Тема уроку:
Історія і час
Мета:
сформувати початкові знання про історичний час,
історичний простір та одиниці його вимірювання;
знайомити учнів у загальному вигляді з поняттями
хронологія, дата, лінія часу, легенда карти;
розвивати хронологічні просторові вміння;
формувати історичну свідомість;
прищеплювати
відчуття причетності до минулого України, бажання більше дізнатися про нього
Тип уроку: засвоєння нових знань та
вмінь.
Обладнання: кросворд, презентація,
ілюстрації до теми.
Поняття: «хронологія», «дата», «лінія
часу», «легенда карти»
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань учнів: (слайд 2)
Розв¢язуваня кросворду
|
|
1
|
|
|
|
І
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
С
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
Т
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
О
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
Р
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
І
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
|
|
|
Я
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.
Що
в перекладі означає слово «історія»?
2.
Писемні
джерела, які описували події рік за роком.
3.
Складовою
якої історії є історія України?
4.
Із
якої мови дійшло до нас слово «Історія»?
5.
Назва
нашої держави.
6.
Ще
один варіант перекладу українською мовою слова «історія».
7.
Історія
– вчителька …
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Відгадайте загадки (слайд 3)
?
Ніг
не маю, а ходжу, рота не маю, а скажу, коли обідати, коли
спати, коли роботу починати. (Годинник)
?
Не старіє, не вмирає, а все нищить,
забирає. (Час)
Як ви вже зрозуміли сьогодні ми на уроці
проаналізуємо як пов¢язані
історія і час.
ІV. Вивчення нового матеріалу: постановка теми і мети уроку. (слайд
4
План уроку:
1.
Чому
історію називають наукою у часі.
2.
Як
люди вимірювали час.
3.
Що
таке календарі і які вони бувають.
1. Чому історію називають наукою
у часі
Вивчаючи минуле
історики раз по раз змушені відповідати на запитання: коли сталася та чи та
подія? Визначити точний час певної події, тобто її дату, допомагає хронологія - наука, що вивчає способи обчислення часу.
Кожна з історичних подій має свою дату – рік, місяць, число. Щоб краще розуміти
минуле люди запам’ятовували або
записували події в хронологічній
послідовності - послідовність подій
за роком. Наприклад, коли розпочалася
якась подія і коли вона закінчилася, що відбувалося напередодні цієї події і що
по завершенню (слайд 5)
Дата вашого народження - це історичний факт, який належить до
минулого. Будь-який історичний факт відбувся в певному місці або у просторі.
Дата нашого народження — це початок вашої історії. День, місяць і рік нашого
народження — це час, а місце вашого народження — це простір. Історія містить
розповіді істориків про дії людей, як вони жили і діяли в певному часі й
просторі.
Історичний час рухається лише вперед, від
минуло до майбутнього. Його не можна повернути назад. Французький історик Марк
Блок писав , що історія є «наукою про людей у часі» (слайд 6)
?
Як ви розумієте цей вислів?
2. Як люди вимірювали час.
?
Якими
одиниці ми вимірюємо час? ( година, день, ніч, тиждень, місяць, рік)
?
Як
ви гадаєте, як у давнину люди вимірювали час? По чому вони орієнтувалися? ( по
сонячному світлові)
Час в давнину вимірювався не так, як тепер. Найдавнішими одиницями
виміру часу є доба (день і ніч разом), тиждень, місяць, рік. Люди почали їх
застосовувати, спостерігаючи за явищами природи, рухом Сонця, Місяця, зірок
(слайд 7)
Робота з лінією часу
до н.е наша ера
200 100 0 100
200 2013
Час від першого року до теперішніх днів називають нашою ерою. Кожні сто
років називають століттям, або віком. Тисяча
років - це тисячоліття.
Щоб уявити плин часу, намалюймо пряму лінію. На ній позначатимемо один за одним
різні роки. Праворуч розташуємо рік, у якому ми живемо, ліворуч - попередні
роки або століття.
Оскільки хронологія — наука
про час, то
основою цієї науки є конкретні дати. Дата
— це точний час певної події. (Записати визначення поняття в зошити).
Назвіть
по одній даті
зі свого життя. (слайд 8)
Великі проміжки
часу лічать століттями — 100
років, тисячоліттями — 1000 років. Наша ера бере свій початок від дати
народження Ісуса Христа. Отже, зараз 2014 рік від Різдва Христового, 2014 років
нашої ери. Час до народження Ісуса Христа – це період до нашої ери (слайд 9)
Працюємо зі стрічкою часу (слайд 10)
Упорядкувати події і
відобразити їх послідовність допоможе стрічка часу. (Учитель креслить її на
дошці). Це пряма лінія, поділена поперечними рисками на відрізки, які
відповідають певній кількості років.
1.
Накресліть
у зошитах лінію часу.
2.
Позначте
на ній рік свого народження.
3.
Позначте
рік , коли ви пішли до 1 класу, до 5 класу,
4.
Підрахуйте,
скільки років пройшло від вашого
народження до початку навчання у школі, до переходу до 5 класу?
5.
У
988 році нашої ери відбуло хрещення Русі Володимиром Великим. Підрахуйте, скільки років пройшло від хрещення русі до вашого народження?
6.
Місто
Рим було засноване у 753 році до н.е. Скільки років тому це відбулося?
Використовуючи наведену таблицю, учитель пояснює, як визначаються
століття за роками. Якщо в чотирицифровому числі після перших двох цифр стоять
два нулі, то перші дві цифри відповідають століттю: 1200 рік — 12 століття,
1300 рік — 13 століття. Але якщо замість нулів буде будь-яка інша цифра, то це
дата наступного століття. Наприклад, 1201 рік — 13 століття, 1340 рік — 14
століття. Так само визначається століття за датою з трьох цифр: 800 рік — 8
століття, а 801 рік — 9 століття (слайд 11)
IX ст.
|
X ст.
|
XI ст.
|
XV ст.
|
XX ст.
|
XXI ст
|
801— 900 pp.
|
901 — 1000 pp.
|
1001 — 1100 pp.
|
1401 — 1500 pp.
|
1901 — 2000 pp.
|
2001— 2100 pp.
|
Роки люди
об’єднували в століття, століття в тисячоліття. Поступово знання людей
накопичувались їм необхідно було встановити порядок літочислення.
Літочислення – відлік історичного часу від певного історичного
моменту. (слайд 12)
В літописах
часто можна зустріти такі дивні дати, як, наприклад, 6748 рік, а в творах про
Римську імперію - 786 рік. Це можна пояснити тим, що у різних народів були різні
системи літочислення.
Ось основні з них:
1. Візантійське/православне - бере початок з міфічного створення світу, яке відбулося в 5508 році до нашої ери. Незвичні роки в руських літописах - саме за таким літочисленням (тобто 6748 рік - 1240 рік)
2. Єврейське літочислення також починається зі створення світу, тільки євреї вірять, що воно відбулося в 3761 році до нашої ери
3. Давньогрецьке велося від перших олімпійських ігор, що відбулися 776 року до нашої ери. Втім, рік 427, наприклад, за давньогрецьким літочисленням ви не зустрінете, скоріше: "це відбулося за три роки від N-ної олімпіади"
4. Римське - від заснування Риму (753 р. до н.е.). Отже, 786 рік за римським літочисленням - 33 рік нашої ери
5. Арабське - від події, яка позначається словом хіджра. Тобто, втеча пророка Магомета до Мекки, 622 рік нашої ери. Втім, літочислення це використовувалося і використовується дуже рідко
6. І нарешті - християнське. Те, яким ми всі користуємося. Те, за яким через деякий час настане 2015 рік. Початок цього літочислення - народження Ісуса Христа.
1. Візантійське/православне - бере початок з міфічного створення світу, яке відбулося в 5508 році до нашої ери. Незвичні роки в руських літописах - саме за таким літочисленням (тобто 6748 рік - 1240 рік)
2. Єврейське літочислення також починається зі створення світу, тільки євреї вірять, що воно відбулося в 3761 році до нашої ери
3. Давньогрецьке велося від перших олімпійських ігор, що відбулися 776 року до нашої ери. Втім, рік 427, наприклад, за давньогрецьким літочисленням ви не зустрінете, скоріше: "це відбулося за три роки від N-ної олімпіади"
4. Римське - від заснування Риму (753 р. до н.е.). Отже, 786 рік за римським літочисленням - 33 рік нашої ери
5. Арабське - від події, яка позначається словом хіджра. Тобто, втеча пророка Магомета до Мекки, 622 рік нашої ери. Втім, літочислення це використовувалося і використовується дуже рідко
6. І нарешті - християнське. Те, яким ми всі користуємося. Те, за яким через деякий час настане 2015 рік. Початок цього літочислення - народження Ісуса Христа.
3. Що таке календарі і які вони
бувають
Календар-це певна система рахунку тривалих проміжків часу з підрозділами їх на окремі більш короткі
періоди (роки,місяці,тижні,дні).
Саме ж слово «календар» походить від латинського слова «calendarium»-боргова книга. У Стародавньому Римі боржники платили належні з них відсотки
першого числа кожного місяця, яке оголошувалося глашатаями, і називалося
«календи» від латинського слова «caleo»
- проголошувати. (слайд 13)
Зародження календаря можна з повним
правом віднести до найдавніших завоювань людства, тобто до таких же категоріям,
як писемність і рахунок.
Етнографічні джерела підтвердили, що у різних народів з'являлися раз-особисті календарі, але однакові форми діяльності приводили до створення подібних календарів.
Етнографічні джерела підтвердили, що у різних народів з'являлися раз-особисті календарі, але однакові форми діяльності приводили до створення подібних календарів.
Місячний календар - заснований на тривалості
місячного місяця (29,53059 діб), що визначається періодом зміни місячних фаз.
Місячний календар один із найстаріших календарів. (слайд 14)
У Давньому Єгипті за три тисячоліття до н.е.
існував сонячний календар. Давньоєгипетський сонячний календар містив 360 днів
і мав 12 місяців. У кожному місяці було по 30 днів. (слайд 15)
Зараз ми користуємось григоріа́нським календарем. Він запроваджений 4 жовтня 1582 року Папою Римським Григорієм XIII, і нині ухвалений у світі як міжнародний стандарт.
Календар ділить час на
календарні роки тривалістю 365 або 366 днів. Роки тривалістю 365 днів називають
звичайними, а роки тривалістю 366 днів — високосними
Середня тривалість року в
григоріанському календарі становить 365
днів 5 годин 49 хвилин і 12 секунд.(слайд 16)
ІV. Закріплення вивченого матеріалу: (слайд 17)
Запитання та завдання
?
Що
таке хронологія?
?
Зобразіть стрічку
часу. Позначте умовний
початок нашої ери
?
цифрою
нуль.
?
Чому
виникла необхідність створити календар?
?
Що
лягло в основу створених календарів?
V. Домашнє завдання: (слайд 18)
1.
Опрацювати
§ 2.
2.
Виконати
завдання 4 (ст.18) підручника.
Немає коментарів:
Дописати коментар