Біологія 9 клас Дата__________
Тема: велике та
мале кола кровообігу. Практична
робота № 4. Вивчення кровообігу. Зміни в тканинах в разі порушень кровообігу
Мета: розширити
та закріпити знання учнів про рух крові в організмі людини; розвивати в учнів мислення, увагу,
уміння спостерігати та робити висновки; виховувати
бережливе ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточуючих людей
Обладнання: таблиця, зошит для практичних робіт, підручник, комп’ютер,
відеофрагмент
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка готовності учнів до
уроку.
Усміхайтеся, навіть якщо вам не дуже цього хочеться, адже сміх позитивно
впливає на імунну систему, активізуючи Т – лімфоцити крові. У відповідь на вашу
посмішку організм продукуватиме гормони радості. Тож із гарним настроєм
розпочинаємо наш урок! Сьогодні ми працюватимемо під девізом: «Твій успіх іде
на користь мені, а мій – на користь тобі, бо він у нас спільний».
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Вправа «Перелякані букви»
«Ворк і воркобіго» (кров і
кровообіг)
Поставити букви на місце та
прочитати назву теми, яку ми вивчаємо.
2. «Мозковий штурм»
- Що таке кровообіг? ( Рух крові по замкненій системі кровоносних судин і серця, який
забезпечує обмін речовин між організмом і зовнішнім середовищем)
- Які органи входять до
кровоносної системи? ( серце, судини)
- Скільки камер має серце? ( 4)
- Як називаються камери серця? (Праве і ліве передсердя, правий і лівий шлунок)
- Які кровоносні судини ви
знаєте? ( артерії, вени, капіляри)
- Які судини називаються
артеріями? ( Кровоносні судини, по яких кров рухається від серця до органів і тканин
)
- Які судини називаються венами? ( кровоносні судини, по яких кров рухається від органів і тканин до серця)
- Які судини називаються
капілярами? ( найдрібніші кровоносні судини в тканинах та органах)
- Які види зупинення кровотечі ви знаєте? ( артеріальні, венозні та капілярні)
- На який час можна накладати джгут? ( 1, 5 – 2 години)
- Від чого залежить інтенсивність
кровообігу? ( фізичних навантажень,
температури тіла)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Мале коло кровообігу
називають легеневим. Воно починається з правого шлуночка серця, із якого бідна
на кисень кров потрапляє до легеневого стовбура — найбільшої артерії малого
кола кровообігу. У цій ситуації по артерії тече кров, яку фізіологи називають
венозною. Легеневий стовбур поділяється на праву й ліву легеневі артерії, які
несуть кров відповідно до правої й лівої легень. Легеневі артерії поступово
поділяються на більш дрібні, аж доки не досягають розмірів капілярів. Тут
відбувається збагачення венозної крові киснем і виділення вуглекислого газу.
Легеневі капіляри впадають
у більші судини, а ті — у ще більші судини — вени. Насамкінець чотири великі
легеневі вени, що несуть артеріальну кров від легенів, впадають у ліве
передсердя.
Таким чином, у малому колі кровообігу по артеріях тече венозна кров, а по
венах — артеріальна.
У нормі в легеневому колі кровообігу час кругообігу крові становить
приблизно 4—5 секунд.
Час, за який кров устигає
пройти велике й мале коло кровообігу, називають часом повного кругообігу
крові. У спокої час повного кругообігу крові становить приблизно 20—23 секунди,
а при м'язовій роботі швидкість руху крові істотно зростає, і час її повного
кругообігу зменшується до 8— 9 секунд.
Розповідь учителя
Велике коло кровообігу
починається в лівому шлуночку й закінчується в правому передсерді. Його
основна функція — постачання поживними речовинами й киснем усіх клітин
організму й виведення з них вуглекислого газу та інших продуктів
життєдіяльності.
Велике коло кровообігу
починається в лівому шлуночку, з якого багата на кисень артеріальна кров
потрапляє в аорту. Від аорти відходять судини, які несуть кров угору — до
клітин верхніх кінцівок і голови. Аорта в свою чергу несе кров далі вниз — до
тканин тулуба й нижніх кінцівок.
Усі артерії великого кола
кровообігу розгалужуються на дрібніші артеріоли й капіляри. У капілярах із
крові до міжклітинної рідини надходять кисень і поживні речовини, а з
міжклітинної рідини до крові — вуглекислий газ та інші продукти
життєдіяльності клітин.
Потому відбувається процес
злиття капілярів у венули, а ті у свою чергу поєднуються у вени. Великі вени,
які несуть кров від нижніх кінцівок і тулуба, впадають у нижню порожнисту вену,
а великі вени, які несуть кров від верхніх кінцівок і голови,— у верхню
порожнисту вену. Верхня й нижня порожнисті вени впадають у праве передсердя, де
й завершується велике коло кровообігу. Час кругообігу крові у великому колі
кровообігу в спокої становить приблизно 16—17 секунд.
3.
Серцево-судинні захворювання та їхня профілактика.
Питання до учнів:
Які захворювання серцево-судинної системи ви знаєте? Як ви вважаєте, чому
виникають серцево-судинні захворювання? Можливі теми для рефератів і
повідомлень учнів
1. Хвороби серця (інфаркт міокарда, аритмія,
пороки серця);
2. Хвороби артерій (дистонія, атеросклероз,
гіпертонічна хвороба, інсульт);
До розповсюджених хвороб серцево-судинної системи
належать: ішемічна хвороба серця (інфаркт міокарда, стенокардія, будь-які
порушення серцевого ритму), атеросклероз, інсульт, порок серця тощо.
3. Хвороби вен (варикозне розширення вен, тромбофлебіт).
Інфаркт міокарда — захворювання серця, зумовлене
гострою недостатністю його кровопостачання, з появою джерела некрозу в
серцевому м'язі; найважливіша клінічна форма ішемічної хвороби серця.
Аритмія серця — порушення частоти, ритмічності й
послідовності збудження й скорочення серця.
Атеросклероз — хронічна хвороба артерій, що
поступово призводить до звуження просвіту артерій і порушення їх функцій.
Пороки серця — патологічні зміни в будові серця й
судин, що від нього відходять, які порушують діяльність серця. Розрізняють
вроджені пороки серця, які виникають в період внутріщньоутробного розвитку
плода, й набуті, які з'являються після народження в результаті ушкодження
клапанів або перегородок камер серця під час різних захворювань.
Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу з
пошкодженням тканин мозку й порушенням його функцій.
Варикозне розширення вен — зміна вен, що
проявляється у їх мішковидному розширенні, збільшенні довжини, утворенні
вузлоподібних клубків.
Багаточисельні дослідження показали, що основними
причинами сйрцево-судинних захворювань є гіподинамія, шкідливі звички
(алкоголь, паління, наркотики), стреси, забруднення навколишнього середовища, нераціональне
харчування.
Профілактику серцево-судинних захворювань потрібно
починати з дитячого віку. Необхідно вести здоровий спосіб життя. Багатьох
розповсюджених серцево-судинних захворювань можна було б уникнути лише суворо
дотримуючись режиму праці й відпочинку, раціонально харчуючись.
Дослідження учених про роль впливу способу життя
на здоров'я показали, що чоловіки в середньому можуть продовжити життя на 13,
а жінки на 9 років, якщо не будуть уживати алкоголь, не будуть палити, будуть
раціонально харчуватись і спати 8 годин у нічний час.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
- Заповніть у робочих зошитах таблицю.
Судини
|
Будова
судин
|
Яка
кров рухається
|
|
|
|
- Виконання практичної роботи відповідно до інструкції в зошиті
- Біологічний диктант
V. Домашнє завдання.
Опрацювати § 25. Підготувати повідомлення на тему «Сергій Сергійович Брюхоненко — видатний
учений-фізіолог».
«Ворк і воркобіго»
Немає коментарів:
Дописати коментар