
8. Органи
виділення — парні тулубні нирки. Сеча стікає двома сечоводами у клоаку, а з неї
— у сечовий міхур. Виведений кінцевий продукт азотистого обміну — сечовина.
9. Передній
мозок земноводних у порівнянні з таким же у риб має більші розміри й розділений
на дві півкулі. Мозочок розвинений гірше у зв’язку з малою рухливістю. Будова
органів слуху й зору пристосована до життя на суші. У личинок земноводних є
орган бічної лінії.
10.
Запліднення зовнішнє, у воді. Розвиток з неповним метаморфозом, зі стадією
рибоподібної личинки.
2.
Особливості будови земноводних
Розглянемо
особливості будови земноводних на прикладі жаби.
Сплющене
тіло жаби поділяється на широку голову й короткий тулуб. Голова малорухома,
тому що шия майже не виражена. Задні кінцівки довші від передніх. Шкіра гола, з
великою кількістю багатоклітинних слиновидільних залоз, прикріплена до тіла не
по всій довжині, а тільки на певних ділянках, між якими є простори, заповнені
лімфою. Ці особливості будови захищають шкіру від висихання.
Кістяк
земноводних, як і у всіх хребетних, складається із черепа, хребта, кістяка
кінцівок і їхніх поясів. Череп майже суцільно хрящовий. Він рухливо сполучений
із хребтом. Хребет містить дев’ять хребців, об’єднаних у три відділи: шийний (1
хребець), тулубний (7 хребців), крижовий (1 хребець), а всі хвостові хребці
зрослися, утворивши єдину кісточку — уростиль. Ребра відсутні. Плечовий пояс
включає типові для наземних хребетних кістки: парні лопатки, воронячі кістки
(коракоїди), ключиці й непарну грудину. Тазовий пояс складають дві тазові
кістки, утворені трьома парами клубових, сідничних і лобкових костей, що
зрослися між собою.
Кістяк
вільних кінцівок побудований за типом системи багаточленних важелів, рухливо
з’єднаних кулястими суглобами. У складі передньої кінцівки виділяють плече,
передпліччя й кисть. Кисть поділяється на зап’ястя, п’ясток і чотири фаланги
пальців. Задня кінцівка складається зі стегна, гомілки й стопи. Стопа включає
кості передплесна, плесна й фаланги п’яти пальців. Задні кінцівки довші за
передні. Це пов’язано з пересуванням по суші стрибками, а у воді — з енергійною
роботою задніх кінцівок при плаванні.
Завдяки
рухливості відділів кістяка рухи тіла земноводних більш різноманітні, ніж у
риб.
IV.Узагальнення, систематизація й контроль знань і
вмінь учнів Робота з підручником
Школярі
працюють із малюнками на с. 162, 163, ознайомлюючись із зовнішньою й
внутрішньою будовою земноводних.
Потім вони
читають текст на с. 162—164 і відповідають на запитання 1—3 на с, 165.
V.Самостійна робота учнів
Користуючись
зошитом, або зошитом учні виконують лабораторну роботу № 12 «Порівняння
скелетів земноводних та риб».
Учні
ознайомлюються з рубрикою «Наука та науковці» на с. 164 і рубрикою
«Запам’ятайте найважливіше» на с. 164, при необхідності записують висновки в
зошит.
VI.Підсумки уроку
Школярі
самостійно підбивають підсумок уроку, звертаючи увагу на ті нові знання, яких
вони набули в процесі цього уроку.
VII.Домашнє завдання
У підручнику
прочитати §, відповісти на запитання 4, 5 після параграфа на с. 165.
У зошиті
виконати завдання.
Немає коментарів:
Дописати коментар