субота, 28 березня 2015 р.

Конспект уроку з літературного читання в 3 класі за підручником «Літературне читання», авт.В.О.Науменко Тема Дитяча пісня зі скриньки пісень-закличок.

Урок 5.
Тема. Дитяча пісня зі скриньки пісень-закличок.
Мета.  Ознайомити дітей з особливостями побудови, промовляння пісні-заклички. Сформувати уявлення про виникнення пісень-закличок. Виховувати пильність під час читання, навчати відшукувати значення незрозумілих  слів у виносках, тлумачному словнику. Формувати вміння знаходити спільне і відмінне в текстах пісень-закличок. Заохочувати дітей до запам’ятовування закличок.
Матеріал до уроку. Скринька пісень-закличок, Іди, іди, дощику. Не йди, не йди дощику. Глухий дощик - підручник.
Тип уроку.Урок вивчення дитячих пісень

                                       Хід уроку
Перевірка домашнього завдання. Розповідь за схемою (с.8 «Перлинки»), про які пісні і що розповіла нам жар-птиця?
Робота в парах: читання пісень-забавлянок. 
І етап «До читання»
1.Оголошення теми.
2. Виконання завдань, поданих  у зошиті (1-4), с.7-8.
ІІ етап «Під час читання»
1.Читання учнями тексту про пісні – заклички. Наголос у слові  робимо на першому складі ( Довідка для вчителя.           ). Розгляд малюнка   ( біля дуба полив'яний горщик із борщиком,  іде дощ. Одночасно проводиться словникова робота)
2.Бесіда за запитаннями:  у що вірили люди в прадавні часи? Куди закликали дощ, вітер, сонце? Що їм обіцяли?
3.Читання тексту вголос із завданням:  знайти, чим обіцяли  в пісні пригостити дощ.
4.Читання першої заклички «Іди, іди, дощику» вчителем. Відповідь учнів на перше запитання після тексту.
5.Читання першої заклички дітьми (напівголосно,  потім вголос). Спостере­ження за побудовою.
-      Прочитайте перший рядок. До кого звертаються діти? Що просять? вертаються до дощу з про­ханням). Промовте цей  рядок.
-       Прочитайте  наступні два рядки (про що в них ідеться?) - обіцянка щось зробити приємне, задобрити сили природи.
-       Прочитайте пісню до кінця. З яких слів видно, що борщику зготуємо багато? (Буде вам, буде й нам, буде всім комарам.)
6.Підготовка до виразного читання пісеньки-заклички: вибір тону читання, сили голосу (весе­ло, досить голосно, спочатку з проханням, а потім з обіцянкою).
7.Виразне читання, запам’ятовування, читання заклички з пам’яті.
8.Читання вчителем, учнями другої заклички. Її аналіз і порівняння з першою.
       Прочитайте однакові рядки.   Чим відрізняється третій рядок?
       Прочитайте у другій закличці ту частину, якої немає в першій.
       З яких слів довідалися, що пішов гарний дощ?
9.Читання другої заклички, передача голосом радості, ви­кликаної дощем, гумору в словах (тобі каша, мені борщ).
10.  Вибір заклички для вивчення напам’ять, обмін вражен­нями: яка сподобалася більше і чому. Вибір мелодії, приспівування закличок.
11.  Робота із зошитом. Із другої заклички діти вибирають слова, якими можна підписати малюнки (  поставлю на дубочку; горщик розбився, а дощик полився).
12.  Читання учнями мовчки  заклички «Не йди, не йди дощику». Порівняння її з першою закличкою ( в обох закличках діти звертаються до дощу, але в першій «іди», а в другій «не йди». Але обіцяють задобрити і одній, і в другій  закличці). Розгляд малюнка ( як одягнена дівчинка, про що говорить вираз її очей, де стоїть горщик.  А  куди обіцяє дівчинка віднести горщик у закличці?  Спробуємо «оживити»    малюнок. Що почуємо? 
13.  Робота в парі. Читання  діалогу «Глухий дощик». Міркування  над змістом заголовка.
14.  Творча робота.  Створення заклички на основі прочитаного діалогу: відкинути слова дощу і доповнити обіцянку (зварю тобі борщику…).

ІІІ  етап «Після читання»
1.    Учитель пропонує зробити висновок, чому пісні зі скриньки, яку ми відкрили сьогодні, називаються закличками;
2.     запам’ятати заклички, спробувати ни­ми скористатися, щоб закликати дощ.
3.    Завдання додому:

-       скласти заклички (до сонечка, хмар, вітру, весни, зими, літа, грибів, вишеньок).

Немає коментарів: