понеділок, 4 липня 2016 р.

Конспект уроку з біології у 9 класі Тема: роль шкіри в терморегуляції. Практична робота №7 “Вимірювання температури тіла на різних його ділянках”.

Біологія 9 клас                                                                                          Дата___________
Тема: роль шкіри в терморегуляції. Практична робота №7 “Вимірювання температури тіла на різних його ділянках”.
Мета: розширити знання учнів про функції шкіри; детально охарактеризувати роль шкіри у терморегуляції; розвивати уміння вимірювати показники власного тіла на прикладі вимірюванні температури тіла на різних ділянках тіла; виховувати бережливе ставлення до власного організму, особливо шкіри як межі між зовнішнім середовищем та внутрішніми органами. 

Тип уроку: комбінований
Обладнання: зошит для практичних робіт, підручник, таблиці.
                                                                       Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Бліц-опитування про будову та функцію шкіри.
1.      Як будова шкіри пов’язана з її функціями?
2.      Чим відрізняється епідерміс  і дерма?
3.      Які рецептори забезпечують високу чутливість шкіри?
4.      Яку будову мають похідні шкіри?
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. 
Обговорення  проблемних запитань
- чому температура тіла протягом доби може змінюватися?
- чому коли людина хвилюється або боїться у неї пітніють долоні?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
 Роль шкіри в терморегуляції
Розповідь учителя з елементами бесіди
Питання до учнів: Яку роль відіграє шкіра в терморегуляції?
            Здебільшого шкіра бере участь у фізичній терморегуляції; тобто ре­гулює тепловіддачу. Цю функцію шкіра здійснює завдяки наявності в ній численних кровоносних судин і діяльності потових залоз.
            Кровоток шкіри служить терморегулятором усього організму, а не ке­рується потребами терморегуляції тільки самої шкіри. У судинах шкіри на глибині 2—4 мм, залежно від температури тіла й температури навколиш­нього середовища, може перебувати до 10 % усієї крові.
            Головним механізмом терморегуляції при високих температурах є по­товиділення. У спеку, при виконанні важкої фізичної роботи піт виділя­ється постійно, не в пульсуючому ритмі, і стає відчутним. Потовиділення, спричинене високою темцературою зовнішнього середовища або м'язовою роботою, називається термічним і відбувається на всій поверхні лпкіри. По­товиділення, спричинене емоційними або сенсорними подразниками, на­зивається психічним, воно відбувається на долонях, ступнях та в пахвових ямках. .
             Центри потовиділення розташовані в спинному мозку, вищі центри - у довгастому. Кора головного мозку також бере участь у регуляції потови­ділення. Існує й гуморальна регуляція потовиділення. При високій темпе­ратурі зовнішнього середовища шкірні судини розширюються, кількість крові, що рухається по них, збільшується й тепловіддача посилюється. При низькій температурі* навпаки, судини звужуються, шкіра стає блідою, ве­лика маса крові спрямовується до внутрішніх органів,, а тепловіддача різко знижується.
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Питання для повторення та обговорення
-          Яку роль відіграє шкіра в процесах терморегуляції?
-          Яким чином шкіра здійснює тепловіддачу?
-          Що є головним механізмом терморегуляції при високих температу­рах?
-          Що відбувається із судинами шкіри при високій і низькій температу­рах навколишнього середовища?
2. Виконання  практичної роботи № 7 «Вимірю­вання температури тіла на різних його ділянках».
VІ. Підбиття підсумків уроку
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати § 41. Підготувати повідомлення про органи виділення.







Немає коментарів: