Тема. Історія Мауглі в інших розділах повісті-казки «Мауглі» Дж. Р . Кіплінга
(додаткове читання)
Мета: викликати в учнів інтерес до читання художньої літератури, творів Дж. Р.
Кіплінга; розвивати навички самостійного опрацювання літератури, переказу
творів, визначення їх теми та основної думки; уміння складати інсценівки та діалоги,
представляти їх; виховувати любов до художньої літератури, прагнення до
пізнання світу, найкращі моральні якості.
Обладнання: книги Дж. Р. Кіплінга, ілюстрації до них, портрет письменника.
Теорія
літератури: повість-казка, образи твору, художні засоби.
Хід уроку
I. Мотивація
навчальної діяльності школярів
— Багато людей люблять подорожувати,
дізнаватися детально про природу, історію, характер, звичаї людей, які живуть у
різних куточках землі, побачити все особисто й відчути їхню красу. Це можна
зробити також за допомогою художніх книг. Довірившись письменникові, його
таланту й творчій уяві, ми відчуваємо гарячий подих пустелі й аромат квітучого
степу, бачимо розкішну зелень тропіків і сувору тайгу, зустрічаємо різних
звірів. Цінність книг полягає не лише в тому, що вони надають нам можливість
пізнавати розмаїття світу зовнішнього, а й у тому, що допомагають зрозуміти
внутрішній світ людини, ті одвічні моральні цінності, до яких люди прагнули в
усі віки. Сьогодні ми ознайомимося з розділами повісті-казки Дж. Р. Кіплінга,
які не ввійшли до підручника, а також покажемо знання твору за допомогою
інсценівок.
II. Оголошення
теми й мети уроку
III. Формування
й розвиток навчальних умінь та навичок
1. Виразне
читання початку розділу «Як страх прийшов» з повісті-казки «Мауглі»
«"Закон Джунглів”, що
набагато старіший за всі інші закони світу, передбачає всі несподіванки, які
можуть спіткати мешканців Джунглів. Він і досі такий довершений, яким має бути
закон, створений часом і звичаями».
2. Переказ
підготовленими учнями розділу «Як страх прийшов» за планом
1) Дикобраз Сагі попереджає
Мауглі про посуху; хлопець не сприймає його слова всерйоз.
2) Велика спека і голод.
3) Оголошення Водного Перемир’я.
4) Друзі турбуються про Мауглі.
5) Р озмова звірів біля Скелі
Миру.
6) Тигр Шер-Хан хвалиться, що
вбив людину заради розваги, бо це — його день.
7) Слон розповідає легенду про
того, хто в джунглях учинив перше вбивство і чому люди та звірі стали
ворогувати; чому тигр смугастий і плямистий.
3. Евристична
бесіда
Які нові риси характеру головного
героя виявляються в цьому розділі? (Легковажність, насмішкуватість, уміння
пристосуватися до обставин)
Що засуджується в цьому розділі
твору? (Убивство заради розваги, ворожнеча, страх бути підступно вбитим)
4.
Інсценування, самостійно підготовлені учнями
Діалог Балу і Багіри
Б а л у. Людське дитинча — це
Людське дитинча, і воно повинне вивчити всі Закони Джунглів. Краще нехай я з
любові до нього наставлю йому синців, аніж воно постраждає коли-небудь через своє
неуцтво. Я навчаю дитинча Владичного Слова Джунглів, яке захистить його від
птахів, гадюк і всіх чотириногих мисливців, крім його власної Зграї. Якщо
тільки він запам’ятає ці слова, то зможе зажадати захисту в кожної істоти в
Джунглях. Хіба це не варте легенького стусана?
Б а г і р а. Ну, гаразд, але
гляди ж не вбий Людське дитинча. А що то за Владичні слова? (З гордістю
розглядає свої сталеві пазурі.)
Б а л у. Я покличу Мауглі, і він
тобі їх скаже, якщо схоче. Йди сюди, Братику! Повтори Багірі Владичні слова
Джунглів, яких я навчив тебе сьогодні.
М а у г л і. Ми з вами однієї
крові — ви і я.
Б а л у. Добре. Це по-ведмежому.
А тепер — мовою Птахів та Зміїного Племені. Єдине, про що тебе прошу — не
розмовляй із Мавпячим Племенем, бо воно не дотримується жодних законів і може
бути небезпечним для тебе.
5. Усний твір
Теми творів
1) Мауглі — мій улюблений
казковий герой.
2) «Мауглі» Дж. Р. Кіплінга — моя
улюблена літературна казка.
3) Чого навчає повість-казка Дж.
Р . Кіплінга «Мауглі»?
4) Закони Джунглів і закони та
цінності людського життя.
IV. Закріплення
знань, умінь та навичок
Інтерактивна
вправа «Займи позицію»
— Казка Дж. Р . Кіплінга дає
конкретні моральні настанови нам, сучасним людям.

V. Домашнє
завдання
Підготуватися до контрольної
роботи.
VI. Підбиття підсумків уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар