вівторок, 5 липня 2016 р.

Конспект уроку з біології у 9 класі Тема: запліднення

Біологія 9 клас                                                                   Дата____________
Тема: запліднення
 Мета: поглибити знання про запліднення; розглянути  питання штучного запліднення людини; розвивати вміння аналізу й синтезу інформації; виховувати здоровий спосіб життя
Обладнання:  плакат «Запліднення», зошит, підручник

Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІI. Актуалізація опорних знань.
1.      Інтерактивна методика «Мікрофон».
            Ставимо запитання. Даю учням класу будь-який предмет (ручку, олівець тощо), який слугуватиме як мікрофон.
            Учні передаватимуть його один одному, по черзі беручи слово. На­дається слово лише тому, хто отримує удаваний мікрофон. Учні мають говорити лаконічно і швидко. Відповіді не оцінюються і не коменту­ються.
2.      Запитання:
— Що таке менструальний цикл?
— Як формуються чоловічі статеві клітини?
— Як формуються жіночі статеві клітини?
ІII. Вивчення нового матеріалу.
1.      Запліднення.
 Розповідь учителя
Інтерактивна методика «Мозковий штурм»



            Життя кожної людини починається із злиття двох статевих клітин яйцеклітини і сперматозоона. Внаслідок злиття утворюється зигота (за­пліднена яйцеклітина). Статеві клітини, або гамети, мають гаплоїдний набір хромосом — 23. Коли зливаються яйцеклітина і сперматозоони, то відновлюється диплоїдний набір хромосом.



2. Повідомлення учнів про методи контрацепції.
а) Механічні методи.
            Презерватив (кондом — названий на честь англійського лікаря Кон­дома) виготовляється з гуми. Відомий з XIV ст. Тоді, очевидно, презер­вативи виготовлялися із кишок тварин. На початку XXI ст. з’явилися і жіночі презервативи.
            Ковпачки шийкові (Кафка) — діафрагми алюмінієві чи гумові, їх одягають на шийку матки. Перед менструацією знімають. 97% безпеки не завагітніти.
            BMC — спіраль 1,5 см, вводиться в матку жінки. Спіраль знаходиться в матці 3-5 років, що перешкоджає імплантації. Дають 98% безпеки.
б) Хімічні та циклічні методи контрацепції.
Розповідь учителя
            Хімічні методи полягають у використанні таблеток, паст-кремів, що за 10-30 хв. до статевого акту вводяться у піхву. Середовище, яке ство­рюється, стає непридатним для руху сперматозоонів. Приблизно 96% гарантії уникнути небажаної вагітності.
Теж можна використовувати таблетки (оральні контрацептиви), які починають приймати з 1 -го або 5-го дня циклу. Однак вони мають негатив, бо серед оральних засобів є гормональні. Дають до 98% гарантії не завагітніти.
Після статевого акту можна використати спринцювання марганцівкою (рожевого кольору), що розчинена у воді, 2 ст. ложки оцту на 1 л води або 2 ч. л. борної кислоти на 1 л води. Дає 70% гарантії не завагітніти.
в) Календарний метод.
            Ґрунтується на фазах менструального циклу. Необхідно вести календар місячних циклів — початку і кінця менструації. Найімовірніші дні, щоб завагітніти — це 13-14-й день циклу (+3 дні).
г) Метод врахування температури тіла. За день до овуляції t°C тіла підіймається до 37, ГС.
Отже, для того, щоб дати 100% гарантію, що жінка не завагітніє, необхідно використовувати кілька методик.
2.      Штучне запліднення у людини.
 Розповідь учителя
            Ще у XVI11 ст. було вперше здійснено штучне запліднення жінки. Англійський учений Р. Едвардс одержав живу яйцеклітину людини і здій­снив штучне запліднення у пробірці, забезпечивши розвиток зиготи на ранніх стадіях до формування зародкового пухирця, а потім пересадив його в матку жінки. Після виношування народилася здорова дитина.
            Штучне запліднення у тварин використовується для одержання потомства з цінними спадковими ознаками. Для розв’язання цієї про­блеми використовують методи пересадки від тварин-донорів до тварин реципієнтів, які виношують малят. У наш час створено банки сперми тварин (перші — у 1950 p.), та банки сперми людей, які можна вико­ристовувати з метою штучного запліднення.
            Теж було створено банк сперми нобелівських лауреатів. Навіть зна­йшлися добровольці — жінки, які погодилися виносити дітей з пробірки. Однак супердітей не одержали.
IV. Закріплення знань учнів.
1.      Інтерактивна методика «Карусель»
Учні сидять в два кола обличчям до обличчя. Спочатку задають за­питання учні в зовнішньому колі, а потім у внутрішньому. За командою вчителя учні зовнішнього кола рухаються, збираючи інформацію.
            2. Запитання:
1. Аборт — переривання вагітності хірургічним шляхом. Який спосіб контрацепції обрали б ви і чому?
2. Як ви ставитесь до заборони абортів у деяких державах?
            3. Виконання тестів
V. Домашнє завдання.
Опрацювати § 55. Завд. 5 (6) ст.162


Немає коментарів: